Dar prieš metus lažybos buvo gana didelis galvos skausmas Nacionalinei krepšinio lygai (NKL). Vis tik panašu, kad pasikeitusi lygos valdžia, bendravimas su teisėsaugos struktūromis bei Lietuvos antidopingo agentūra turėjo savo vaisių.
Pastaruosius metus skandalų lygoje nefiksuota ir dėl to naujasis direktorius Justinas Jasiukaitis, dirbantis nuo šio sezono pradžios, gali kiek atsikvėpti.
„Galiu pasidžiauti, kad lažybų problematikos šį sezoną nebuvo.
Skyrėme didelį dėmesį prevencijai, švietimui, bendradarbiavimui su Antidopingo agentūra. Užsiėmėme stipriai, nuo mano atėjimo į lygą tai buvo vienas prioritetų. Nematomo darbo daug“, – sako J.Jasiukaitis.
Tai Krepsinis.net patvirtino ir tiek lygą, tiek asociaciją „Lietuvos krepšinis“ šiuo klausimu pagyrė Aleksandras Kovalenka, kuris Lietuvos antidopingo agentūroje yra atsakingas už manipuliavimo sportu klausimus.
Pasak jo, per visą sezoną pasitaikė tik keli įvairaus pobūdžio pranešimai – dėl klubų, žaidėjų ar klausimą keliančių rungtynių. Vis tik po analizių pasirodydavo, kad ieškoti kaltų priežasčių nėra.
Vis tik visą informaciją agentūra kaupia sistemingai, kad reikalui esant gebėtų pastebėti, ar tie patys minimi vardai ar klubai nesikartoja.
„Iš mūsų pusės, šį sezoną pavadinčiau proveržio metais, – sako A.Kovalenka. – Mano žiniomis, asociacija „Lietuvos krepšinis“ daro atsakingus veiksmus kartu su Nacionaline krepšinio lyga. Tikrai daroma, žiūrima, nagrinėjama ir imamasi veiksmų, kažkur padedame mes, bendraujame su lygos ir asociacijos žmonėmis.“
Kas padėjo kažkiek pažaboti šią ilgametę problemą? Lygos valdžia ir Antidopingo agentūros atstovas turi savo argumentus.
A.Kovalenka pirmiausiai išskiria bendradarbiavimo svarbą – tiek su lygomis, tiek su teisėsauga, o taip pat išaugusį lygų interesą pažaboti šią problemą.
„Nesinori, kad krepšinis ir apskritai sportas būtų gretinamas su manipuliacijomis sporte, nes tai turi įtakos lygoms, rėmėjams, taip pat klubams, kuriuos remia savivaldybės. Viskas kerta per kišenę. Manau, kad visi gerai suprato, kas tai yra ir kad su tuo reikia kovoti. Anksčiau būdavo kažkoks jovalas, lyg visiems viskas aišku, tačiau niekas nejuda.
Gali būti susiję ir su tuo, kad buvo ratifikuota Makolino konvencija. Tai labai svarbus žingsnis valstybei, nes aukšto meistriškumo sportui, nevykdant šios konvencijos, jis praranda finansavimą. Kai turi milijoninius biudžetus ir tave remia valstybė, esi įpareigotas mąstyti“, – argumentus dėstė jis.
NKL direktorius prideda, kad gera prevencine priemone tapo ir išviešintos pastarųjų nubaustų krepšininkų pavardės, tarp kurių buvo Tomas Lekūnas ar Aurimas Urbonas, nuobaudas sugėrę vos prieš metus.
„Tai neabejotinai davė efektą. Nemanyčiau, kad atlyginimai yra argumentas, gal labiau paslystama ant momentinio neprotingumo, kai kažkas kažką pasiūlo. Kažkaip žmogui turėtų aptemti protas, jei taip elgiasi, nes užsidedi štampą gyvenimui.
Koks žaidėjas bebūtumei, tau visi pasiekimai nusibraukia, ar to štampo reikia? Ar verta? Manau, tikrai ne“, – sako NKL direktorius.
Jam antrina ir Antidopingo agentūros atstovas.
„Pastaruoju metu nemažai buvo kalbėta apie manipuliacijas sporte, tad ar būdamas sportininku, ar jo tėvu, tu tiesiog pagalvoji – ar verta? Šalia eina etiniai, doroviniai dalykai“, – sako jis.
