21 minutė ir 58 sekundės – tiek laiko per visą 2016–2017 metų Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezoną aikštelėje praleido nepilnamečiai. 2000-aisiais gimę Martynas Pocevičius iš Alytaus „Dzūkijos“ ir Ugnius Nikitinas iš Utenos „Juventus“ šį sezoną buvo vieninteliai į aikštelę įžengę žaidėjai LKL, gimę vėliau nei 1998 metais.
Atvejai, kai nepilnamečiai žaidėjai sulaukia galimybės išbėgti į aikštelę aukščiausioje Lietuvos lygoje, vis dar išlieka super retais ir egzotiškais.
2016–2017 m. sezone Europoje, kaip įprasta, buvo apie 30–40 jaunių ir jaunučių, kurie sulaukė galimybės treniruotis ir rungtyniauti su vyrais aukščiausiose lygose. Didžioji dalis aikštelėje pasirodydavo epizodiškai tik kas kelias savaites, tačiau dalis talentingųjų dar prieš 18-ąjį gimtadienį jau turėjo vienokios ar kitokios svarbos vaidmenį profesionalų klube.
Krepšinio analitikas Erildas Budraitis pristato sėkmingiausiai šį sezoną rungtyniavusių paauglių Europoje dešimtuką, kuriame vėl dominuoja žaidėjai iš Balkanų šalių. Į reitingą galėjo patekti visi jaunesni nei 18 metų žaidėjai bei tie, kurie 18-ą gimtadienį atšventė jau 2017 metais. Taip pat 1999 metų gimimo ar jaunesni žaidėjai šį sezoną aukščiausiose lygose turėjo sužaisti bent 12 rungtynių ir aikštelėje vidutiniškai praleisti bent 5 minutes. Žaidėjai reitinguojami ne pagal talento kiekį ar perspektyvumą, bet pagal rezultatus, žaidimo lygį, ir komandos pajėgumą 2016–2017 metų sezone.
10. Jakobas Szkutta (austras, įžaidėjas), Obervarto „Redwell Gunners“, Austrija. 17-a metų.
Vid. 0,9 taško per 6 minutes (26 rungtynės ir 0 starto penketų).
Antrą sezoną Austrijos aukščiausioje lygoje rungtyniaujančiam septyniolikmečiui Jakobui Szkuttai pastarasis 51-asis mačas tarp profesionalų tapo pirmuoju, kuriame gynėjas suvaidino svarbų vaidmenį pergalingose rungtynėse. Iki tol daugiau nei šešių taškų per savo trumpą profesionalo karjerą nepelnęs J.Szkutta praėjusią savaitę per 28 minutes pelnė 14 taškų, pataikė šešis metimus iš 11 atliktų bei atkovojo penkis kamuolius. Prieš tai atletiškas kairiarankis įžaidėjas labiausiai išsiskyrė 2015 metais vykusiame Europos U16 B diviziono turnyre, kur vidutiniškai rinko 17,4 taško ir būdamas 180 cm ūgio atkovodavo 5,3 kamuolio.
Andrija Slavkovičius
9. Andrija Slavkovičius (juodkalnietis, atakuojantis gynėjas), „KK Lovcen Cetijne“, Juodkalnija. Vasarį sukako 18-a metų.
Vid. 3,3 tšk. ir 1,9 atk. kam. per 15 minučių (15 rungtynių ir 0 starto penketų).
Akylesni krepšinio gerbėjai Andrija Slavkovičių turėtų prisiminti iš Kaune 2015-ais metais vykusio Europos U16 čempionato, kuriame Juodkalnijos rinktinės lyderis buvo tarp rezultatyviausių turnyro žaidėjų, vidutiniškai rinkęs 17,9 taško, atkovojęs 2,5 kamuolio ir atlikdavęs 2,1 rezultatyvaus perdavimo. Šį sezoną dvimetrinis gynėjas, kuris aukščiausioje Juodkalnijos lygoje debiutavo 14-os, o sutartį su Podgoricos „Budučnost“ sudarė dar būdamas 16-os, pratinosi prie vyrų krepšinio atstovaudamas vidutiniokei „KK Lovcen Cetijne“. A.Slavkovičius, šiemet taip pat dukart epizodiškai aikštelėje pasirodęs vilkint „Budučnost“ marškinėlius, Juodkalnijos lygoje vidutiniškai rungtyniaudavo po 18 minučių ir po kartą surinko devynis ir aštuonis taškus.
