Kauno „Žalgiris“ baigė savo pasirodymą šių metų Eurolygos varžybose. Galingai sezoną pradėję žalgiriečiai su net teorinėmis galimybėmis pakovoti dėl vietos pirmajame dešimtuke atsisveikino dar likus keliems turams.
Ambicijos buvo didelės. Kauno klubas pradėjo sezoną 6 pergalėmis ir vos 1 pralaimėjimu – tuo metu atrodė, kad žalgiriečių lubos šįmet yra itin aukštai.
Vis tik antrajame rate žaidimo kreivė krito žemyn, o pralaimėjimai prieš Vilerbano ASVEL, Tel Avivo „Maccabi“, Vitorijos „Baskonia“ ekipas buvo pernelyg skaudūs.
Portalas Krepsinis.net apžvelgė individualų žalgiriečių pasirodymą šiame sezone ir įvertino jį pažymiais.
Tam, kad žaidėjas gautų įvertinimą jis aikštėje turėjo pasirodyti bent penkeriose rungtynėse.
Walkeris
#1 Lonnie Walkeris (22 min., 13,6 tšk., 3,2 atk. kam., 1,8 rez. per., 1,9 kld., 11,3 naud. bal.). Įvertinimas – 6.
Rizika, kuri buvo visiškai logiška, tačiau dabar jau galime sakyti, kad nepasiteisino. „Žalgiris“ sezono eigoje gavo galimybę pasikviesti itin talentingą žaidėją iš NBA aplinkos ir jam suteikė labai daug laisvės. L.Walkeris gana greitai tapo pagrindiniu ramsčiu puolime ir jau trečiajame mače Eurolygoje pelnė 19 taškų bei rinko 21 naudingumo balą. Vis tik dažnu atveju ateityje jo gera statistika nenešė norimo komandinio rezultato. „Žalgirio“ žaidimas puolime tapo išties primityvus ir daug atakų baigdavosi sprendimais „1 prieš 1“. Tuo pačiu krito ir gynybos rodikliai – su L.Walkeriu kauniečiai praleisdavo vidutiniškai 6 taškais daugiau negu be jo. Akivaizdu, kad talento prasme L.Walkeris buvo vienas solidžiausių „Žalgirio“ žaidėjų per pastaruosius sezonus, tačiau panaudoti tų įgūdžių Kauno klubas taip ir neįstengė. Keista žaidėją su tokia statistika vertinti tik šešetu, tačiau jo skaičiai komandai pergalių nenešė, o būtent tai vis tik ir buvo svarbiausia.
#2 Isaiah Wongas (12 min., 5,8 tšk., 1,5 atk. kam., 1 rez. per., ). Įvertinimas – 6,5.
Keista ir tai, kad būtent L.Walkerį pakeitusį I.Wongą norisi įvertinti minimaliai geresniu balu. Greičiausiai dėl to, kad lūkesčiai buvo gerokai mažesni, o ir tiek laisvės bei teisės klysti I.Wongas Eurolygoje neturėjo. Jo vaidmuo visose rungtynėse buvo daugiau epizodinis ir akivaizdu, kad kol kas puolime jis gali pasiūlyti tiesiog žaidimą „1 prieš 1“ ir kvestionuotinas galimybes užsibaigti. Labiausiai patiko šio žaidėjo darbas gynyboje. I.Wongas turi greitas rankas, gerai užsiima gynybines padėtis ir tikrai gali būti gana įkyrus prie savojo krepšio. Tai suteikia tikėjimo, kad šis žaidėjas gali įsitvirtinti Europoje.
Francisco
#3 Sylvainas Francisco (25 min., 14,6 tšk., 2,6 atk. kam., 4,5 rez. per., 2,9 kld., 15,6 naud. bal.). Įvertinimas – 9.
