„Anksčiau kovodavau su „Real“, CSKA, „Panathinaikos“ ar „Barcelona“, o dabar reikia kovoti su „Juventus“ ar „Lietkabeliu“. Tokia yra realybė“, – dirbdamas tuometiniame Vilniaus „Lietuvos ryte“ yra sakęs Rimas Kurtinaitis.
Strategas ne kartą ir ne du yra viešai prisiminęs darbą aukščiausiame Europos lygyje – tiek rimtai, tiek su ironija.
Lygiai prieš metus Krepsinis.net portalui jis šypsodamasis sakė: „Labai pasiilgstu, labai, bet dar tikiuosi ten būti. Gyvenimas eina kalneliais – aukštyn, žemyn. Reikia laukti to kalnelio.’
To kalnelio R.Kurtinaitis sulaukė.
Pirmadienio rytą pasirodė naujienos, kad jis sugrįžta į Maskvos srities „Chimki“ ekipos gretas. 58-erių specialistas į lauktą kalnelį vėl pakilo po beveik trejų metų pertraukos.
„Chimki“ gretose R.Kurtinaitis praleido penkerius metus. 2011-aisiais jis į Maskvą atvyko po to, kai komanda atleido Sergio Scariolo, o laikinose pareigose neužsibuvo ir Olegas Meleščenka. Permainų „Chimki“ ėmėsi po pralaimėjimų Eurolygoje, kurie išstūmė šią komandą iš pajėgiausio Europos turnyro.
R.Kurtinaičiui tuo metu buvo iškeltas konkretus tikslas – laimėti Rusijos pirmenybes ir grįžti į Eurolygą.
"Chimki" ir Kurtinaitis
„Chimki“ skambiai triumfavo Vieningoje lygoje, kur nukovė Jono Kazlausko treniruojamą Maskvos CSKA, tačiau tuo metu bilieto į Eurolygą likimas sprendėsi Rusijos lygoje, kuri nebeegzistuoja nuo 2013 m.
Ten jau laukė serija iki trijų pergalių, kurios „Chimki“ laimėti nepajėgė – nusileido 1:3 ir liko be Eurolygos.
„Su Rimo atėjimu į komandą žaidėjai pradėjo labiau savimi tikėti“, – lietuviu džiaugėsi Zoranas Planiničius. Pasitikėjo Rimu ir „Chimki“ vadovybė, suteikusi lietuviui dar metus, kad pavyktų ekipą sugrąžinti į geriausią Europos lygą.
Tam R.Kurtinaitis turėjo du kelius – Rusijos lygą ir Europos taurę.
2011–2012 m. sezoną treneris pradėjo kone iškart parodydamas duris Keithui Langfordui. Nors amerikietis ir buvo klubo lyderis, tačiau dėl savo charakterio R.Kurtinaičio netenkino.
„Jis buvo rezultatyviausias lygoje, bet kartu gadino vidinę atmosferą: norėjo daug žaisti, nenorėjo treniruotis, o man tokie žaidėjai netiko. Nežinau, ar su juo būtume laimėję Europos taurę“, – Krepsinis.net vėliau pasakojęs yra R.Kurtinaitis.
Nors Rusijos lygos titulo pasiekti nepavyko, tačiau dar anksčiau laimėjusi Europos taurę „Chimki“ buvo rami dėl kito sezono. Su Z.Planiničiumi, Vitalijumi Fridzonu ir Krešimiru Lončaru priešakyje ši komanda su vos dviem pralaimėjimais per visą Europos taurės sezoną užsitikrino vietą Eurolygoje.
„Nesinorėjo nuvilti jų, kurie dėjo didelius lūkesčius, nes žinote, kiek metų „Chimki“ investavo didžiulius pinigus, o didžių pergalių kaip ir nebuvo“, – po apmąstymų užsidarius rūbinėje žurnalistams pergalingą dieną kalbėjo R.Kurtinaitis.
Iškart po to geriausiu Europos taurės treneriu pripažintas R.Kurtinaitis padėjo parašą po nauja dvejų metų sutartimi su „Chimki“.