Matthiasas Tassas
8. Matthias Tassas (estas, sunkiojo krašto puolėjas), Talino „Kalev/Cramo“, Estija. Kovą sukako 18 metų.
Vid. 4,7 tšk. ir 3 atk. kam. per 14 minutes (15 rungtynių, 0 starto penketų).
Praėjusią vasarą vieno perspektyviausių Estijos žaidėjų Matthiaso Tasso priimtas sprendimas palikti Limožo CSP krepšinio sistemą Prancūzijoje ir grįžti į gimtąją Estiją pabaigti mokyklos – itin retas atvejis Europos krepšinyje. Po sėkmingo pasirodymo žaidžiant su metais vyresniais 2016 metų Europos U18 turnyro B divizione, kur M.Tassas vidutiniškai rinko 13,4 taško, atkovojo 11 kamuolių ir atliko 2,9 rezultatyvaus perdavimo, aukštaūgis prisijungė prie Estijos čempionų Talino „Kalev/Cramo“ ekipos ir sulaukė šanso pasirodyti aikštelėje 15-oje rungtynių. 208 cm ūgio ankstyvo brendimo M.Tassas epizodiškai žaidė Vieningoje lygoje ir BBL turnyre, tačiau Estijos čempionate aštuoneriose mačuose aikštėje aukštaūgis praleido daugiau nei 15 minučių bei dvejose susitikimuose pelnė dviženklį taškų skaičių.
6. Yigitas Sarikaya (turkas, sunkiojo krašto puolėjas), Ankaros „Aykon Kolejliler“, Turkija. 17-a metų. 7. Ismailas Yuceeras (turkas, gynėjas), Ankaros „Aykon Kolejliler“, Turkija. Balandį sukako 18-a metų.
Vid. 0,9 tšk. per 6 minutes (13 rungtynių, 1 starto penketas).
Vid. 1,9 tšk. ir 2,2 atk. kam. per 14 minutes (16 rungtynių, 3 starto penketai).
Du sezonus iš eilės ant iškritimo slenksčio Turkijos lygoje atsidūrusiam Ankaros „Aykon Kolejliler“ tretieji metai tapo lemiamais. Buvusi Martyno Gecevičiaus komanda šiemet laimėjo vos dvi rungtynes iš 28 sužaistų ir tapusi absoliučia Turkijos lygos autsaidere anksčiau laiko užsitikrino iškritimą į antrąją Turkijos lygą. Sudėtinga dažnai varžovų triuškintos „Aykon Kolejliler“ ekipos situacija atvėrė galimybę pasisemti aukščiausio lygio krepšinio patirties dviem 1999 metais gimusiems turkams, Ismailui Yuceerui ir Yigitui Sarikayai. Kaip ir „Aykon Kolejliler“ klubui, I.Yuceerui ir Y.Sarikayai sunkiai sekėsi varžytis aukščiausioje lygoje. Pirmasis per iš viso 78 sužaistas minutes pataikė keturis metimus iš žaidimo (4/13) ir atliko vos vieną rezultatyvų perdavimą. Daugiau žaidimo laiko gavusio ir 216 minutes sužaidusio Y.Sarikayos geriausios sezono rungtynės – keturi pelnyti taškai ir trys atkovoti kamuoliai per 29 minutes prieš Stambulo „Daruššafaka“ komandą.
