Pastaraisiais metais Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“) sumažėjus komandų skaičiui bei ženkliai pagausėjus išvykstančių lietuvių skaičiui į Nacionalinę koledžo atletų asociaciją (NCAA), perėjimų iš Nacionalinės krepšinio lygos („7bet-NKL“) į elitinį šalies čempionatą skaičius ryškiai susitraukė.
Praėjusią vasarą iš NKL į LKL persikėlė ir čia vaidmenį turi 5 žaidėjai (neskaitant epizodinių pasirodymų), kurie šį sezoną arba debiutuoja lygoje, arba pirmą kartą realiai įsitvirtina aukščiausios lygos komandoje – Šarūnas Valunta, Nedas Montvila, Titas Januševičius, Modestas Babraitis ir Mantas Juzėnas.
Skaičius – skurdokas, pridedant faktą, jog tik Š.Valunta ir N.Montvila aikštėje yra išbuvę ilgiau nei 100 minučių, o M.Juzėnas jau vasarą kels sparnus į NCAA ir „Žalgiryje“ žaidžia su dviguba licencija.
Šiemet NKL išaugo dalyvaujančių komandų skaičius ir nors veteranų kiekis dar labiau padidėjo, bet visgi talento, dar vis laukiančio šanso LKL, galima rasti.
Portalas Krepsinis.net, pasikonsultavęs su NKL treneriais ir žaidėjais, atrinko 6 krepšininkus, kurie kitą sezoną gali praverti LKL duris.
Verta paminėti, kad į sąrašą nepateko Armandas Bancevičius, Nojus Radžius, Ignas Urbonas ar Nikas Stuknys. Visi jie – LKL potencialo žaidėjai, bet arba kitą sezoną pratęs tobulėjimą JAV, arba dar sezoną grūdinsis NKL.
Augustinas Mikštas
Mikštas
Dar moksleiviu būdamas į save A.Mikštas dėmesį atkreipė trijulių krepšinyje, kur jį pastebėjo šiai sporto šakai žalią šviesą įjungusi Šakių „Vyčio-VDU“ komanda. Čia vilnietis leidžia jau ketvirtąjį sezoną.
Iki šiol aktyviai ir sėkmingai 3x3 krepšinyje dalyvaujantis 203 cm ūgio krepšininkas NKL nuo debiutinio sezono yra vienas ryškiausių aukštaūgių, o panašią statistiką jis išlaiko jau trečius metus paeiliui.
23-ejų A.Mikštas šį sezoną NKL pelno po 16,2 taško (8 vieta), atkovoja po 8,5 kamuolio (4 vieta) ir renka po 18,5 naudingumo balo (12 vieta). Vilniečio vedama Šakių komanda yra įsitaisiusi tarp šešių stipriausių turnyro komandų.
A.Mikštas yra tvirto sudėjimo krepšininkas, NKL žaidžiantis per abi priekinės linijos pozicijas. LKL, anot apklaustųjų, jam trūktų dydžio žaisti centru, bet nors šį sezoną jo tritaškių pataikymas yra ties 30 proc. riba, tai aukštaūgis, kuris tikrai turi smagią rankelę.
Staigumo trūkumą ketvirtoje pozicijoje galėtų kompensuoti pataikymas iš distancijos bei geras krepšinio supratimas, kuriuo A.Mikštas taip pat pasižymi.
Žinoma, mes nekalbame apie dėl apdovanojimų kovojančias LKL komandas. Apskritai, tokių perėjimų iš NKL į LKL iškart praktiškai nebūna. Bet net ir sumažėjus LKL komandų skaičiui, matome, kokius kartais lietuvius komandos traukia į sudėtį.
A.Mikštui – 23-eji. Sąlyginai jaunas amžius, bet jei perėjimas į LKL neįvyks artimiausiais metais, jis veikiausiai po to ir niekada nebeįvyks. Bent jau šanso Eriko Venskaus žaidėjo profilį primenantis vilnietis LKL, atrodo, yra vertas.
Robertas Subotkevičius
Subotkevičius
Dar vienas vilnietis, kuriam jau 26-eri ir su perėjimu į LKL atrodo yra vėluojama, bet būtent dabar puolėjas yra geriausiai pasiruošęs kilti aukščiau.
Būtent iš šio sąrašo R.Subotkevičiaus galimybės persikelti į LKL ir iškart duoti naudą komandai apklaustųjų buvo įvertintos geriausiai.
NKL ketverto komandoje, Kauno r. „Omega-Tauras-LSU“ vienu lyderių esantis 202 cm ūgio puolėjas renka 17,6 taško (5 vieta), 6 atkovotų kamuolių (19 vieta), 1,9 rezultatyvių perdavimų ir 17,3 naudingumo balo statistiką (17 vieta).