A.Kovalenka prisimena prieš penkmetį vykusią istoriją „Tauragės“ tuometinėje komandoje kai nubaustas buvo Deividas Keburys.
„Ji yra vadovėlinė, kaip pavyko viską sutvarkyti. Asmuo nebuvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, kadangi buvo laiduojamas, tačiau federacijos bausmė buvo dar griežtesnė“, – sako jis.
NKL vadovas teigia, kad palaikomas artimas ryšys su klubais, o jų atstovai turi instruktažą, ką daryti, pamačius įtartinus asmenis ar veiklą.
Antidopingo agentūros atstovas prideda, kad tam tikri probleminiai regionai yra žinomi lygai ir nepaisant gerų metų, atsipalaiduoti nevalia ir NKL dėl viso savo lygio bet kokiu atveju liks po padidinamuoju stiklu esanti lyga.
„Tai lyga, kurioje nėra tokie dideli pinigai ir kai kurie žmonės krepšinį žaidžia vakarais, kuomet dieną gal dirba pardavėjais ar užsiima kitais darbais“, – rizikos faktorių mini jis.
Tuo tarpu Regionų krepšinio lyga (RKL) ir jau pasitraukęs jos direktorius Remigijus Kuodis pripažįsta, kad čia lažybų problematikos nėra.
„Nėra aktuali tema, nes kai mes atėjome, žiūrėjome, kas vyksta. Jei tiesiai šviesiai, yra per didelė rizika dėti į lažybas RKL rungtynes. Jos tiesiog nėra reitinguojamos.
Yra kažkokia fiktyvi įmonė, registruota Anglijoje, siuntė kažkokius neaiškius jaunuolius į rungtynes, mes buvome juos pagavę, fotografavę, pridavę policijai ir jie čia nebeina. Tokie ir į mėgėjų lygas eina“, – pastebi jis.
Taip pat NKL projektų vadovu dirbantis R.Kuodis teigia, kad NKL klubai buvo tikrai rimtai prigąsdinti dėl laukiančių bausmių ir esant bent menkiausiam klausimui kreipiamąsi į institucijas, kurios analizuoja tarptautinę rinką, kad būtų galima užbėgti už akių bet kokioms rizikoms.
„Džiaugiuosi, kad lygą taip pat remia ne lažybų įmonė. Nacionalinis bankas – nacionalinė lyga, skamba geriau“, – prideda R.Kuodis.
J.Jasiukaitis teigė, kad jam prisijungus prie NKL lažybų šleifas neabejotinai darė ir reputacinę įtaką tiek viešumoje, tiek kalbantis su potencialiai rėmėjais.
„Turbūt taip buvo laikoma, tikiuosi, taip nebebus, – apie lažybų lygos šleifą sakė jis. – Be abejo, pasikeitė daug dalykų, lygos valdžia ir manau, kad rėmėjams darbais įrodėme, kad viskas pasikeitė“.
Nepaisant to, kad Kauno rajono „Aletas“ eina per teismus, bandydamas įrodyti, kad pašalinimas iš lygos buvo neteisingas, J.Jasiukaitis siunčia žinutę visiems dabartiniams ir būsimiems NKL klubams, kad nuo šiol atidžiai stebima, kas žaidžia lygoje ir kokie asmenys yra organizacijose.
„Tikrai žiūrėsime atidžiai, jei buvo įtarimai žaidėjams ar klubams, stengsimės peržiūrėti. Lygos vardas ir prestižas bei rėmėjų klausimas čia labai svarbus“, – sako NKL direktorius.
Tiesa, pažanga pasidžiaugęs A.Kovalenka pastebi, kad nors Lietuvoje konkrečių pranešimų nėra gauta, tačiau tendencijos ritasi tokios, kad lažybų vėžys po truputį skverbiasi į moterų sportą.
Tad jis ateityje gali reikalauti papildomos priežiūros.
„Esu gavęs informacijos iš kitų organizacijų, kad užveriant vienus kelius, yra einama kitais – į moterų sportą. Duomenys yra tokie, jog per pastaruosius 3 metus pranešimų apie tokius bandymus padaugėjo maždaug 4 sykius“, – pastebi jis.
Norėdami komentuoti prisijunkite.