Pastaraisiais metais talentingiausių lietuvių gausa patraukė į Nacionalinę koledžo atletų asociaciją (NCAA). Visgi po pasikeitusių sąlygų kitoje Atlanto pusėje dar neturėjome realios galimybės pamatyti talentų progreso. Tai pasikeis jau artėjančiame sezone.
Jei vis dar didelis būrys Lietuvos krepšininkų liks NCAA, o Kasparas Jakučionis, galbūt ir Motiejus Krivas, pravers Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) duris, tai bent keli lietuviai baigs studijas ir pradės profesionalų karjeras.
Čia suklusti turės ir Lietuvos krepšinio lygos (LKL) klubai, kurie pastaraisiais metais susiduria su talentingų vietinių žaidėjų stygiumi.
Tinklalapis Krepsinis.net pasidomėjo ryškiausių NCAA lietuvių situacijomis ir karjeros planais bei atrinko penkis žaidėjus, kurie artėjančią vasarą gali pasirašyti kontraktą su LKL klubu.
Sąraše neišvysite tokių žaidėjų kaip Paulius Murauskas, Rytis Petraitis, Liutauras Lelevičius Dovydas Butka ir būrio kitų, kurie yra pasiruošę tęsti studijas JAV.
Gytis Nemeikša
Nemeikša
Šiuo metu NCAA yra kalbų, kad vėl bus keičiamos taisyklės ir tai suteiks tokiems žaidėjams kaip G.Nemeikša papildomą sezoną, tačiau kol tai nėra oficialu – kaunietis ruošiasi pradėti profesionalo karjerai.
Vėlai studijuoti į JAV išvykęs G.Nemeikša NCAA žaidžia vos antrą sezoną, bet dvimetriniam puolėjui spalio mėnesį sueis jau 24-eri, tad klausimas, ar net ir atsiradus progai likti dar metams studentų krepšinyje, reikėtų delsti. Nors faktas, jog studijuojant Havajuose ir pridedant visas NCAA teikiamas naudas, svarstymai būtų dideli.
„Žalgirio“ sistemos narys yra vėlyvo brendimo ir per pastaruosius trejus metus darė milžinišką pažangą, o sprendimas vasarą pakeisti universitetą absoliučiai pasiteisino.
Havajų „Rainbow Warriors“ atstovaujantis lietuvis šį sezoną NCAA per 25 minutes fiksuoja 14,2 taško, 7 atkovotų kamuolių ir 1,4 rezultatyvaus perdavimo statistiką.
Dar prieš išvažiuojant į JAV G.Nemeikšą kvietė Kėdainių „Nevėžis“ po sėkmingo sezono Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL). Tuomet jis antroje Lietuvos lygoje rinko 11,3 taško, 6,1 atkovoto kamuolio ir 15,9 naudingumo balo vidurkius.
Atrodo, jog atsispirti profesionalo karjeroje nuo Lietuvos būtų teisingas žingsnis. Nuo Kėdainių klubo kvietimo bus praėję dveji metai, tad per šį laiką G.Nemeikša jau galėjo ir išaugti šios komandos marškinėlius. Vasarą į kaunietį turėtų taikytis LKL vidurio lentelės klubai, o galbūt surizikuos ir netradiciniais sprendimais pasižymintis Panevėžio „Lietkabelis“.
Modestas Kancleris
Kancleris
Dar vienas „Žalgirio“ sistemos auklėtinis, bet skirtingai nei G.Nemeikša, M.Kancleris išvažiavo dar ne su didžiąja banga į NCAA, o gerokai anksčiau – 2020 m.
Talento lygiu savo kartoje su Mareku Blaževičiumi lygintas kaunietis tik išvykęs į JAV nusitraukė kryžminius kelio raiščius, tad praleido pirmuosius metus, o antraisiais metais Kreitono universiteto komandoje per sezoną iš viso sužaidė 34 minutes.
Labai nesėkminga pradžia NCAA privertė 206 cm ūgio puolėją keisti universitetą ir po dviejų vidutiniškų sezonų Kalifornijos valstijoje paskutinius studijų metus M.Kancleris uždarinėja Čikagos Ilinojaus universitete, kur žaidžia karjeros sezoną.
