Lietuvos ir Latvijos rinktinių akistatos net ir kontrolinių rungtynių pavidalu ne be reikalo yra vadinamos savotišku derbiu.
Turbūt geriausias to pavyzdys buvo 2009 metais vykusi kova Latvijoje, kai šeimininkai laimėjo 81:79, tačiau labiausiai įsimintini to susitikimo akcentai buvo ne visai susiję su krepšiniu.
Prieš rungtynes Latvijos rinktinės aukštaūgis Kasparas Kambala žengė ant parketo su bokso pirštinėmis, mačo metu alkūne smogė Artūrui Jomantui ir ne kartą svaidėsi replikomis su lietuviais.
Įsimintina buvo ir sykį ant parketo kritusio ir dėl kamuolio su K.Kambala kovojusio Roberto Javtoko frazė: „Bijai vilko, neik į mišką. Atvažiavome žaisti, o ne boksuotis.“
Vis dėlto tokie nebroliški „braliukų“ sugebėjimai pergalių oficialiose FIBA varžybose prieš Lietuvą dažnai neatnešdavo – per septynis tarpusavio susidūrimus mūsiškiai aikštę palikti nuleistomis galvomis turėjo vos vieną kartą.
Tiesa, tai buvo labai skaudus ir, galima sakyti, triuškinantis pralaimėjimas. Vienas iš tų, kuris yra nustumtas giliai į užmarštį.
2001 metų Europos čempionate Turkijoje Lietuvos rinktinė buvo visiška 2000-ųjų rinktinės priešingybė. Grupės etape buvo įveikti ukrainiečiai ir izraeliečiai, tačiau nusileista prancūzams, o aštuntfinalyje Jono Kazlausko kariaunos laukė latvių barjeras.
Visos lietuvių viltys pasiekti ketvirtfinalį buvo pakištos po grindjuoste – Latvijos rinktinė nugalėjo net 94:76, pataikiusi net 14 tritaškių iš 22. Netrukus po turnyro iš posto pasitraukė vėliau į rinktinę sugrįžęs J.Kazlauskas.
2003 metais lietuvių ir latvių keliai vėl susikirto – šį kartą pirmame Europos čempionato grupės etapo mače. Niekas nesitikėjo lengvos kovos, kadangi „braliukams“ atstovavo prieš dvejus metus lietuvius paskandinęs Ainaras Bagatskis bei kita rezultatyvi trijulė – Robertas Štelmaheris, Uvis Helmanis ir jau minėtas K.Kambala.
Šiškauskas
Dvikova Noršiopingo mieste lietuviams prasidėjo taip pat blankiai kaip ir 2001-aisiais. Pirmo kėlinio pabaigoje Edgaras Šnepas atitolino latvius iki 23:12, toks pats pranašumas po natūralizuoto amerikiečio Troy'aus Ostlerio metimo buvo ir antrojo ketvirčio viduryje – 29:18.
Sunkiai mūsiškiams klostėsi ir didžioji dalis trečiojo kėlinio. Laimei, svarbiu metu prabilo Ramūnas Šiškauskas ir po jo tolimo metimo ekipas skyrė vos taškas – 57:58. Ketvirto ketvirčio viduryje tas pats R.Šiškauskas tritaškiu išvedė Lietuvą į priekį rezultatu 72:70. Deja, netrukus tuo pačiu atsakė A.Bagatskis.
Lemiamos minutės klostėsi itin atkakliai. Latviai pirmavo 4 taškais (81:77), bet Arvydo Macijausko taiklūs baudų metimai ir Eurelijaus Žukausko dėjimas atstatė pusiausvyrą. Lemiama latvių ataka buvo nerezultatyvi, tad ekipoms santykius teko aiškintis per pratęsimą.
Papildomo laiko metu iniciatyvą taip pat turėjo latviai. Paskutinę minutę jie pirmavo 89:87, tačiau netrukus šaltus nervus pademonstravo tuo metu 23-ejų A.Macijauskas, pataikęs itin svarbų tolimą metimą. Deja, K.Kambalos dvitaškis vėl latvius pavertė padėties šeimininkais.
Lemiamomis sekundėmis iniciatyvos ėmėsi pastarajame ekipų susidūrime bene prasčiausią mačą Lietuvos rinktinėje sužaidęs Š.Jasikevičius. Kauno „Žalgirio“ strategas išprovokavo esminę baudą ir realizavo abu metimus – 92:91.
Vis tik, kaip ir pridera tokioms dramatiškoms rungtynėms, viskas sprendėsi sulig mačo sirena. Latviai turėjo neblogą galimybę išplėšti fantastišką pergalę, tačiau prametė iš po krepšio ir laimėjimu džiaugėsi Antano Sireikos vyrai.
Laimėjimu, kuris pareikalavo velniškai daug jėgų ir suteikęs dar daugiau pasitikėjimo rinktinės vyrams nukeliauti auksiniu keliu Švedijoje.
Tame klasikiniame Baltijos grandų derbyje 22 taškus pelnė A.Macijauskas, 20 – Š.Jasikevičius, 18 – R.Šiškauskas, 12 – E.Žukauskas.
Kitoje barikadų pusėje nesulaikoma buvo R.Štelmaherio, A.Bagatskio bei K.Kambalos trijulė, iš viso pelniusi 64 taškus. Buvęs tuometinio Vilniaus „Lietuvos ryto“ gynėjas surinko 22 taškus, o du jo komandos draugai po 21 tašką.
Norėdami komentuoti prisijunkite.