Pasirodymą Eurolygoje Kauno „Žalgiris“ penktadienį pratęs akistata su šią vasarą gerokai atsinaujinusia ir ambicingus tikslus išsikėlusia Stambulo „Daruššafaka“ komanda.
Pastaroji Eurolygos reguliarųjį sezoną pradėjo gana sunkiai: iš pradžių vos išnešdama sveiką kailį iš Belgrado „Crvena Zvezda“ namų „Kombank“ arenos (73:70), po to dramatiškoje kovoje nusileisdama Manto Kalniečio Milano „Emporio Armani“ (80:81), šiek tiek lengviau atsikvėpdama su Kazanės „Unics“ (94:87) ir pralaimėdama kitai Stambulo ekipai – „Anadolu Efes“ (79:84).
„Daruššafaka“ išgyvena pereinamąjį laikotarpį, tačiau apie viską nuo pradžių.
Ko gero, svarbiausias šios staiga į Europos krepšinio elitą įšokusios Stambulo komandos laimėjimas praėjusią vasarą – 57-erių metų specialisto Davido Blatto prisiviliojimas. Vienu geriausių Europos trenerių tituluojamas amerikietis nesėkmingai mėgino įsitvirtinti Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) ir vėl sugrįžo į Eurolygą, kurią jau laimėjo 2014 m. su Tel Avivo „Maccabi“.
Iš stipriausios planetos lygos D.Blattas atsivežė ne tik prisiminimus. Panašu, kad specialistas įgijo ir žinių, ir naujų idėjų.
D.Blattas, kartu su „Daruššafaka“ vadovais, subūrė komandą, kuri orientuota į perimetrą ir gynėjų individualius sugebėjimus. Tuo pačiu tai komanda, kuri turi idealias galimybes išplėsti aikštelę ir išnaudoti savo didžiulį greičio potencialą.
Visa tai labai artima tam, kuo „Daruššafaka“ išsiskiria visos Eurolygos kontekste – erdvės panaudojimui. NBA aikštelės matmenys ir tai, ką jie suteikia puolimui, akivaizdu, padarė įtaką ir D.Blatto krepšinio filosofijai.
Jei dauguma Eurolygos komandų aikštelėje išsidėsto ne toliau nei 7 metrų atstumu nuo krepšio, tai „Daruššafaka“ išnaudoja visą savo aikštelės pusę praktiškai iki vidurio linijos, taip sukurdama kuo platesnius koridorius savo perimetro žaidėjų greičio savybėms išnaudoti.
Labai dažnai tokie individualiai apdovanoti „Daruššafaka“ gynėjai kaip Jamesas Andersonas, Scottie Wilbekinas ar Bradley Wanamakeris „du prieš du“ ar „vienas prieš vieną“ pradeda žaisti maždaug 9–10 metrų atstumu nuo krepšio. Tai jie daro dėl dviejų priežasčių.
Jeigu žaidžiama „du prieš du“, pirmoji priežastis – tam, kad turėtų erdvės įgyti pagreitį ir apsunkintų darbą varžovų aukštaūgiui. Antroji – tam, kad ištrauktų varžovų aukštaūgį kuo toliau nuo krepšio.
Jeigu gynyba šiose situacijose leidžia minėtiems gynėjams įgauti pagreitį, sustabdyti jų prasiveržimus link krepšio tampa labai sudėtinga. Būtent su tuo šį vakarą kovos ir „Žalgiris“.
Kitas D.Blatto vadovaujamos komandos skiriamasis bruožas – aukštaūgių mobilumas ir indėlis organizuojant pozicinį žaidimą. „Daruššafaka“ priekinės linijos žaidėjai labai dažnai užima kamuolio skirstytojų vaidmenį.
„Daruššafaka“ puolime dažnai žaidžia derinius, kurie paremti vadinamųjų „ragų“ sistema – aukštaūgiai pakyla ties tritaškio linijos įstrižainėmis arba baudos aikštelės stačiakampio kampais, priima kamuolį ir stebi, ką daro gynėjai.
Pastariesiems tuo metu stengiamasi sukurti erdvės užtvaromis. Jie kerta iš baudos aikštelės į perimetrą, iš perimetro į baudos aikštelę ir dar įvairiausiais kampais. Siekiama, kad įvyktų komunikacinis brokas gynyboje ir gynėjas, pasinaudodamas savo greičiu, atsiplėštų nuo tiesioginio oponento bei įgytų erdvės metimui.