Dažniausiai ant suolo rungtynes „UIC Flames“ komandoje pradedantis M.Kancleris per 18 minučių fiksuoja 7,5 taško, 6,3 atkovoto kamuolio, 1,3 rezultatyvaus perdavimo ir 1,2 bloko statistiką.
Įdomu, kad dar žaisdamas „Žalgirio“ dubleriuose M.Kancleris buvo projektuotas kaip perimetro linijos žaidėjas, bet per metus JAV tapo tikru priekinės linijos žaidėju. 23-ejų kauniečio žaidime atsirado daugiau centravimo, tačiau praktiškai dingo tolimi metimai (po 0,2 trit.).
Metimas yra klausimas, bet ilgos galūnės, ūgis ir turimi įgūdžiai profesionalų krepšinyje galbūt leis jam žaisti ir penktoje pozicijoje. Potencialas išties išlieka mįsle.
Vasaros pirmą dieną M.Kancleriui sueis 24-eri. Akivaizdu, jog nuo anksti pieštų aukštumų M.Kancleris šioje karjeros stadijoje yra toli, tačiau bent jau šanso užsikabinti LKL komandoje vien dėl savo duomenų jis yra tikrai vertas.
Laurynas Vaištaras
Vaištaras
Dar vienas iš „Žalgirio“ sistemos išvykęs į JAV auklėtinis, bet tai padaręs seniai, kai dar nebuvo toks didelis lietuvių bumas NCAA.
Jaunimo rinktinių laikais itin perspektyviu laikytas plungiškis „Žalgirio“ dubleriuose priblėso, o pirmieji trys sezonai buvo nuviliantys ir NCAA.
Galiausiai, ką tik 24-ąjį gimtadienį atšventęs puolėjas sužibo ketvirtaisiais savo metais NCAA – 10,8 taško, 4,3 atkovoto kamuolio ir 3,1 rezultatyvaus perdavimo. Įdomu, kad tokius rodiklius 201 cm ūgio krepšininkas pasiekė centro pozicijoje, o tai, Krepsinis.net žiniomis, buvo pagrindinė priežastis lėmusi universiteto keitimą.
Po ketverių praleistų metų Campbello universitete paskutiniam NCAA sezonui lietuvis persikėlė į šiek tiek pajėgesnę Mercerio universiteto komandą, tačiau tai ryškiai kirto per skaičius.
Į sau įprastą ketvirtą poziciją grįžęs kovingumu pasižymintis ir tvirto sudėjimo žemaitis šį sezoną NCAA per 14 minučių renka 3,6 taško ir 2,3 atkovoto kamuolio vidurkius.
Didelis klausimas prieš profesionalų krepšinį yra metimas iš distancijos – pernai plungiškio tritaškių pataikymo procentas siekė 42,4 proc., išmetant daugiau nei po du metimus per rungtynes. Šiemet šis procentas su panašiu metimų skaičiumi nusimušė iki 23,3.
Kaip bebūtų, Krepsinis.net žiniomis, plungiškį dar praėjusią vasarą kvietė „Nevėžis“, tad net ir po blankaus paskutinio NCAA sezono 24-erių lietuvis vasarą turėtų sulaukti kvietimo išsibandyti bent jau kažkurioje apatinėje turnyrinės lentelės vietoje žengiančioje LKL komandoje.
Simas Lukošius
Lukošius
Pereiname prie ryškiausių sąrašo talentų ir pradedame nuo Vokietijos pilietybę turinčio S.Lukošiaus.
Krepsinis.net žiniomis, kaip ir G.Nemeikšos atveju, S.Lukošius laukia oficialių žinių iš NCAA – jei taisyklės bus pakeistos, snaiperis galvos apie likimą universitetų krepšinyje dar metams.
Visgi, jei galiausiai S.Lukošius pereis į profesionalų krepšinį, aplink jį iškart bus nemaži lūkesčiai – pajėgiame Sinsinačio universitete ketvirtametis yra vienas lyderių.