Kurtinaitis
Į Eurolygą „Chimki“ sugrįžo, tačiau vadovybei teko kiti rūpesčiai. 2013 metų pradžioje Maskvos komanda buvo įklimpusi į didžiules skolas, kurios dabar eurais siektų maždaug 4 milijonus. Atlyginimai tris mėnesius vėlavo ir treneriams, ir žaidėjams, kurie buvo nusprendę paskelbti streiką ir buvo praleidę kelias treniruotes.
Susitarimo buvo ieškoma, tačiau vienu metu tai kėlė rimtą nerimą komandos vadovams bei R.Kurtinaičiui: „Jei tektų atsisveikinti su žaidėjais ir remtis dubleriais, būtų ne lygis. Geriau iškart nuskęsti kaip „Titanikui“, – vaizdingai tada situaciją nupasakojo lietuvis.
Situaciją stabilizuoti pavyko, nors „Chimki“ Eurolygoje ir sustojo ties „Top 16“ etapu, kuriame iškovojo 7 pergales ir tiek pat kartų suklupo. Iki ketvirtfinalio pritrūko tik vieno laimėjimo, o lemiama tapo nesėkmė prieš Martyno Gecevičiaus atstovaujamą Pirėjo „Olympiacos“.
Rusijos čempionatą „Chimki“ pralaimėjo ir neteko vietos Eurolygoje, o tada pasirodė kalbos, jog postą R.Kurtinaitis gali prarasti. Tačiau sykį į Eurolygą „Chimki“ sugrąžinęs lietuvis buvo įpareigotas tą padaryti ir darkart – per Eurolygos atrankos turnyrą. Perpus biudžetą nurėžusi „Chimki“ jame klupo dar pirmajame etape, tuo tarpu į Eurolygą pateko Vilniaus komanda.
Teko vėl grįžti į Europos taurę, kurioje Maskvos komanda toliau konkurencinga nebuvo dėl finansinių sunkumų, tačiau atsigavo „Chimki“ po metų.
Kurtinaitis
Vėl Eurolygoje žaidusi ekipa pasipildė iš NBA atvykusiu Aleksejumi Švedu, kuriam R.Kurtinaitis iškart pristatė griežtas drausmės taisykles.
Tiesa, Rusijos žvaigždė jų nesilaikė ir žygiais po barus kėlė nerimą lietuviui. Ruso agentas buvo ėmęs kvestionuoti ir jo žaidimo laiko klausimą, tačiau R.Kurtinaitis buvo griežtas – jei kažkas nepatinka, jis pats gali eiti į aikštę ir nešioti Švedą ant rankų.
Dėl požiūrio į darbą tada lietuvis kritikavo ir visą ekipą, nors A.Švedui ir kliuvo labiausiai. Vėliau net rungtynių metu „Chimki“ žaidėjai ėmė rietis tarpusavyje – dideles problemas nuslėpti tapo sunku.
Galiausiai R.Kurtinaičio komandos laukė susitikimas su Kazanės „Unics“, kurioje rungtyniavo buvęs jo auklėtinis K.Langfordas. Fantastiškai žaidęs, 38 taškus pelnęs ir Vieningosios lygos rekordą pasiekęs K.Langfordas privertė „Chimki“ pralaimėti aštuntą mačą iš devynių pastarųjų. Būtent po to R.Kurtinaitis buvo atleistas.
Būtent nesantaika bei noras įrodyti, ką sugeba, ir motyvavo amerikietį, kuris po rungtynių pripažino tokio savo pasirodymo priežastį. Kaip nesantaika pirmiausiai iš „Chimki“ išstūmė K.Langfordą, taip paradoksaliai jis 2016 m. kovą iš posto išstūmė ir R.Kurtinaitį.
Vėliau Kantu ir Vilniuje dirbęs lietuvis grįžta į Eurolygą, kur jo vėl laukia akistata su „Chimki“ žvaigžde A.Švedu. Rusas greitai turėtų grįžti į rikiuotę po traumos, tad R.Kurtinaitis turės prisiminti, kokiu bizūnu ir aikštėje, ir už jos tramdyti šį „barų liūtą“, kaip jį vadino lietuvis.
Dabar klubas Eurolygoje yra iškovojęs 7 pergales per 19 turų, o kaip R.Kurtinaičiui seksis jį kelti į aukštesnes pozicijas bei vėl rasti kalbą su ryškiausiu komandos charakteriu, bus įdomu stebėti.
Norėdami komentuoti prisijunkite.