Praėjusį antradienį grupė pripažintų sporto medicinos mokslininkų susirinko Šiaurės Rytų Anglijoje, kur kartu žiūrėjo Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) finalo rungtynes.
Žinoma, tai nebuvo pagrindinė susitikimo priežastis. Elitiniai treneriai iš Anglijos „Premier“ futbolo lygos „Southampton“ ir „Manchester United“ komandų, kartu su Anglijos, Škotijos ir Velso regbio klubų atstovais, susirinko pasiklausyti Michaelo Youngo, „Athletic Lab“ mokslininko. Jie norėjo sužinoti, kaip, anot naujausių mokslinių tyrimų, išlaikyti brangiai apmokamus atletus sveikus ir geriausios sportinės formos.
Tačiau dviejų dienų susitikimas netrukus virto diskusijomis apie LeBroną Jamesą. Nerimą pabrėžė žodis „stresas“ – terminas, kuriuo jie apibūdino visų NBA krepšininkų kasdienybę. Pastaraisiais metais sporto mokslas pateikė eilę įrodymų, kad prastas miegas, kelionės lėktuvu ir įtemptas rungtynių tvarkaraštis kelia krepšininkams rimtą pavojų. NBA šiose kategorijose neturi lygių.
„Sunkiai suvokiama, kaip krepšininkai gali lėktuvu perskristi pusę šalies – nuo Klivlando iki San Francisko – išgyventi mažiausiai penkių valandų skrydį lėktuvu, o jau kitą dieną sužaisti 50 minučių rungtynėse, – nuogąstavo M.Youngas. – Tokių dalykų nepamatysi jokiame kitame sporte. Vien kelionė gali būti labai sekinanti.“
„Pridėkime faktą, kad dabar tai yra praktiškai vieno žmogaus komanda. Galime įsivaizduoti, koks nesuvokiamas psichologinis ir fizinis krūvis tenka krepšininkui“, – tęsė M.Youngas.
Ketvirtosiose serijos rungtynėse L.Jamesas susidūrė su fizinių galimybių ribomis. Didžiosios pertraukos metu „Cavaliers“ atsiliekant 12 taškų skirtumu, Davidas Blattas piktai nužvelgė savo krepšininkus ir suriaumojo: „Jums liko išgyventi ketverias rungtynes.“
„Atiduokite viską. Kol tapsite visiškai sunaikinti!“, – jis surėkė.
Tačiau pabaiga atėjo anksčiau nei „Cavaliers“ vylėsi. Prabėgo trys minutės, kol pagrindinis įžaidėjas paprašė poilsio. L.Jamesas ketvirtajame kėlinyje judėjo labai sunkiai. Jis šiek tiek pailsėjo, o „Warriors“ kilo į šturmą. Kai L.Jamesas sugrįžo, apie dar vieną įspūdingą finalo pasirodymą buvo galima pamiršti. „Warriors“ atiminėjo iš jo kamuolį ir sėkmingai dengė bet kokį bandymą pelnyti taškus.
„Aš išsekau“, – pripažino L.Jamesas, kuris ketvirtajame kėlinyje nepelnė nė taško. „Cavaliers“ namuose pralaimėjo 21 taško skirtumu.
Paaiškėjo, kad „Cavaliers“ krepšininkų kūnai perdegė jau didžiosios pertraukos metu. Išsekimas yra didžiausias L.Jameso ir jo komandos draugų priešas šiuose NBA finaluose.
Greenas
Mokslas sako tiesiai šviesiai: NBA sistema, kurią sudaro didžiulis skaičius rungtynių žaidžiamų mažais laiko intervalais, ir trenerių bekompromisis pergalės siekis – tai tirštas išaugusios traumų tikimybės kokteilis.
