Pasaulio taurės turnyro mažajame finale šeštadienį Lietuvos rinktinė susitiks su Prancūzijos nacionaline komanda, kuri nustebino daugelį, kai ketvirtfinalyje eliminavo favorite laikytą Ispaniją.
Septintą kartą į planetos pirmenybes patekę prancūzai nė sykio nesugebėjo peržengti pusfinalio barjero. Tiesa, dar 1954-ais metais Brazilijoje vykusiose pirmenybėse Prancūzijos komanda turėjo realią galimybę pasipuošti pasaulio čempionato medaliais, tačiau tada liko ketvirta.
Laipteliu žemiau prancūzai buvo atsidūrę 2006-ųjų metų čempionate, o po ketverių metų Turkijoje patyrė visišką fiasko ir liko tik trylikti.
Žymiai geriau Prancūzijos komandai sekasi vasaros olimpinėse žaidynėse, kur jie du kartus pasidabino sidabro medaliais – 1948-ais ir 2000-ais metais. 1954-ais metais prancūzai liko ketvirti.
Visgi pastaruoju metu Prancūzijos komanda rungtyniauja labai sėkmingai. 2011-ais metais Prancūzija Europos čempionato finale nusileido Ispanijai, o po dviejų metų laimėjo pirmą ir vienintelį finalą komandos istorijoje – Liublianoje 80:66 įveikusi Lietuvos rinktinę.
Iš viso prancūzai savo sąskaitoje turi aštuonis Senojo žemyno pirmenybių medalių komplektus: vieną aukso, du sidabro ir penkis bronzos.
Laikas
Turnyro sistema sudėliota taip, kad pusfinalyje žaidusi Lietuva turėjo laisvą penktadienį tam, kad persikeltų iš Barselonos į Madridą. Tuo tarpu prancūzai ilsėjosi ketvirtadienį ir rungtyniavo vėlų penktadienio vakarą.
Mačas baigėsi beveik vidurnaktį vietos laiku, o mažasis finalas prasidės 18.00 valandą. Tai reiškia, kad Vincento Collet auklėtiniai turės tik 18 valandų tam, kad pasiruoštų dvikovai su lietuviais ir bandytų atsigauti po nesėkmės pusfinalyje.
Prancūzų lyderis Nicolas Batumas pusfinalyje žaidė 37 minutes, Borisas Diaw – 32 minutes. Būtent ant šių krepšininkų pečių ir laikosi visas prancūzų žaidimas tiek puolant, tiek ginantis.
Būrys praradimų
Nepaisant to, jog į pasaulio čempionatą prancūzai atvyks kaip Europos čempionai, ši komanda bus visiškai nepanaši į tą, kuri prieš metus triumfavo Senojo žemyno pirmenybėse. Svarbiausia to priežastis – rinktinei padėti atsisakęs Tony Parkeris.
Neseniai NBA čempionu su San Antonijaus „Spurs“ klubu tapęs gynėjas nusprendė šią vasarą skirti poilsiui, todėl Prancūzijos rinktinės trenerių štabui teks rasti būdų, kaip kompensuoti komandos lyderio netekti.
O kompensuoti reiks tikrai nemažai. Praėjusių metų Europos čempionate T.Parkeris per rungtynes įmesdavo po 19 taškų, atkovojo po 2,1 kamuolio, atliko po 3,3 rezultatyvaus perdavimo bei perimdavo beveik po kamuolį.
Nacionalinei komandai taip pat atsisakė padėti Joakimas Noah, Alexis Ajinca, o prieš pat pirmenybes traumas gavo vidurio puolėjas Ianas Mahinmi ir snaiperis Nando de Colo.
Lyderiai
Prancūzijos komanda rado naują lyderį – Nicolą Batumą. Fantastišką sezoną Portlendo „Trail Blazers“ klube praleidęs puolėjas jau praėjusių metų Europos pirmenybėse buvo vienas svarbiausių komandos žaidėjų ir per rungtynes rinko po 11,6 taško, atkovojo po 5,1 kamuolio bei atliko po 2,3 rezultatyvaus perdavimo.
