Vaikų treneriai ne kartą Lietuvos žiniasklaidoje yra kalbėję apie tai, kad Lietuvos krepšinio lygoje („Tete-a-Tete Casino“ LKL) jauniems žaidėjams suteikiama pernelyg mažai šansų pasireikšti.
Geriausiai dabartinę situaciją gali atspindėti tik palyginimas su kitos šalies lyga. Pasirinkome LKL lyginti su Ispanijos čempionatu, kuris laikomas pajėgiausiu Europoje ir kur kiekviena komanda gali nugalėti kiekvieną bei nėra vieno ryškaus autsaiderio, kuris turi finansinių ar kitokių problemų, kaip kad šiemet yra „Šiauliai“ Lietuvoje.
Jauno krepšininko sąvoka Lietuvoje yra priimama skirtingai, todėl pasirinkome į tyrimą įtraukti tik jaunuolius, kurie yra gimę 1995 metais ir vėliau. Teisingumo dėlei galima pasakyti, kad net sumažinus amžiaus cenzą situaciją LKL nebūtų pasikeitusi beveik niekaip.
Pajėgiausioje mūsų šalies lygoje jaunimu mažai nepasitikima ir apskritai vos kelios komandos gali pasigirti, jog prisideda prie to, kad artimiausiu metu LKL būtų daugiau didesnio meistriškumo žaidėjų.
Šeši žaidėjai (Regimantas Miniotas, Martynas Echodas, Lukas Aukštikalnis, Paulius Valinskas, Isaiah Hartensteinas ir Laurynas Beliauskas) per rungtynes gauna pasireikšti daugiau nei 10 minučių, bet tik M.Echodas yra vienas lyderių savo ekipoje.
Martynas Varnas ir Gytis Masiulis taip pat žaidžia po daugiau nei 10 minučių, bet jie yra rungtyniavę vos dvejose rungtynėse, todėl negalima adekvačiai spręsti apie jų žaidimo laiką.
Apskritai 1995 metais ir vėliau gimusių žaidėjų LKL yra registruota 19-ika ir vienintelis Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ atstovas Paulius Petrikonis ant parketo nepasirodė nė sekundei.
Tik R.Miniotas, M.Echodas ir L.Aukštikalnis žaidė visose savo komandos rungtynėse, kuriose galėjo rungtyniauti. Tuo tarpu L.Beliauskas, P.Valinskas ar „Žalgirio“ vokietis nemažai susitikimų stebėjo iš šalies, kai „Žalgiris“ turėjo rimtesnes kovas nei su „Šiauliais“, Kėdainių „Nevėžiu“ ar Alytaus „Dzūkija“.
P.Valinskas praleido 8 susitikimus, o I.Hartenšteinas ir L.Beliauskas – po 11.
„Dzūkijoje“ Paulius Danisevičius nebegauna pasireikšti, kai atvyko amerikietis Jonathanas Hudsonas, Utenos „Juventus“ jaunuoliai Ugnius Nikitinas ir Mindaugas Kietis kartu sužaidė 6,5 minutės ir nepelnė taškų, Kėdainių „Nevėžio“ vietiniai Aidas Gedeika ir Domas Šelekas kartu rungtyniavo 2,5 minutės, o „Neptūno“ atstovas Arūnas Mikalauskas sužaidė LKL vos 23 minutes.
Vilniaus „Lietuvos ryto“ gretose Margiris Normantas ir „Šiaulių“ prezidento Mindaugo Žukausko sūnus Mantvydas LKL žengia pirmuosius žingsnius. Beje, vilniečių jaunuolis tikrai stebina ir jau yra sulaukęs Rimo Kurtinaičio pagyrų. Tiesa, kol kas nematėme, kaip jam sekasi prieš aukščiau turnyrinėje lentelėje nei 10 ar 8 vieta esančias ekipas.
Iš RKL tiesiai į LKL peršokęs Ignas Fiodorovas „Pieno žvaigždėse“ rungtyniauja epizodiškai – po 7 minutes. Tuo tarpu Panevėžio „Lietkabelyje“ apskritai neliko nė vieno žaidėjo, kuris būtų gimęs 1995 metais ar vėliau.