Mokslas pastaraisiais metais atranda aibę faktų apie ištvermę. Pavyzdžiui, regbio žaidėjai atsistato greičiau po pergalių nei po pralaimėjimų. Nuolat neišsimiegantis žmogus rytais gali jaustis kaip girtas. Kuo daugiau minučių rungtyniauji, tuo labiau išauga traumos galimybė.
Skrydžiai lėktuvu – taip pat problema. „Premier“ lygos žaidėjams niekada netenka skristi ilgiau nei valandą. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad ilgo nuotolio kelionės lėktuvu, kai yra kertamos laiko zonos, gali turėti rimtos neigiamos įtakos raumenų atsistatymui.
NBA tvarkaraštis reikalauja krepšininkams sužaisti trejas rungtynes per penkias dienas. Pasibaigus 82 susitikimų reguliariajam sezonui jų laukia dar keturios serijos po septynis mačus.
Kiti mokslininkai yra įrodę, kad dešimties minučių maksimalios intencijos šuoliavimas ir bėgimas per savaitę daugeliui žmonių yra sveika riba, kurią viršijus, sumažėja pajėgumas ir gerokai išauga traumos rizika.
Silveris
Maždaug tuo metu, kai D.Blattas drabužinėje reikalavo savo auklėtinių ignoruoti išsekimą, ESPN apžvalgininkas Sage‘as Steele‘as paklausė NBA komisaro Adamo Silverio, ką lyga galėtų padaryti, kad sumažintų traumų skaičių.
Galėtų būti paprastas atsakymas – sumažinti rungtynių skaičių. Tačiau kai kurie NBA apžvalgininkai tikina, kad klubų savininkai tam priešinasi, nes sumažėjęs susitikimų skaičius sezone taip pat sumažintų ir pajamas iš bilietų.
A.Silveris pareiškė, kad didelis traumų skaičius NBA – ne dėl sezono trukmės. Jis teigia, kad lyga ieško būdų, kaip sumažinti rungtynių dvejas dienas paeiliui skaičių. Kalbama, kad NBA sezono trukmė gali pailgėti, kad krepšininkams atsirastų daugiau laisvų dienų. A.Silveris taip pat atsisakė savo pirmtako praktikos skirti baudas komandoms už tai, kad jos leidžia savo lyderiams pailsėti.
Jamesas
Galima pastebėti, kad „Cavaliers“ rungtynėse prie atsipūsti ant suolelio prisėdusio L.Jameso nuolat pluša brigada masažistų. L.Jamesas savo kūną prižiūri tarsi „Formulės-1“ bolidą.
Prižiūrima ilgamečio asmeninio trenerio Mike‘o Manciaso keturiskart naudingiausio lygos krepšininko 24 valandų reabilitacinė programa yra griežtai suskirstyta minučių tikslumu, kad būtų galima efektyviai išnaudoti kiek įmanoma daugiau laiko.
Pavyzdžiui, neseniai L.Jamesas savo namuose Akrone įsirengė specialią šaldančią vonią, kad galėtų sutaupyti laiko kelionėms į Klivlandą. Taip pat buvo įrengta suskystinto azoto krioterapinė kamera, kad vasarą L.Jamesas galėtų paruošti savo kūną šimto rungtynių maratonui.
Tačiau nepaisant visų pastangų, kaip įmanoma efektyviau reabilituoti savo kūną, L.Jamesas pasiekė savo fizinių galimybių ribas.
Taip atsitinka, kai sportininkas žaidžia penkiuose finaluose paeiliui aukščiausio intensyvumo sporto šakoje. Michaelas Jordanas po trijų finalų iš eilės nusprendė pasitraukti iš krepšinio. Metus pailsėjęs jis sužaidė dar tris finalus ir dar kartą traukėsi. Galbūt tai suprasdamas L.Jamesas sausio mėnesį nusprendė dvi savaites pailsėti, kad paruoštų savo kūną svarbiausioms kovoms.
30 metų L.Jamesas jau dabar yra sužaidęs daugiau minučių NBA už Larry Birdą, Magicą Johnsoną ar Alleną Iversoną.