Tai, kad „Žalgiris“ dar nesibaigus šiam sezonui pratęsė kontraktą su prancūzu dar bent vieneriems metams, rodo, kad klubas šio gynėjo žaidimu yra tikrai patenkintas. Dėtus lūkesčius S.Francisco pateisino ir iš dalies juos netgi viršijo. Kauno ekipos puolimas antroje sezono pusėje buvo visiškai priklausomas nuo šio gynėjo pasirodymo. Gaila, kad kurti kitiems komandos draugams S.Francisco buvo sudėtingiau nei atlikti metimus pačiam. Tritaškių realizacija siekė 34 procentus, o daug jo metimų po driblingų nevisuomet atrodė kaip veiksmingiausias atakos tęsinys. Faktas, kad prancūzas turi įspūdingą greitį ir jeigu prie jo pavyktų pridėti geresnį situacijų skaitymą prieš agresyvią gynybą, tuomet jis taptų apskritai sunkiai sustabdomu žaidėju. Gynyboje S.Francisco išsiskyrė kovingumu ir buvo momentų, kai komandos krepšį gelbėdavo netgi blokais. Vis tik prieš fiziškesnius žaidėjus apsiginti „1 prieš 1“ nebuvo lengva ir pagalbų prancūzui reikėjo. Džiugu, kad toks gynėjas lieka Kaune, tačiau itin svarbu, kas bus kartu su juo gynėjų grandyje ir kaip prie to prisitaikys pats S.Francisco.
#4 Lukas Lekavičius (7 min., 2,1 tšk., 0,5 rez. per., 0,7 kld., -0,1 naud. bal.). Įvertinimas – 2.
Žaidėjas, kurio šio sezono komandai tiesiog nereikėjo. „Žalgirio“ gynėjų grandis ir taip buvo gausi, tad L.Lekavičius visiškai krito iš rotacijos. Tomis retomis galimybėmis, kurias gynėjas gaudavo, pasinaudoti buvo išties sudėtinga. Šiame sezone L.Lekavičiui nė karto nepavyko pasiekti dviženklės taškų ribos, o ir minučių kiekis niekuomet nepasiekė net 15. Galiausiai sezoną Eurolygoje L.Lekavičiui užbaigė trauma.
Brazdeikis
#8 Ignas Brazdeikis (18 min., 8,2 tšk., 3,2 atk. kam., 1,4 rez. per., 7,6 naud. bal.). Įvertinimas – 6,5.
Sezoną I.Brazdeikis pradėjo geru pasirodymu prieš „Barcelona“ ekipą ir atrodė, kad tai taps puikiu atspirties tašku. Vis tik vėliau fiziniais duomenimis išsiskiriantis žaidėjas buvo pastumtas į suolo galą ir jo vaidmuo susitraukė itin ženkliai. Galiausiai daugiau pasireikšti Eurolygoje gynėjas gavo tik po to, kai iš komandos išvyko L.Walkeris ir tomis galimybėmis jis tikrai naudojosi. I.Brazdeikis vis dar atrodo kaip didelių galimybių žaidėjas puolime. Jis yra pradėjęs geriau skaityti situacijas žaisdamas veidu į krepšį, o užsibaigimas su kontaktu yra išties aukštame lygyje. Labiausiai džiugina tai, kad gynyboje I.Brazdeikis yra tapęs gerokai solidesniu žaidėju. Jis puikiai kovoja dėl kamuolių, gerai išnaudoja savo dydį bei išlaiko žaidėjus prieš save. Šio sezono metu I.Brazdeikis parodė ir charakterį, kad nesubyrėjo situacijose, kur atrodė, jog yra nebereikalingas komandai. Išlaukęs savųjų šansų jais žalgirietis dažnai pasinaudodavo iškart.
#9 Dovydas Giedraitis (24 min., 5,8 tšk., 1,8 atk. kam., 1,9 rez. per., 4,5 naud. bal.). Įvertinimas – 6.
