27 metai. Dažnai sakoma, kad maždaug tokio amžiaus krepšininkai turi demonstruoti geriausią krepšinį savo karjeroje. Be abejo, yra įvairių išimčių, tačiau tai dažnai būna tas metas, kuomet krepšininkai sustoja tobulėti, kelerius metus žaidžia geriausius savo karjeros metus ir po to jų žaidimo kreivė po truputį pradeda leistis žemyn. Tačiau kaip jie pradėjo savo krepšininko kelią? Kam pavyko nuo pat jaunų dienų nuosekliai tobulėti ir pasiekti krepšinio aukštumas, o kuriems supertalentais laikytais krepšininkams taip ir nepavyko tapti žinomais visame pasaulyje krepšininkais.
Nusikeliame į 2006-uosius metus, Ispaniją, į jaunučių (iki 16 metų) Europos krepšinio čempionatą. Ten daugelio dar gerai nežinomi krepšininkai pirmą kartą galėjo parodyti savo talentą visai Europai.Absoliutūs Lietuvos komandos lyderiai buvo po keturiolika taškų rinkę Donatas Motiejūnas ir Mindaugas Markevičius. Nepaisant pastaruoju metu D.Motiejūną stabdžiusių traumų ir kitų problemų, jis yra puikiai žinomas krepšininkas Lietuvoje. Tuo tarpu M.Markevičiaus situacija visiškai kitokia. Jis profesionaliu krepšininku netapo ir šiuo metu žaidžia Vilniaus krepšinio lygoje. Nepaisant to, kad jo rodikliai ten yra pakankamai aukšti, tenka pripažinti, kad tikėtis iš šio talento galima buvo ir daugiau.
Iš tos komandos dar būtų galima išskirti šiuo metu Bandirmos „Banvit“ šiuo metu sėkmingai žaidžiantį Gediminą Oreliką ir antroje Ispanijos lygoje žaidžiantį Tautvydą Šležą, kuris toje jaunimo rinktinėje svarbaus vaidmens nevaidino. Kiti tos rinktinės žaidėjai dėl vienų ar kitų priežasčių profesionalaus krepšininko kelio nepasirinko.
Deja, Lietuvos krepšininkams čempionatas nesusiklostė itin sėkmingai. Jiems teko tenkintis tik 10-ąja vieta.
Neabejotina turnyro žvaigždė tapo Ricky Rubio. Auksą savo komandai atnešęs žaidėjas turnyre pirmavo pelnytų taškų (23,3), atkovotų kamuolių (12,8) ir rezultatyvių perdavimų (7,1) kategorijose. Taip pat verta paminėti, kad finale prieš Rusiją, įtemptame, 50 minučių trukusiame mače, jis pelnė net 51 tašką.
Taip pat įspūdingus rezultatus šiame čempionate demonstravo ir slovėnas Dino Muričius. Jis pelnydavo po 20 taškų ir atkovodavo po 10 kamuolių. Tačiau jo karjera susiklostė kiek kitaip – aukščiausia jo karjeros stotele tapo Liublianos „Union Olimpia“.
Kiti žinomesni to turnyro žaidėjai: Birkanas Batukas (13,1 tšk., 6,8 atk. kam.), Melihas Mahmutoglu (7,8 tšk.), Mario Delašas (13,1 tšk., 8,6 atk. kam.), Tomislavas Zubčičius (12,3 tšk.), Leonas Radoševičius (9 tšk.), šį sezoną Kėdainių „Nevėžyje“ žaidęs Toni Prostranas (4,5 tšk.), Dejanas Musli (15,3 tšk., 10,3 atk. kam.), Nikkos Pappas (18,4 tšk.), Evangelos Mantzaris (7,8 tšk.), Kostas Sloukas (7,5 tšk.), Kirilas Natiažka (11,8 tšk., 12,5 atk. kam.)
Pečiukevičius
Po dvejų metų
Nors debiutas didžiuosiuose tarptautiniuose turnyruose jauniesiems Lietuvos krepšininkams nenusisekė, tačiau kitas, 2008 metais vykęs, Europos krepšinio čempionatas buvo žymiai sėkmingesnis. Vitoldo Masalskio treniruojamiems krepšininkams pavyko iškovoti sidabro medalius. Finale, nerezultatyviame mače, nusileista buvo Kosto Slouko vedamiems graikams 50:57.