Vienintelis M.Echodas LKL žaidžia daug (po 25 minutes) ir renka solidžią statistiką – 9,9 taško, 6,1 atkovoto kamuolio ir 12,9 naudingumo balo.
Dončičius
Ispanijos komandose – užsienio talentų desantas
Stipriausioje Europos lygoje žaidžia 17 klubų, bet visoje lygoje yra 13 žaidėjų, kurie per mačą gauna pasireikšti bent jau po 10 minučių.
Čia išskirti galima Sevilijos „Real Betis“, kuri turi du 20-mečius ir jie rungtyniauja po daugiau nei 10 minučių. Žinoma, kad ryškiausia lygos žvaigždė yra 18-metis Luka Dončičius, bet ne Madrido „Real“ slovėnas rungtyniauja sėkmingiausiai iš visų šiame sąraše esančių.
Badalonos „Joventut“ atstovas Alberto Abalde rungtyniauja po 23 minutes, įmeta 9,7 taško, atkovoja 3,4 kamuolio ir atlieka 1,7 rezultatyvaus perdavimo. Žiba ir Barselonos „Barcelona Lassa“ bulgaras Aleksandras Vezenkovas – 9,1 taško ir 3,4 atkovoto kamuolio per 19 minučių.
Visi minėti žaidėjai rungtyniavo visose rungtynėse, kuriose tik galėjo pasirodyti ant parketo ir tai rodo trenerių pasitikėjimą šiais jaunuoliais.
Vitorijos „Baskonia“ lietuvis Tadas Sedekerskis žaidė 13-oje iš 23-ejų rungtynių ir jo aikštelėje praleidžiamas laikas yra 8 minutes, 2,5 taško bei 1,8 atkovoto kamuolio. Puolėjo aikštelėje nėra, kai baskai kovoja su pajėgiais varžovais ar ekipos nekamuoja traumos. Baskų gretose 13 minučių gauna pasireikšti Ilimane Diopas, kuris fiksuoja 4,5 taško ir 2,8 atkovoto kamuolio vidurkius. Beje, jis yra vienintelis ispanas komandoje, nors ir yra gimęs Afrikoje, tačiau šio sporto subtilybių pradėjo mokytis būtent Europos valstybėje ir turi jos pilietybę.
Las Palmo „Gran Canaria“ gretose augantis talentas iš Latvijos Anžejus Pasečnikas yra svarbus rotacijos žaidėjas ir 21-erių „centras“ gauna pasireikšti po 21 minutę, per kurias spėja įmesti 7,7 taško bei sugriebti 3,3 kamuolio.
Po 10 minučių žaidžiantį jaunuolį turi ir Fuenlabrados „Montakit“ (Ludde Hakansonas: 24 min., 6,1 tšk., 1,7 atk. kam., 3,3 rez. perd., Rolandas Šmitas: 21 min., 7,9 tšk., 3,4 atk. kam.), Saragosos „Tecnyconta“ (Sergi Garcia: 18 min., 5,5 tšk., 1,3 atk. kam., 2,6 rez. perd.), Santjago de Kompostelos „Rio Natura Monbus“ (Santiago Yusta: 15 min., 5,3 tšk., 1,8 atk. kam.), absoliuti autsaiderė Manresos ICL (Belemene‘as Romaricas: 10 min., 2,6 tšk., 1,6 atk. kam.) ir „Joventut“ (Nenadas Dimitrijevičius: 10 min., 4,7 tšk., 1,1 atk. kam., 1 rez. perd.)
Skirtingai nei Lietuvoje, kur visi, išskyrus I.Hartensteiną, jaunuoliai yra vietiniai žaidėjai, tai Ispanijoje iš 13 minėtų tik 5 yra ispanai – visi kiti afrikiečiai arba iš kitų Europos valstybių atkeliavę talentai.
Apibendrinus galima pasakyti, kad net ir pajėgesnėje Ispanijos lygoje jauni žaidėjai gauna daugiau galimybių pasireikšti ir ant parketo praleidžia daugiau minučių, net jeigu ir nežaidžia autsaiderių gretose. Čia galima daryti dvejopą išvadą – arba Lietuvoje stinga talentingų žaidėjų, kurie tikrai būtų verti minučių LKL, arba treneriai baiminasi, jog išleidus nepatyrusį krepšininką nukentės komandos rezultatai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.