Tai, kaip sezoną pradėjo D.GIedraitis buvo viena iš priežasčių, kodėl „Žalgiris“ rinkosi pergale. Solidus žalgiriečio žaidimas gynyboje jau nieko per daug nestebino, bet kai jis prieš Bolonijos „Virtus“ ir Milano „EA7 Emporio Armani“ driokstelėjo ir puolime, atrodė, kad tai gali tapti didžiausiu sezono džiaugsmu. Vis tik nors stabilumą gynyboje D.Giedraitis išlaikė, tačiau puolime vis tik kreivė vėl krito žemyn. Kuomet komandoje buvo L.Walkeris, kamuolio D.Giedraitis tiesiog turėdavo minimaliai, o vėliau ir vėl tik retais epizodais matėme ryžtingesnį šio gynėjo žaidimą. Kūryba puolime, kuomet jis žaidžia įžaidėjo pozicijoje, yra išties gana skurdi, tad viskas tuomet statoma ant gynybos. Būtent tokį „Žalgirio“ veidą matėme didžiąją dalį sezono ir galiausiai tai pergalingu receptu netapo.
Birutis
#15 Laurynas Birutis (13 min., 5,3 tšk., 2,7 atk. kam., 5,4 naud. bal.). Įvertinimas – 5.
Viena ryškiausių sezono problemų – priekinė komandos linija. „Žalgiris“ susikomplektavo taip, kad didžioji dalis talento turėjo būti perimetre, tačiau problema buvo ta, kad surinkti gynėjai nepavertė aukštaūgių geresniais negu yra. Priešingai – „2 prieš 2“ situacijose prieš išsikeitimo gynybą Kauno ekipa tik itin retais epizodais pranašumus bandė išnaudoti baudos aikštelėje. L.Biručio „shortrollai“ praėjusiame sezone buvo vienas smagesnių Kauno ekipos ginklų, tačiau šįmet tai matėme minimaliai. Reikia pripažinti, kad ir pačiam aukštaūgiui stigo tiek geresnės kordinacijos, tiek tikslumo užsibaigiant. Gynyboje L.Biručio pasirodymai buvo banguoti, tačiau tikėtis, kad „stepautas“ veiks prieš gerai kamuolius skirstančius gynėjus yra išties sudėtinga. Būtent dėl šios priežasties sunku tikėtis, kad L.Birutis būtų pagrindiniu komandos aukštaūgiu. Trumpomis atkarpomis jis naudos duoti gali ir tokių rungtynių šiame sezone tikrai buvo.
#18 Alenas Smailagičius (15 min., 8,1 tšk., 2,9 atk. kam., 7,8 naud. bal.). Įvertinimas – 6.
Serbo žaidimą „Žalgiryje“ stebėti buvo išties įdomu. Kiekvieną kartą, kai jis žengia į aikštę, nežinai, ką gausi. Aukštaūgis yra talentingas puolime ir būtent dėl šių priežasčių jam buvo projektuojama ateitis netgi NBA. A.Smailagičius turi gerą pirmą žingsnį, neblogą metimą iš trijų taškų zonos, tad jo gebėjimas plėsti aikštę yra labai solidus. Aukštaūgis turi neblogą uoslę kamuoliams puolime, o ir arčiau krepšio kontakto nebijo. Didžiausia problema, kaip ir buvo prognozuojama, tapo mentalinės klaidos. A.Smailagičius gynyboje dažnai tiesiog pameta koncentraciją, o kartu su tuo keliauja ir nereikalingos pražangos. Serbo alkūnės šiame sezone taip pat buvo pernelyg aštrios ir už tai keliskart teko susimokėti. Pagrindinis klausimas, ar šios problemos yra išsprendžiamos. Didelio postūmio būtent tose vietose sezono metu mes nepamatėme, o aukštaūgio kontraktas išties brangus.
Mitchellas
#21 Matthew Mitchellas (14 min., 3,2 tšk., 2,3 atk. kam., 0,9 rez. per., 2,7 naud. bal.). Įvertinimas – 2.