R.Subotkevičius turi tikro krepšininko kūną ir juo galėtų išsiskirti trečioje pozicijoje net tarp LKL žaidėjų, o šalia jo seka ir individualus meistriškumas – yra tiek prasiveržimas, tiek metimas.
Tiesa, vienas iš apklaustųjų išskyrė pagrindinę R.Subotkevičiaus problemą – prisitaikymas prie sistemų ir komandinės gynybos supratimas. LKL vilniečiui reikėtų trenerio, kuris iš pradžių duotų kreditų ir apsišarvuotų kantrybę.
Kitas apklaustasis pridėjo, kad R.Subotkevičiaus darbo etika atsilieka nuo LKL žaidėjų, bet pridėjo, kad tai – jau dabar yra šios lygos lygio žaidėjas.
Medžiaga tikrai yra LKL potencialo ir čia tikrai ne tas atvejis, kai girdamas žaidėją Jonas Vainauskas stipriai šauna į lankas. Legendinis krepšinio vadybininkas jau ilgą laiką kalba apie R.Subotkevičiaus potencialą ir reikia sutikti – kitą sezoną puolėjas privalo būti išbandytas kažkurio iš LKL klubų.
Danielius Kasparas
Kasparas
Vilniaus „Ryto“ dublerių sistemoje augantis metikas, kuris per vasarą padarė vieną didžiausių proveržių. Visgi prie to prisidėjo ir aplinkybės – vasarį 21-ąjį gimtadienį švęsiantis puolėjas tapo vyriausiu komandos žaidėju.
D.Kasparas naudingumu komandoje nusileidžia tik I.Urbonui, bet apklaustieji neskubėjo Žydrūno 17-mečiui sūnui atverti vietos LKL dėl riboto metimo. O būtent tai yra stiprioji D.Kasparo žaidimo pusė.
Per 2,5 karto savo taškų ir naudingumo balų vidurkius NKL pakėlęs D.Kasparas šį sezoną fiksuoja 14,8 taško (16 vieta), 6 atkovotų kamuolių (22 vieta) ir 17,4 efektyvumo balo (16 vieta) skaičius.
203 cm ūgio ketvirtosios pozicijos žaidėjas iš toli atakuoja 47,4 procento tikslumu ir pagal tai taiklumą yra trečias lygoje. Pridėkime 63,2 proc. dvitaškių pataikymą ir gauname elitinius skaičius.
Tokio stiliaus žaidėjai moderniame krepšinyje visada yra paklausi prekė ir nors pagrindinės „Ryto“ komandos durys atrodo tolokai, bet 20-metis dar turi užtektinai laiko per kitas duris ateityje įgyvendinti savo vaikystės svajonę – reprezentuoti gimtojo miesto pagrindinę komandą.
Klausimų iš pradžių LKL klubams kiltų dėl D.Kasparo dydžio savo pozicijai ir fiziškumas turėtų būti puolėjo akcentas prieš persikeliant į aukštesnį lygį. Bet tokie solidūs pataikymo procentai, žaidėjo profilis ir amžius turėtų vasarą sudominti antrosios LKL turnyrinės lentelės pusės komandas.
Aleksas Bieliauskas
Bieliauskas
Nors A.Bieliauskas kaip ir M.Juzėnas jau debiutavo LKL pagrindinėje „Žalgirio“ komandoje, bet aukštaūgio pasirodymai buvo daugiau epizodiniai, todėl realaus debiuto reikia išlaukti. O jis galėtų įvykti jau kitą sezoną.
Tinklalapio Krepsinis.net žiniomis, A.Bieliauskas yra sulaukęs NCAA aplinkos dėmesio, tačiau sprendimo dėl karjeros dar nėra priėmęs, o tai yra galimybė LKL antros turnyrinės lentelės pusės komandoms.
Kauniečiui gruodį suėjo 19-a metų, o lyginant su praėjusiu sezonu NKL jis savo naudingumo balų skaičių pakėlė 5 kartus. Žinoma, treniruotės pagrindinėje „Žalgirio“ komandoje pridėjo neįkainojamos patirties.
Šį sezoną 207 cm ūgio centras antroje pagal pajėgumą Lietuvos lygoje per 21 minutę fiksuoja 11,1 taško, 6,8 atkovoto kamuolio, 1 bloko ir 12,3 naudingumo balo skaičius. Žinoma, prie išaugusių skaičių prisidėjo ir Nedo Raupelio trauma.
Šiuo metu neatrodo, kad A.Bieliauskas turi potencialo ateityje tapti pagrindinės „Žalgirio“ komandos visaverčiu nariu, bet dėl atkrintamųjų kovojančioms LKL komandoms jis jau artėjantį sezoną skambėtų kaip puikus variantas į atsarginio centro vietą.