Stipriai pasikeitusioje komandoje šįkart neabejotinas lyderis buvo D.Motiejūnas. Daugiau nei po 18 taškų pelnydavęs ir po 10 kamuolių atkovodavęs krepšininkas buvo pripažintas naudingiausiu šio turnyro krepšininku. Tuo tarpu rezultatyviausiu turnyro žaidėju tapo bulgaras Hristo Zaharievas šiuo metu žaidžiantis Sofijos „Lukoil Academic“ komandoje. Už savo nugaros jis paliko E.Kanterį, M.Delašą ir D.Motiejūną. Daugiausiai rezultatyvių perdavimų čempionate atlikdavo jau minėtas kroatas T.Prostranas ir A. Albicy.
Lietuvos rinktinė buvo geriausia komanda pagal atkovotus kamuolius ir antra komanda praleidžianti mažiausiai taškų. Prie tokio sėkmingo komandos rezultato labai prisidėjo stipriai patobulėjęs Tautvydas Šležas, kuris atkovodavo daugiau nei po 12 atšokusių kamuolių ir pagal šią kategoriją visame turnyre nusileido tik Turkijos supertalentui Enesui Kanteriui, kuris atkovodavo net po 14,6 atšokusio kamuolio per rungtynes. T.Šležas nuo praeito čempionato savo rezultatyvumą padidino daugiau nei dešimt kartų ir vidutiniškai pelnydavo po 13,5 taško. Visgi toks sėkmingas čempionatas T.Šležui buvo vienetinis. Kitais metais, pasaulio jaunių (iki 19 metų) krepšinio čempionate jis pelnydavo po 7,5 taško ir atkovodavo 7 atšokusius kamuolius, o dar po metų jo rodikliai smuko dar žemiau.
Trečias pagal pelnomus taškus šioje komandoje buvo metais jaunesnis Augustas Pečiukevičius pelnydavęs po dešimt taškų.Visgi jam ypatingų krepšinio aukštumų pasiekti nepavyko.
Šiuo metu jis rungtyniauja aukščiausioje Belgijos krepšinio lygoje.
Tuo tarpu net dviejų taškų nepelnydavęs Evaldas Kairys šiuo metu žaidžia aukščiausioje Turkijos krepšinio lygoje, Ušako „Sportif“ komandoje.
Šį kartą Ispanija pasirodė daug prasčiau ir užėmė tik penktąją vietą. Prie to labiausiai prisidėjo tai, kad komandoje nebeliko R.Rubio, kuris jau padėjo Ispanijos pagrindinei komandai Pekino olimpinėse varžybose.
Šiame čempionate prie savo šalies komandų prisidėję įdomiausi žaidėjai: Furkanas Aldemiras (3 tšk., 5 atk. kam.) Nicolo Melli (9,5 tšk., 6,4 atk. kam.), Maikas Zirbesas (16,5 tšk., 8,3 atk. kam.), Kostas Papanikolaou (9,3 tšk., 4,8 atk. kam.).
Viso pasaulio geriausi jaunieji krepšininkai susitinka pasaulio čempionate
Pasaulio jaunių (iki 19 metų) čempionatą Lietuvos rinktinė pasitiko vėl kiek pasikeitusi. Komandą papildė keli dvejais metais jaunesni krepšininkai. Tai 1992 metais gimę Vytenis Čižauskas ir Dovydas Redikas. Nepaisant savo jaunesnio amžiaus, jie buvo vieni pagrindinių rinktinės žaidėjų pelnydavę po daugiau nei 10 taškų.
Prie komandos prisidėjo ir šiuo metu aukščiausioje Ispanijos lygoje sėkmingai žaidžiantis Eimantas Bendžius. Komandoje jis buvo penktas pagal rezultatyvumą pelnydavęs po 9,5 taško. Komandos lyderis vėl buvo D.Motiejūnas vidutiniškai pelnydavęs po 17,3 taško ir atkovodavęs po 8 atšokusius kamuolius. Antras pagal rezultatyvumą buvo G.Orelikas su 15,4 taško per rungtynes.
Lietuviams šis čempionatas nenusisekė ir buvo užimta tik 9-oji vieta.
Čempionatą laimėjo Jungtinių Amerikos valstijų krepšininkai. Labai lygiaverte sudėtimi pasižymėjusioje komandoje beveik visi žaidėjai turėjo panašų minučių praleistų aikštelėje kiekį. Nepaisant to, kad išskirtinių lyderių komanda neturėjo, šioje rinktinėje netrūksta įdomių pavardžių. Nors ne visiems tos rinktinės krepšininkams pavyko pasiekti didelių aukštumų, tačiau kai kurie tapo žinomi visame pasaulyje. Tai dabartinės NBA žvaigždės Klay'us Thompsonas, Gordonas Haywardas. Sąraše dar buvo tokie vardai kaip Shelvinas Mackas (Utah „Jazz“), Sethas Curry (Dalaso „Maverics“), Dariusas Milleris (Bambergo „Brose Bamberg“), lietuviško kraujo turintis Johnas Shurna (Zagrebo „Cedevita“) bei Trey‘us Thompkinsas (Madrido „Real“).