Tai, kad su šiuo žaidėju buvo prašauta yra tiesiog akivaizdu. Pagrindinis klausimas, ar M.Mitchellas tikrai tiek netempia šio lygio, o galbūt tiesiog nesurado vietos „Žalgirio“ mechanizme. Pasitikėjimo kredtą sezono starte M.Mitchellas turėjo didelį ir kamšė nemažą dalį pozicijų. Bėda ta, kad puolime jis buvo visiškai nepavojingas, o jo netaiklūs tritaškiai tiesiog varė į neviltį. Nauda duodama gynyboje nebuvo tokia didelė, kad puolėjas nukonkuruotų šioje pozicijoje kitus komandos draugus. Natūralu, kad sezono gale amerikietis užima jau tik statisto vaidmenį, nors atrodė, kad tai gali būt rimta jėga net ir Eurolygoje.
#42 Bryantas Dunstonas (16 min., 4,1 tšk., 3,3 atk. kam., 0,9 rez. per., 5,4 naud. bal.). Įvertinimas – 5.
Mentorystė, geras situacijų vertinimas, šalta galva yra labai gerai. Bėda ta, kad krepšinyje dar reikia ir šiek tiek greitesnių kojų. „Žalgiris“ su B.Dunstonu dažniausiai taikydavo susikeitimo gynybą ir joje amerikietis perimetre tiesiog nespėdavo. Baudos aikštelėje tiek daug problemų nebuvo. Ten jis būtent ir pasinaudodavo tuo, jog puikiai užsiimdavo padėtis. Puolime „Žalgiris“ aukštaūgius įtraukdavo itin retai, o pats B.Dunstonas kurtis sau negali nieko. Numatytas vaidmuo dabartinėje karjeros stadijoje šiam veterenui Eurolygoje jau tiesiog buvo per didelis.
Manekas
#45 Brady Manekas (9 min., 3,3 tšk., 1,2 atk. kam., 1,9 naud. bal.). Įvertinimas – 2.
Vienas iš didžiausių šio sezono nusivylimų yra B.Manekas. Apmaudžiausia, kad su šiuo aukštaūgiu komanda kontraktą pratęsė jau tuomet, kai jai vadovavo Andrea Trinchieri. Italas tikėjo šiuo aukštaūgiu praėjusį pavasarį, tačiau tuomet jau LKL finaluose juo praktiškai nesikliovė. Turint omenyje tai, kad Kauno ekipa „ketvirtoje“ pozicijoje neturėjo daug pasirinkimo, ši klaida kainavo labai brangiai. Aukštaūgis buvo dažnai bandomas ir startiniame penkete, tačiau klaidos gynyboje, užtikrintumo stoka puolime nustūmė jį į visiškas rotacijos paraštes. Žaidėjas atrodo demoralizuotas ir praradęs meilę krepšiniui. Tokio blankaus B.Maneko sezono turbūt nebuvo galima tikėtis net baisiausiame košmare.
#51 Arnas Butkevičius (22 min., 4,5 tšk., 3,7 atk. kam., 1,2 rez. per., 1 per. kam., 6,5 naud. bal.). Įvertinimas – 6,5.
Su savosiomis užduotimis puolėjas tvarkėsi gana neblogai. A.Butkevičius yra gynybinio profilio žaidėjas ir jo pagalbos, geras situacijų skaitymas dažnai tapdavo vienu iš Kauno komandos pamatų ginantis. Labiausiai iš teigiamos pusės įsiminė žalgiriečio kamuolio pamušimai ir itin geras darbas gynyboje rankomis. Tad bėda buvo ne toks A.Butkevičiaus žaidimas, o kad tokio profilio žaidėjų Kauno ekipoje galbūt buvo šiek tiek per daug. Pats žalgirietis puolime kažko ypatingai nepridėjo ir nuo jo varžovai eidavo į pagalbas. Tiesa, tritaškius A.Butkevičius metė 38 procentais, kas tikrai nėra prastas rezultatas. Vis tik dažnai puolėjas aikštėje prabėgiodavo šalia kamuolio, o tai varžovų darbą ginantis stipriai palengvina.
Sirvydis
#91 Deividas Sirvydis (17 min., 8,4 tšk., 2,6 atk. kam., 0,8 rez. per., 7 naud. bal.). Įvertinimas – 6.