22-ejų dvimetrinis puolėjas „Bearcats“ komandai per 28 minutes renka 12,4 taško, 3,5 atkovoto kamuolio ir 2,7 rezultatyvaus perdavimo vidurkius. Iš toli per rungtynes jis krepšį atakuoja daugiau nei po 6 sykius, o tikslumas siekia 37,4 proc.
S.Lukošius yra projektuojamas būti metiku, tačiau ir be to turi ką daugiau pasiūlyti dėl savo tvirto kūno sudėjimo ir individualių įgūdžių. Būtent šios savybės palengvins integraciją į profesionalų krepšinį.
Akivaizdu, kad jei ne išreikštas noras atstovauti Vokietijos rinktinei, S.Lukošius Lietuvoje sulauktų gerokai daugiau dėmesio, kadangi tai – ne eilinio talento žaidėjas.
Visgi trenerio Mindaugo Lukošiaus sūnus Lietuvoje nebuvo pernelyg įvertintas ir tik Vokietijoje sugebėjo atsiskleisti, dėl ko yra dėkingas būtent šios šalies krepšinio sistemai.
Krepsinis.net žiniomis, apie S.Lukošių informaciją renkasi Kauno „Žalgiris“, tačiau didelė tikimybė, jog vilnietis vasarą ateitį susies su vienu iš didžiųjų Vokietijos klubų.
Augustas Marčiulionis
Marčiulionis
Kad ir ką berašyčiau, kad ir ką bekalbėčiau, faktas, kad Lietuvoje įdomiausias žaidėjas, potencialiai iš NCAA grįžtantis į Europą, šią vasarą bus A.Marčiulionis.
Lietuvos krepšinio legendos Šarūno Marčiulionio 193 cm ūgio sūnus žaidžia jau ketvirtąjį sezoną NCAA ir visą šį laiką, skirtingai nei daugelis kitų lietuvių, leidžia toje pačioje komandoje.
Pirmus du sezonus daugiau iš šono viską stebėjęs 22-ejų gynėjas pernai „Saint Mary‘s Gaels“ gretose sužaidė proveržio sezoną, tapo konferencijos MVP ir šiemet jau yra tvirtas komandos lyderis į aukštus tikslus besitaikančioje komandoje.
Ketvirtamečio vidurkiai NCAA šį sezoną siekia 14,2 taško, 2,5 atkovoto kamuolio, 5,6 rezultatyvaus perdavimo ir 1,3 perimto kamuolio per 34 minutes. Tritaškių pataikymo procentas išaugo iki 35 procentų.
Būtent metimas tapo ketverių metų A.Marčiulionio JAV akcentu – tvirtą kūną turinčio ir judesių arsenalu išsiskiriančio įžaidėjo trikdis buvo tritaškiai, leidęs varžovams rizikuoti ir taip limituoti vilniečio žaidimą. Per šiuos metus lietuvis tapo vienu geriausių komandos metiku, išmetančiu daugiau nei po 4 tritaškius per mačą.
Tolimesnė karjeros kryptis stipriai priklausys ir nuo šio sezono – jei A.Marčiulioniui pavyks „Kovo beprotybėje“ nuvesti toli koledžo komandą į priekį, realu įšokti ir į NBA naujokų biržos traukinį.
Europoje teises į A.Marčiulionį išlaikė Vilniaus „Rytas“, o, Krepsinis.net žiniomis, tiek viena, tiek kita pusė palaiko glaudų ryšį ir sugrįžimas skamba realiai. Kita vertus, A.Marčiulionio stovykla neatmeta varianto kabintis į NBA net ir nesulaukus kvietimo naujokų biržoje.
23-iąjį gimtadienį pavasarį švęsiančio A.Marčiulionio bet kokiu atveju laukia intensyvus tarpsezonis – potencialiai žaidimas NBA Vasaros lygoje ir bandymas prasimušti į nacionalinę rinktinę. Čia jis bent jau Rimo Kurtinaičio kvietimo į stovyklą tikrai yra vertas, nes pagal dabartinę karjeros projekciją atrodo, kad Augustas gali tapti ilgamečiu rinktinės ramsčiu.
Norėdami komentuoti prisijunkite.