Miha Škedeljis
5. Miha Škedeljis (slovėnas, atakuojantis gynėjas), Novo Mesto „Krka“, Slovėnija. 17-a metų.
Vid. 2,7 tšk. ir 2 akt. kam. per 12 minučių (22 rungtynės, 7 starto penketai).
2015-aisiais Miha Škedeljis neišsiskyrė rungtyniaudamas su bendraamžiais Europos U16 čempionato B divizione, kur vidutiniškai rinko 7,6 taško, atkovojo 3,1 kamuolio ir pataikė 32 proc. iš žaidimo. Tąkart Slovėnijos U16 rinktinė antrajame divizione liko vos septinta, į priekį užleisdama Belgiją, Švediją, Slovakiją ir Estiją. Tačiau po metu 198 cm ūgio atakuojantis gynėjas sėkmingai pasirodė rungtyniaudamas Europos U18 čempionate su metais vyresniais, pelnydavęs 7,3 taško ir sugriebdavęs net 4,8 kamuolio per 20 minučių. Iškart po to 17-iolikmetis M.Škedeljis prisijungė prie Slovėnijos lygos lyderės ir Adrijos lygos autsaiderės Novo Mesto „Krka“, kur net septynerias rungtynes pradėjo starto penkete, o dviejuose mačuose prieš silpnesnius varžovus pelnė dviženklį taškų skaičių. „Patekimas į vyrų krepšinį yra mano sunkaus darbo ir pasiaukojimo rezultatas“, – sako šiemet Slovėnijos lygoje debiutavęs M.Škedelj.
4. Isaacas Bonga (vokietis, įžaidėjas), Frankfurto „Skyliners“, Vokietija. 17-a metų.
Vid. 1,4 tšk. ir 1,2 atk. kam. per 9 minutes (15 rungtynių, 0 starto penketų).
Įžaidėjas sunkiojo krašto puolėjo kūne – taip būtų galima apibūdinti šį sezoną profesionalo karjerą pradėjusį Isaacą Bongą. 203 cm ūgio vokietis išsiskiria savo fiziniais duomenimis – ūgiu ir rankų ilgiu, žaidimo stiliumi, aikštelės matymu ir galimybėmis gynyboje. Vyrų krepšinyje I.Bongai dar kol kas nepavyko sužibėti – geriausiose rungtynėse Ulmo „Ratiopharm“ gynėjas per 26 minutes pelnė 6 taškus, atkovojo 4 kamuolius ir atliko 3 rezultatyvius perdavimus. I.Bongai „Draft Express“ 2018 metų NBA naujokų biržoje prognozuoja net 10-ą šaukimą, o „NBAdraft.net“ yra labiau skeptiški ir mato vokietį pašauktą 35 numeriu. Daugiausiai klausimų šiuo metu kelia I.Bongos metimas ir klaidų skaičius. Šį sezoną žaisdamas Frankfurto „Skyliners“ dublerių klube I.Bonga vidutiniškai pataikė 23 proc. tritaškių ir klysdavo po 4 kartus per rungtynes. Eurolygos jaunimo komandų turnyre Kaune šiemet dominavęs I.Bonga klysdavo net po 6,8 karto per susitikimą.
Goga Bitadzė
3. Goga Bitadzė (gruzinas, vidurio puolėjas), „KK Smederevo 1953“, Serbija. 17-a metų.
Vid. 10,6 tšk., 4,4 atk. kam. ir 1 blokas per 19 minučių (19 rungtynių, 8 starto penketai).
