Isaiah Austino pavardė visą pasaulį apskriejo 2014 m. vasarą, prieš pat Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) naujokų biržą.
Tuo metu 20 metų 213 cm ūgio vaikinas, sėkmingai rungtyniavęs Bailoro universitete, laukė, kol išgirs savo pavardę tarp kitų į NBA duris besibeldusių jaunuolių. Jam buvo prognozuotas šaukimas antrajame rate, tačiau visus planus sujaukė medikų verdiktas – Marfano sindromas.
Tai – reta genetinė liga, paveikianti visą kūną bei organus ir neleidžianti žmogui toliau užsiimti aktyvia fizine veikla, kadangi dėl širdies ir kraujagyslių problemų sportavimo pasekmės gali būti milžiniškos.
Dėl šios skaudžios naujienos I.Austinas savo pavardę naujokų biržoje išgirdo, tačiau kitaip, nei lygos naujokai. Svečio teisėmis į ceremoniją pakviestą jaunuolį Adamas Silveris pašaukė simboliniu šaukimu, o taip pat pažadėjo jam darbą lygoje su sąlyga, kad šis užbaigs studijas universitete.
„Buvau palaimintas, galėjęs žaisti krepšinį aukštame lygyje. Tačiau kortos buvo ne mano rankose. Kiekvienam, kažko siekiančiam žmogui, galėčiau duoti patarimą: prašau, suprask, kad privilegija sportuoti ar daryti kažką kitą gali būti tik laikina dovana“, – tada kalbėjo I.Austinas.
Tačiau dvejų metų pertrauką nuo sporto padaręs I.Austinas 2016 m. ir vėl grįžo į krepšinį. Atidžiai medikų stebėtas aukštaūgis sulaukė patvirtinimo, jog pažabojęs ligą gali ir vėl imti kamuolį į rankas.
Krepšininko agentas Charlesas Misuraca pripažino, kad ieškoti darbo I.Austinui, apie kurio istoriją žinojo visas pasaulis, lengva nebuvo.
„Sugrįžimas į krepšinį jam buvo sudėtingas. Isaiah parodė, kad Stanfordo širdies specialistai neklydo ir jis yra sveikas bei pasiruošęs vėl žaisti krepšinį aukštame lygyje, jis gavo dėmesio iš Azijos klubų, tačiau Europos komandos vis tik buvo ir yra skeptiškos. Manau, kada nors ekipos supras, kokį talentą Isaiah turi“, – Krepsinis.net sakė Ch.Misuraca.
Galiausiai po pusantro mėnesio darbo paieškų savo šanso aukštaūgis sulaukė – jį priglaudė Belgrado FMP komanda.
Tuo metu prie klubo vairo stovėjęs Branko Maksimovičius negailėjo gerų žodžių savo buvusiam auklėtiniui.
„Žinojau jo istoriją ir problemas, tačiau kuomet išgirdau, kad jis gali grįžti į krepšinį, norėjau suteikti jam šansą Belgrade. Norėjau padėti jam kurti karjerą krepšinyje. Isaiah turėjo ir turi didžiulį talentą, puikų krepšinio intelektą, niekada neturėjau su juo problemų, nes jis gerai prisitaikė ir prie komandos, ir prie Europos krepšinio.
Jei ne sveikatos problemos, manau, apie jį kalbėtume kaip apie „topinio“ lygio žaidėją“, – sakė B.Maksimovičius.
Kaip bebūtų, po dvejų metų be aktyvaus sporto I.Austinui nebuvo lengva iškart tapti komandos lyderiu. Jis Serbijos lygoje per 17 minučių pelnė po 7,6 taško, atkovodavo 3,9 kamuolio ir rinko po 7,5 naudingumo balo.
Adrijos lygoje per 16 minučių vidurkiai buvo kiek geresni: 9,1 taško (43 proc. trit.), 3,2 atkovoto kamuolio, 1,2 bloko ir 7,9 naudingumo balo.
Vis tik Serbijoje I.Austinas neužsibuvo dėl paprastos priežasties – jis turėjo ne vien gaivinti karjerą, bet ir padėti šeimai, o FMP ekipoje puolėjas rungtyniavo už kuklius pinigus.
„Jam tai buvo pirmoji darbovietė po ilgos pertraukos, jo alga siekė 2000 dolerių per mėnesį, kas yra praktiškai niekas, atsižvelgiant į jo talentą. Isaiah turėjo uždirbti pinigus, todėl vėliau pasuko į kitas lygas“, – Krepsinis.net kalbėjo treneris B.Maksimovičius.