Naudingiausias turnyro žaidėjas
Toni Kukočius (1987), Dejanas Bodiroga (1991), Efthimiosas Rentziasas (1995), Andrejus Kirilenka (1999), Andrew Bogutas (2003), Milanas Mačvanas (2007), Jonas Valančiūnas (2011), Aaron Gordon (2013) – tai naudingiausiais žaidėjais tapę šio čempionato žaidėjai. Kai kurie žaidė NBA, kai kurie liko stipriose Europos komandose, tačiau kiekvienas iš jų tapo žinomi krepšinio pasaulyje, o kai kurie netgi laikomi krepšinio legendomis. Įdomu tai, kad būtent šio turnyro naudingiausiu žaidėju tapo M.Delašas, šiuo metu žaidžiantis Italijos vidutiniokų komandoje.
Kiti pasaulio jaunių (iki 19 metų) čempionate dalyvavę krepšininkai: Brockas Motumas (13,6 tšk.), Nicolasas Laprovittola (4,4 tšk.), Matthew Dellavedova (10,1 tšk.), Cory Josephas (13,6 tšk.), Tristanas Thompsonas (8,6 tšk., 5,9atk. kam.), Kelly Olynykas (11,2 tšk., 8,3 atk. kam.).
Dambrauskas
Jaunimo rinktinių žygio pabaiga
Jaunimo (iki 20 metų) Europos krepšinio čempionatas dažnai būna paskutinis šansas krepšininkams parodyti savo talentą visai Europai. Itin talentingi krepšininkai šiame čempionate dažnai jau nedalyvauja, o prisijungia prie pagrindinių savo šalies rinktinių. Todėl atsiranda šansas sužibėti kitiems, iki tol mažesnį vaidmenį turėjusiems krepšininkams. Vis dėlto ir šis čempionatas Lietuvos rinktinei buvo nesėkmingas. Be D.Motiejūno rungtyniavusi Lietuvos komanda, nepaisant geriausio puolimo visame čempionate, užėmė vos devintąją vietą.
Savo šansu pasinaudojo ir lyderio vaidmenį komandoje perėmė Eimantas Bendžius vidutiniškai pelnydavęs po beveik 13 taškų. Jam labiausiai talkino taip pat po dviženklį taškų skaičių pelnydavęs A.Pečiukevičius. Toliau sekė po maždaug aštuonis taškus pelnydavę G.Orelikas, Adomas Drungilas ir Paulius Dambrauskas.
Varžybas laimėjo geriausią gynybą čempionate demonstravę Prancūzijos krepšininkai, finale įveikę talentingą Graikijos komandą. Prancūzijos komandą paskui save tempė vos 1,78 metro ūgio mažylis Andrew Albicy. Kiek daugiau nei po 12 taškų rinkdavęs, po beveik 6 rezultatyvius perdavimus atlikdavęs ir net po tris kamuolius perimdavęs krepšininkas tapo naudingiausiu turnyro žaidėju. Šiuo metu jis žaidžia aukščiausioje Ispanijos lygoje.
Rezultatyviausias turnyro žaidėjas buvo vicečempionas N.Pappas pelnydavęs net 22 taškus. Daugiausiai atšokusių kaumuolių atkovodavo nuo praėjusių čempionatų stipriai patobulėjęs turkas Furkanas Aldemiras (11,6 atk. kam.). Rezultatyvių perdavimų bei perimtų kamuolių kategorijose lyderiavo jau minėtasis A.Albicy. Paminėjimo vertas ir Lietuvoje žaidęs ir prastokus rezultatus demonstravęs Kirilas Natiažka. Jis pelnydavo net po 17 taškų ir atkovodavo daugiau nei po 8 atšokusius kamuolius per rungtynes.
Nacionalinę komandą tik jaunimo (iki 20 metų) Europos krepšinio čempionate papildę krepšininkai: Nemanija Nedovičius (10,9 tšk.), Alessandro Gentile (17,3 tšk.), dvimetrinis čekų įžaidėjas Tomašas Satoransky (15,8 tšk., 6 atk. kam., 5,4 rez. perd.), Nikola Mirotičius (15,3 tšk.).
Norėdami komentuoti prisijunkite.