2015-aisiais metais gimtąją Gruziją palikęs ir profesionalaus krepšininko karjerą Serbijoje pradėjęs Goga Bitadzė jau pirmajame sezone Serbijos čempionate vidutiniškai rinko dviženklį taškų skaičių. 214 cm ūgio vidurio puolėjas, pasirašęs sutartį su agentui Miško Ražnatovičiui priklausančia talentų kalve „Mega Leks“, buvo paskolintas Serbijos lygos autsaiderei „KK Smederevo 1953“, kurioje dar nesulaukęs pilnametystės gavo daugybę progų pasireikšti. Penkeriuose iš 19 žaistų mačų ūgiu ir įgūdžiais išsiskiriantis G.Bitadzė pasiekė 17 pelnytų taškų ribą ir kartą atliko dvigubą dublį. Gruzinas, kuriam vis dar trūksta atletiškumo ir sprogstamosios jėgos, atkreipė į save dėmesį solidžiai rungtyniaudamas Europos U16 ir U18 B diviziono turnyruose, praėjusią vasarą taip pat dalyvavo „Krepšinis be sienų“ stovykloje, o šiemet dominavo Eurolygos jaunimo turnyre, ten vidutiniškai rinkdamas 16,5 taško ir atkovodamas 12 kamuolių.
2. Džananas Musa (bosnis, atakuojantis gynėjas/lengvojo krašto puolėjas), Zagrebo „Cedevita“, Kroatija. 17-a metų.
Vid. 8,5 tšk., 2,6 atk. kam. ir 1,4 rez. perd. per 18 minučių (52 rungtynės, 7 starto penketai).
Praėjusiais metais į profesionalų krepšinį būdamas 16-os įšokęs Džananas Musa šiemet Zagrebo „Cedevita“ klube užima svarbesnį vaidmenį ir sulaukia daugiau galimybių pasireikšti, ypač Kroatijos čempionate. Bosnio žaidimo laikas išaugo nuo vidutiniškai 11 minučių per rungtynes iki 18, rezultatyvumas nuo 4,6 taško iki 8,5. Gruodį vykusiose Adrijos lygos rungtynėse Dž.Musa į Liublianos „Union Olimpija“ krepšį pelnė 26 taškus, pataikydamas 10 metimų iš 14. Tiesa, Dž.Musai, kuriam 2018 metų NBA naujokų biržoje prognozuojamas šaukimas pirmo rato viduryje, vis dar trūksta atletiškumo ir gebėjimų žaisti prieš aukštesnio lygio gynybą. Praėjusį sezoną Eurolygoje debiutantas iš žaidimo pataikė 36 proc. metimų, tritaškių – 25 proc., baudų – 67 proc. Šiemet Europos taurėje bosnių talentui sekėsi dar prasčiau – 36 proc. pataikymas iš žaidimo, vos 11 proc. pataikytų tolimų metimų ir 58 proc. baudų.
1. Luka Dončičius (slovėnas, atakuojantis gynėjas), Madrido „Real“, Ispanija. Vasarį sukako 18-a metų.
Vid. 8,1 tšk., 4,5 atk. kam. ir 3,9 rez. perd. per 21 minutę (63 rungtynės, 31 starto penketas).
Vos prieš porą mėnesių pilnametystės sulaukusio Luka Dončičius karjera kol kas primena pagreitintą kino filmą. Praėjusį sezoną būdamas vos 16-os L.Dončičius tapo svarbia Madrido „Real“ dalimi, o šiemet tapęs vienu klubo lyderių, dar iki 18-ojo gimtadienio slovėnas Eurolygoje triskart pasiekė 30 naudingumo balų ribą ir daugybėje rungtynių pataikė lemiamus metimus. Universalusis L.Dončičius jau keturiskart buvo pripažintas naudingiausiu Eurolygos turo žaidėju, įskaitant paskutinius du „MVP“ apdovanojimus trečiajame ir ketvirtajame atkrintamųjų varžybų turuose. Antrą sezoną iš eilės šio reitingo lyderiu esantis L.Dončičius yra be konkurencijos labiausiai intriguojantis žaidėjas Europoje nuo Ricky Rubio laikų, turintis realių šansų 2018 metais tapti pirmuoju NBA naujokų biržos šaukimu.
Sekite krepšinio analitiką Erildą Budraitį socialiniame tinkle „Facebook“. Susisiekti su autoriumi galite el. paštu: [email protected].
Norėdami komentuoti prisijunkite.