Be to, kai aikštelėje yra tokių aukštaūgių kaip Adrieno Moermanno ir Luke'o Harangody priekinė linija, „Daruššafaka“ gali maksimaliai išplėsti aikštelę, kai visi penki aikštelėje esantys žaidėjai gali atakuoti iš tolimų distancijų bei veržtis nuo tritaškio linijos.
Tokiose situacijose „Daruššafaka“ gali bausti už bet kokią gynybos pagalbą arba nesusikalbėjimą. Mobilumas ir gebėjimai realizuoti metimus iš bet kokių taškų tampa pagrindiniu šios komandos ginklu.
„Daruššafaka“ nežaidžia sudėtingo krepšinio. Dažniausiai tai – paprasčiausios situacijos, kurios tiesiog yra vykdomos labai tiksliuose taškuose ir labai gerai išnaudojant erdvę. Ko gero, kad siekiant apibūdinti D.Blatto komandos žaidimą geriausiai tiktų posakis: genialumas – paprastume.
Vis dėlto už prabangą žaisti labai universaliai ir orientuotis į erdvės bei greičio utilizavimą „Daruššafaka“ dažnai moka per brangiai gynyboje.
Harangody
Didžiausia šios komandos problema šio sezono pradžioje – atkovoti kamuoliai po savuoju krepšiu.
Turkai savo varžovams leidžia per rungtynes vidutiniškai sugriebti net 14,5 kamuolio puolime, kas yra blogiausias rodiklis Eurolygoje. Tai – milžiniškas antrųjų šansų oponentams skaičius.
Būtent antrieji šansai, kuriuos „Daruššafaka“ suteikia savo varžovams, yra didžiausias peilis šiai komandai. Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl Stambulo klubas pralaimėjo tas dvejas rungtynes „Emporio Armani“ ir „Anadolu Efes“.
Kita „Daruššafaka“ problema, kuri labai artimai koreliuoja su atkovotų kamuolių košmaru – centimetrų trūkumas. Kai aikštelėje yra jau minėtieji L.Harangody ir A.Moermannas, turkai tampa labai pažeidžiami arti krepšio.
Skurdžiai atrodo ir šios komandos vidurio puolėjų linija, kurią sudaro jau išsikvėpę Marcusas Slaughteris ir Ogužas Savašas. Be jokios abejonės, D.Blattas ir jo trenerių štabas su Ainaru Bagatskiu priešakyje meldžiasi, kad visa tai išspręsti padėtų Semihas Erdenas, kuris vis dar gydosi traumą.
Pralaimėtose rungtynėse „Anadolu Efes“ „Daruššafaka“ su didžiulėmis problemomis susidūrė tada, kai varžovai labai agresyviai gynėsi perimetre – neleido gynėjams lengvai pasinaudoti užtvaromis ir stengėsi neleisti lengvai atlikti pirmojo perdavimo.
Apie tai kalbėjo ir Šarūnas Jasikevičius, pabrėždamas, kad jo auklėtiniai šiose rungtynėse turi ne tik nenusileisti varžovams fiziškumu, tačiau net ir juos „apdaužyti“, žaisdami ant pražangos ribos.
„Žalgiris“ turi būti labai agresyvus kovoje dėl kamuolio, stengtis grubiai naudotis savo centimetrų pranašumu šalia krepšio ir nebijoti veržtis iki galo, kur „Daruššafaka“ krepšio nėra kam patikimai saugoti.
Gynyboje kauniečiai turi būti agresyvūs nuo pirmųjų turkų aikštelės pusės centimetrų, vargindami „Daruššafaka“ žaidimo variklį – minėtųjų gynėjų trio ir neleisdami jiems ne tik lengvai judėti, tačiau ir versdami juos dvejoti, stengiantis atlikti pirmąjį perdavimą.
Toks būtų pergalės receptas „Žalgiriui“, kuris ir vėl turi gerą galimybę laimėti. Proga buvo nepasinaudota mače su „Maccabi“. Įdomu, ar bus pasinaudota šiose rungtynėse, kurios prasidės 19 val.
Norėdami komentuoti prisijunkite.