Palikęs Serbiją, I.Austinas išvyko į antrąją Kinijos lygą, vėliau – Taivaną ir Libaną. Visose šiose komandose aukštaūgis buvo vienas iš lyderių: Kinijoje metė po 35 taškus, Taivane – 19, Libane – 9,3. Taip pat jis išreiškė norą atstovauti Filipinų nacionalinei komandai.
Šiuo metu sunkiojo krašto ir vidurio puolėjo pozicijose galintis žaisti I.Austinas vėl yra grįžęs į Kiniją, kur vasarą atstovauja Guangsi „Rhinos“ klubui.
Antroje Kinijos lygoje I.Austinas per 45 minutes pelno po 35,1 taško (dvitaškiai – 53,2 proc., tritaškiai – 28,7 proc., baudos – 77,2 proc.), atkovoja po 10,2 kamuolio, blokuoja 1,8 metimo ir renka 35 naudingumo balus. Jis patenka į geriausių lygos žaidėjų penketą.
Krepšininko agentas atskleidžia, kad artimiausias aukštaūgio tikslas – pradėti kitą sezoną pirmojoje Kinijos lygoje.
„Jo prioritetas kitam sezonui – Kinija. Manau, kad jis tikrai galėtų išnaudoti šią galimybę gerai ir būti naudingas kuriai nors komandai. Tačiau jei durys neatsidarys, jis atvyks žaisti gerame Europos lygyje, ko gero – Europos taurėje, kur galėtų tinkamai save pademonstruoti“, – mano Ch.Misuraca.
Kinijoje dukart su I.Austinu aikštėje susidūręs Mindaugas Kupšas įsidėmėjo jaunuolio taiklią ranką ir krepšinio IQ, tačiau lietuvis minėjo ir tai, kad traumelės taip pat neaplenkia aukštaūgio.
„Čia jis dažniau rungtyniavo „ketvirtu“ numeriu. Manau, kad būtų smagu jį pamatyti pirmoje Kinijos lygoje, tačiau sunku pasakyti, kaip jam ten sektųsi. Savo krepšinio supratimu jis tam lygiui tiktų, bet dėl kūno – nežinia“, – pastebėjo lietuvis.
Buvęs I.Austino treneris Serbijoje B.Maksimovičius taip pat mano, kad grįžęs į Europą aukštaūgis čia rastų savo vietą.
„Patobulėjęs jis tikrai galėtų sėkmingai žaisti Europos taurėje ar Eurolygoje. Adrijos lygoje mačiau jį žaidžiantį prieš mūsų pajėgius klubus ir ten didelių problemų jis neturėjo. Jei tik jis turės šansą save parodyti, bėdų kilti neturėtų, patikėkite, jis turi didelį talentą“, – mano specialistas.
„Kodėl gi ne?“, – atsako jis, paklaustas, ar I.Austinas dar turi šansą pasiekti savo svajonę – NBA. Grįžęs į krepšinį vaikinas neslėpė, kad turi tikslą įžengti į lygą, kurios durys jam užsivėrė prieš naujokų biržą.
I.Austino agentas Ch.Misuraca mano, jog 24-erių amerikiečio vieta ateityje yra pajėgiausioje pasaulio lygoje.
Tik žinoma, viskas vėl remsis į sveikatą, kurią po rimtos ligos teks sekti ir atidžiai rūpintis visą likusią karjerą. Nors verta pastebėti, kad I.Austino atvejis nėra vienintelis – diagnozavus Marfano sindromą į krepšinį grįžta ir daugiau jaunuolių, tiesa, galbūt mažiau perspektyvių. Tačiau tai leidžia manyti, kad medicina pastaruoju metu suteikia galimybę pažaboti ligą, kuri anksčiau būtų visiškai padėjus tašką sportininko karjerai.
„Mes su Isaiah esame lyg šeima, jis man – lyg brolis ir jo karjera man nuoširdžiai rūpi. Aš tikiuosi, kad jis sėkmingai rungtyniaus be sveikatos problemų ir po kelių tokių metų NBA klubai tai pamatys bei leis jam žaisti ten, kur ir yra jo vieta – NBA“, – kalbėjo Ch.Misuraca.
Norėdami komentuoti prisijunkite.