Nors pati sezono pabaiga snaiperiui nebuvo sėkminga, bet vertinama šįkart yra už visus 34 mačus, kuriuose D.Sirvydis žengė ant parketo. Drąsiai galima sakyti, kad debiutinis sezonas Eurolygoje neprisvilo. Daug baimės buvo, kaip D.Sirvydis atrodys gynyboje ir nors taikinį ant nugaros žalgirietis dažnai turėjo, tačiau didelis kūnas ir neblogas situacijų skaitymas leido neprapulti Eurolygos rotacijoje. Puolime D.Sirvydžio įgūdžių arsenalo tikrai pakanka. Tai yra snaiperis, kuris mesdavo tik gavęs progą, o 39 proc. pataikymas tikrai yra gana solidu. D.Sirvydis ir toliau išlieka vieną didžiausių potencialų turinčių mūsų šalies žaidėjų.
#92 Edgaras Ulanovas (22 min., 6,6 tšk., 2,9 atk. kam., 1,8 rez. per., 8,2 naud. bal.). Įvertinimas – 5,5.
Sunkūs metai kapitonui. Statistiškai E.Ulanovo skaičiai neatrodo taip prasta ir iš szoną baigusių žalgiriečių jis netgi turi antrą naudingumo balų vidurkį. Vis tik susidarė įspūdis, kad žalgirietis taip iki galo ir neatrodo savo vietos komandoje. Žaidimas „ketvirtoje pozicijoje“ kelia daug klausimų, kadangi būtent paskutinės sezono rungtynės dar kartą parodė, jog atstovėti arčiau krepšio prieš aukštesnius oponentus pavyksta tikrai nevisada. Mažai ką kapitonas iš „ketvirtos pozicijoje“ gali pasiūlyti ir puolime. Žaidimas su kamuoliu atrodė gana sunkiai, o centruoti baudos aikštelėje prieš tiesioginius oponentus tampa taip pat gerokai sudėtingiau. „Žalgiris“ šį sezoną neturėjo tikrų „ketvirtų numerių“ ir tai buvo viena iš kelių gana didelių problemų.
Trinchieri
Andrea Trinchieri. Įvertinimas – 5.
Daugiausiai problemų šio sezono „Žalgiryje“ buvo komplektacijoje ir su turimais ginklais išspausti kažką daugiau nei trylikta pozicija tikrai buvo sudėtinga. Vis tik nemažą dalį tų ginklų į savo arsenalą įsidėjo būtent pats A.Trinchieri. M.Mitchello, B.Dunstono pasirašymai bei B.Maneko pratęsimas buvo būtent italo sprendimai, tad akivaizdu, kad pats treneris turėjo viziją, kaip šiuos žaidėjus išnaudoti, tačiau tos vizijos taip iki galo ir neišvydome. Sezono metu „Žalgirio“ žaidėjai neturėjo aiškių vaidmenų ir tai buvo dar viena iš problemų. Ilga rotacija gali tapti dideliu privalumu, tačiau gebėti išnaudoti tokį kiekį žaidėjų yra nelengva užduotis. Galiausiai A.Trinchieri puolime vadžias atidavė L.Walkeriui ir S.Francisco, tad stebėjome tiesiog daug izoliacijos krepšinio. A.Trinchieri puikiai išnaudojo „Žalgirio“ gynybinį potencialą ir galiausiai bandė skintis kelią į pergales būtent tuo gynybiniu veidu, tačiau rasti balanso tarp puolimo ir gynybos taip ir nepavyko. Vis tik A.Trinchieri beveik visose rungtynėse pavykdavo komandą laikyti kovoje. Tai parodo gerą jo prisitaikymą prie situacijų jau mačo metu ir gebėjimą keisti pirminius planus, kurie reikia pripažinti dažnai ir nesuveikė. Bus įdomu stebėti, kaip italui pavyks motyvuotą ir alkaną komandą išlaikyti nacionalinio čempionato kovoms. Būtent tai šįkart gana stipriai ir apspręs kauniečių sezoną.
„Ilgoji pertrauka“: Rolandas Jarutis – apie Sumnerį, „Žalgirio“ skambutį ir keistenybes Kinijoje
Norėdami komentuoti prisijunkite.