Jamesas
Trečiosiose NBA finalo rungtynėse L.Jamesas iš viso ilsėjosi tik 12 minučių ir 41 sekundę realaus laiko ir vos 2 minutes – rungtynių laiko. Visą likusį vakarą 117 kilogramų Jamesas buvo ant kojų, šokinėdamas, susidurdamas su varžovais, bėgdamas, startuodamas maksimaliu intensyvumu, krisdamas, keldamasis ir judėdamas tarsi slalomu skersai ir išilgai per 29 metrų ilgio aikštelę.
Prabėgus 12 valandų L.Jamesas pripažino, kad jo akys merkiasi savaime.
„Jūs, vaikinai, galite pastebėti, kad pastaruoju metu mažai miegu, – atskleidė L.Jamesas. – Tai yra išties sudėtingas iššūkis, tačiau aš to laukiau. Būti komandos ir frančizės lyderiu sekina.“
Tai sezonas, kai dėl traumų iš rikiuotės iškrito Kevinas Durantas, Paulas George‘as, Kevinas Love‘as, Kyrie Irvingas, Carmelo Anthony, Serge‘as Ibaka, Wesley Matthewsas, Jabari Parkeris, Dwightas Howardas, Chrisas Boshas ir Dwyane‘as Wade‘as. L.Jamesas vis dar stovi.
Žaisti 40-plius minučių eilę kartų per savaitę, keliaujant lėktuvu per visą šalį ir ant savo pečių nešant visos komandos puolimą?
„Tai yra ribos, – įsitikinęs M.Youngas. – Visi tie vaikinai šiuo metu išgyvena neįtikėtiną streso lygį, tačiau LeBronas ypatingai. Žaisti 46 minutes per rungtynes, keliauti tokius atstumus ir spėti reabilituotis... Tai yra neįtikėtina. Sunku patikėti, kaip įmanoma atlaikyti tokį psichologinį ir fizinį krūvį bei toliau žaisti aukščiausiu lygiu.“
Paklaustas, ar yra sportas, kuriame sportininkai išgyvena panašius krūvius, M.Youngas kurį laiką patylėjo ir galėjo sugalvoti tik vieną.
„Galbūt „Tour de France“ dviračių lenktynės“, – pareiškė M.Youngas.
Tačiau net ir šioje sporto šakoje sportininkų kūnai nėra taip žalojami kaip L.Jameso.
„Dviračių sporte kūnai nepatiria tokia fizinio sukrėtimo kaip krepšinyje. Bendras darbo krūvis yra didesnis, tačiau kūnai nepatiria tokio nuolatinio sukrėtimo, kokį patiria LeBrono kūnas, kas turi labai didelės įtakos ištvermei. Ir dviračių sporte nereikia nuolatos keliauti laiko zonomis“, – mintimis dalinosi M.Youngas.
M.Youngas ir jo kolegos NBA finalus stebi labai atidžiai. Jie yra matę įvairaus kalibro atletus. Tačiau nė vienas jų negali lygintis su L.Jamesu ir apkrovomis, kurios tenka „Cavaliers“ lyderiui.
„Neišmatuojama“, – pripažįsta M.Youngas.
L.Jameso reabilitacinė programa
Antradienio vakaras (po rungtynių)
Tempimo pratimai
Ledinė vonia
Skysčių terapija
Trečiadienis (laisvadienis)
30 minučių stacionaraus dviračio mynimas
Pusryčiai
Skysčių terapija
„Cavaliers“ treniruotė
Ledinė vonia
Masažas
Tempimo pratimai
Raumenų stimuliacija
3 valandų miegas
Tempimas su specialiu inventoriumi
Masažas
Krioterapija
Vakarienė
Ketvirtadienis (rungtynių diena)
Kartoti trečiadienio rutiną iki rungtynių
parengta pagal ESPN
Norėdami komentuoti prisijunkite.