Didžioji A.Bieliausko stiprybė – metimas iš distancijos. Per rungtynes jis išmeta daugiau nei po 2 tritaškius ir realizuoja beveik 39 proc. visų metimų. Ši savybė kompensuotų dydžio trūkumą puolime.
Vienas apklaustųjų prideda, jog A.Bieliauskui dar reikia subręsti prieš persikėlimą į LKL – centras sunkiai tvarkosi su konkurencija, o tai aukštesniame lygyje yra neišvengiama.
Gabrielius Čelka
Čelka
Ilgą laiką panašioje žaidimo kreivėje rungtyniavęs G.Čelka galiausiai žaidžia proveržio sezoną – Šakių komandoje jis fiksuoja net didesnį naudingumą už jau aptartą A.Mikštą.
Ir vėlgi – G.Čelkos kelias į „Vyčio-VDU“ komandą buvo per trijulių krepšinį, kur jo pasiekimai yra ryškesni už A.Mikšto – rugpjūtį vykusiame Europos 3x3 čempionate kaunietis atstovavo pagrindinei Lietuvos vyrų komandai ir iškovojo bronzą.
Po pirmojo sezono „Žalgirio“ dublerius palikęs G.Čelka Šakių komandai atstovauja jau šeštąjį sezoną ir atrodo, jog pastarasis gali padiktuoti permainas jo karjeroje.
Vienoje iš vedančių NKL komandų komandų 23-ejų puolėjas renka 12,7 taško, 5 atkovotus ir 2,1 perimto kamuolio (2 vieta), 4,7 rezultatyvaus perdavimo (9 vieta) ir 19,8 naudingumo balo (6 vieta). Dvitaškius G.Čelka meta 66,3 proc. taiklumu.
198 cm ūgio puolėjas yra tikri klijai aikštelėje – G.Čelka turi ilgas galūnes ir puikius duomenis gintis, o iš trečios pozicijos yra ir puikiai žaidimą kuriantis žaidėjas.
Tai, kad tokie darbininkai lietuviai yra reikalingi Lietuvos komandos parodo Ernesto Sederevičiaus ar Luko Kreišmonto pavyzdžiai. G.Čelka, atrodo, galėtų atlikti neprastesnį vaidmenį atitinkamoje komandoje.
Didžiausias kauniečio trikdis – metimas iš distancijos, bet šį sezoną jis irgi tapo stabilesnis. Puolėjas per rungtynes išmeta šiek tiek mažiau nei po du tritaškius, bet pataiko beveik 35 procentus visų metimų.
Prieš persikeliant į LKL G.Čelka dar turėtų rimtai padirbėti su metimu, bet artėjanti vasara gali būti kertinė – arba žengi žingsnį į viršų, arba galbūt jau visam laikui mėtaisi per NKL komandas.
Dovydas Buika
Buika
Antrasis „Žalgirio“ dublerių atstovas, kuris kitą sezoną dar tikrai liks Lietuvoje – D.Buika tik 2025–2026 m. sezono metu baigs vidurinę mokyklą.
Šį sezoną taip jau sutapo, kad „Žalgirio“ jaunimo atspindys yra M.Juzėnas, nes gavo šansą pagrindinėje komandoje, bet artėjančiais metais plačioji auditorija garsiau išgirs apie D.Buiką.
Nuo ankstyvo amžiaus tarp metais vyresnio jaunimo išsiskyręs 18-metis jau šį sezoną dominuoja NKL – 15,4 taško (11 vieta), 4,8 atkovoto kamuolio, 4,2 rezultatyvaus perdavimo (11 vieta), 1,8 perimto kamuolio (3 vieta) ir 18 naudingumo balų (14 vieta).
Kaip apklaustieji sako, D.Buika – žaidėjas, kuris negali nepatikti. Per visas perimetro linijos pozicijas žaidžiantis 197 cm vilnietis yra tikras kamuolio burtininkas, kurį į rėmus neįstatysi, o tokių lietuvių – nėra daug.
Su Mariumi Grigoniu ilgą laiką lyginamas gynėjas aukštesniame lygyje turės atrasti sau tinkamiausią poziciją ir tos paieškos gali užtrukti, bet dabar į jį žiūrima kaip į Eurolygos potencialo žaidėją ateityje.
D.Buika jau dabar duotų rimtą naudą antrosios LKL turnyrinės lentelės pusės komandoms, bet sunku įsivaizduoti, jog „Žalgiris“ vasarą kažkam skolintų savo perlą.
Su jaunimo integracija dėl NCAA pastaraisiais metais vargstantis „Žalgiris“, Krepsinis.net žiniomis, kitą sezoną būtent D.Buiką mato migruojantį tarp antros ir pagrindinės komandos. Įsidemėkite vardą, nes tai tikrai ne mažesnio talento žaidėjas nei jau daugelio pamėgtas M.Juzėnas.
Norėdami komentuoti prisijunkite.