Planetos pirmenybėse puolėjas įmeta po 13 taškų ir sugriebia 3,1 kamuolio.
Universalusis 203 cm ūgio puolėjas NBA žaidė dar sėkmingiau: 13 taškų, 7,5 kamuolio ir 5,1 rezultatyvaus perdavimo per rungtynes.
Lyderio našta taip pat krenta ant Boriso Diaw pečių. NBA finalo serijoje žibėjęs puolėjas niekada nebuvo tas, kur pelno daug taškų, tačiau visada būdavo tikru komandos žaidimo generolu tiek gynyboje, tiek puolime.
NBA čempionas pirmenybėse pelno 8,5 taško, atkovoja 4,9 kamuolio ir atlieka po 4 rezultatyvius perdavimus, taip surinkdamas po beveik 10 naudingumo balų.
Atradimas
Joffrey Lauvergne pernai Europos čempionate dažniausiai sėdėdavo atsarginių žaidėjų suolelio gale (žaisdavo 9 minutes per rungtynes), tačiau puikus sezonas Belgrado „Partizan“ komandoje ir aukštaūgių traumos gerokai kilstelėjo šio 209 cm ūgio puolėjo akcijas.
Eurolygos turnyre praėjusį sezoną krepšininkas rinko po 11,2 taško, atkovodavo po 8,6 kamuolio bei atlikdavo po rezultatyvų perdavimą, o tai yra beveik tris kartus geresnė statistika, nei Europos čempionate (3,8 taško ir 2,8 atkovoto kamuolio).
Pasaulio taurėje J.Lauvergne yra antras pagal naudingumą savo komandoje (10,7 naud. bal.). Per 18 žaidimo minučių jis spėja pelnyti 8,8 taško ir sugriebti 4,9 atšokusio kamuolio.
FIBA reitingas
Sėkmingi pasirodymai Europos čempionatuose gerokai kilstelėjo Prancūzijos rinktinę FIBA sudarytame pasaulio komandų reitinge. Dabar 280 taškų turintys prancūzai užima aštuntąją poziciją.
Tarp Europos komandų šis rezultatas – šeštas. Prancūzijos komanda savo žemyne pralaimi Ispanijai, Lietuvai, Graikijai, Rusijai ir Turkijai. Tiesa, jei turkai ir toliau nedemonstruos sėkmingo žaidimo, prancūzai jau netrukus gali šoktelti dar viena pozicija į viršų.
Tarpusavio susitikimai su Lietuva
Lietuvos ir Prancūzijos rinktinės per pastaruosius 22 metus tarptautinėje arenoje yra susitikusios vienuolika kartų. Šešis susitikimus laimėjo lietuviai, o penkias pergales šventė prancūzai.
Be jokios abejonės, svarbiausias ir skaudžiausiai mūsiškiams pasibaigęs susitikimas vyko praėjusių metų Europos čempionato finale, kur Jono Kazlausko auklėtiniai turėjo pripažinti varžovų pranašumą rezultatu 66:80.
Tačiau yra buvę atvejų, kai po šių komandų akistatų ašaras liejo ir prancūzai. 2003-ųjų metų Europos čempionato pusfinalyje Lietuvos komanda 74:70 įveikė Prancūziją ir pateko į finalą, kuriame parklupdė ir Ispanijos rinktinę.
Visgi jau po dviejų metų vykusiame Senojo žemyno pirmenybių ketvirtfinalyje Prancūzijos komanda dar kartą sudavė skaudų smūgį lietuviams, kai ketvirtfinalyje sutriuškino tuomet favoritais laikytus mūsiškius 63:47.
Pasaulio čempionate šios komandos yra susitikusios vos vieną kartą. 2010-aisiais metais lietuviai įveikė varžovus rezultatu 69:55.
Norėdami komentuoti prisijunkite.