Pasaulio čempionato atranka: daug klaustukų, svarbus Eurolygos žodis ir prognozė Lietuvos rinktinei
(20)
Sekmadienį ištraukti 2019 metų pasaulio čempionato atrankos burtai, kurie buvo palankūs Lietuvos rinktinei.
Pirmajame krepšelyje buvę mūsiškiai atrankoje varžysis su Lenkija, Vengrija ir viena ekipa iš 8-ojo krepšelio, kurio sudėtis paaiškės po papildomos atrankos. Joje dalyvaus 13 rinktinių (Slovakija, Švedija, Bosnija ir Hercegovina, Armėnija, Albanija, Austrija, Olandija, Kosovas, Makedonija, Estija, Portugalija, Bulgarija ir Baltarusija), o į pagrindinę kvalifikaciją prasibraus 8 iš jų.
Ironiška, kad FIBA pirmąjį „langą“ atrankoms numatė jau šių metų lapkričio pabaigoje, bet dabar nėra aišku, ar Eurolyga išleis savo žaidėjus žaisti rinktinėse. Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) jau paskelbė, kad nestabdys savo sezono, todėl atrankoje Lietuvos rinktinėje nematysime Domanto Sabonio, Mindaugo Kuzminsko, Jono Valančiūno ar Donato Motiejūno, jeigu tik šis liks stipriausioje pasaulio lygoje.
Motiejūnas, Bertomeu
Ką daryti Eurolygai?
FIBA ir Eurolygos karas pernai buvo aršus. Girdėjome ir grasinimų pašalinti rinktines iš olimpiados, ir apie įvairias sankcijas šalių federacijoms, bet nieko neįvyko – Europos taurėje žaidė tiek Vilniaus „Lietuvos rytas“, tiek Panevėžio „Lietkabelis“, o rinktinė nebuvo išmesta iš olimpiados ar šių metų Europos čempionato burtų krepšelio.
Pažvelkime į datas – lapkričio 23-ąją ir 26-ąją rinktinės sužais pirmąsias rungtynes. Tai yra ketvirtadienis ir sekmadienis. Logiškiausia, kad komandos į stovyklą susirinks pirmadienį – iš karto po rungtynių vietiniame fronte. Taip Eurolyga praranda 1 turo rungtynes.
Kitas „langas“ yra vasario mėnesį – tik šį kartą rungtynės numatytos penktadienį (23-ą dieną) ir pirmadienį (26-ą dieną). Eurolyga vėl turės stabdyti sezoną, o dar nereikia pamiršti, jog vasarį viena savaitė numatyta vietinių taurių dalyboms.
Ir, pagaliau, trečias atrankos „langas“ yra birželio pabaigoje–liepos pradžioje. Čia Eurolygai jau kojos niekas nepakiš, nes sezonas bus pasibaigęs.
Vadinasi, 30 mačų komandos turėtų sužaisti per 2 savaitėmis trumpesnį laikotarpį. Ir taip klubai šiame sezone buvo nepatenkinti dėl dviejų mačų per vieną savaitę. Vadinasi, Eurolyga savo reguliarųjį sezoną turėtų užtęsti iki balandžio pabaigos.
Nereikėtų pamiršti, kad turnyro organizatoriai kalba apie lygos plėtrą, o jeigu prie turnyro kitąmet prisijungs dar 2 ekipos ir jų bus nebe 16, o 18, taip mačų skaičius išaugs nuo 30 iki 34, o tai reikštų dar papildomas kelias savaites kovų. FIBA numatyti „langai“ yra numatyti vėl kitų metų rudenį ir 2019 m. vasarį.
Dar nepamirškime Eurolygos organizuojamo Europos taurės turnyro. Ten komandos neturi dviejų mačų per savaitę, bet dalyvių skaičius vėl padidės, todėl stabdyti turnyrą būtų neprotinga. Juolab, kad vienoda politika turėtų būti taikoma abiems turnyrams.
Akivaizdu, kad Eurolygai būtų neprotinga stabdyti savo sezoną, nes kitaip reikės daryti daugiau dvigubų savaičių, taip išaugtų nepasitenkinimas iš klubų pusės, o sezono ilginimas iki beveik gegužės sudarytų problemas nacionaliniams čempionatams. Štai Lietuvoje iš karto po „Žalgirio“ pasitraukimo iš Eurolygos komandos žaidė dukart per savaitę, nes 36 mačams po kartą per savaitę prireiktų net 9 mėnesių, o kur dar savaitės pertrauka KMT turnyrui ir atkrintamųjų etapas, kuris paprastai trunka pusantro mėnesio.
Jankūnas
Kas liktų iš rinktinių?
NBA žaidėjų rinktinės atrankoje neturės – tai yra faktas. JAV komandoje rungtyniaus Plėtojimosi lygos krepšininkai, kurių turėtų užtekti tam, jog NBA žvaigždėms būtu atverta galimybė rungtyniauti planetos pirmenybėse. O ką daryti kitoms rinktinėms?
Pirmajame etape lietuviai gaus palyginus lengvus varžovus, nes lenkai žais be savo žvaigždės Marcino Gortato, o vengrai apskritai turi vieną geriau pažįstamą krepšininką – Adamą Hangą. Nemažai galimybių, jog jis išvyks žaisti į NBA, o jeigu ir neiškeliaus, tikrai varžysis Eurolygoje.
Į kitą atrankos etapą patenka tris iš keturių grupės komandų, todėl Lietuvai didelių problemų tai padaryti nebus. Net ir be Eurolygos, Europos taurės ir NBA žaidėjų.
Tokiu atveju, „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ žaidėjų tikrai nematytume turnyre. Jeigu žalgiriečių nuostolis būtų žymus, tai sostinės komandoje yra vos keli lietuviai, kurie patenka į kandidatų sąrašą. Klaipėdos „Neptūnas“ varžysis FIBA Čempionų lygoje, tą patį nori daryti ir Utenos „Juventus“. Atviras klausimas dėl Panevėžio „Lietkabelio“, tačiau jam būtų naivu tikėtis vietos Europos taurėje, kai į turnyrą grįš italai, prancūzai ir turkai. Greičiausiai „Cido“ arenoje kitą sezoną vyks Čempionų lygos kovos.
Iš užsienyje rungtyniaujančių lietuvių nematytume Jono Mačiulio, kuris dar liks Madrido „Real“. Nėra aiškus Manto Kalniečio likimas, bet jeigu jo ir neliks Milano „Emporio Armani“, mūsiškis tikrai ras darbą Eurolygos arba Europos taurės klube.
Sunku nuspėti kitų krepšininkų kelius, bet vargu, ar vasarą Eurolygos komandose padaugės lietuvių – Tadas Sedekerskis turėtų toliau ginti Vitorijos „Baskonia“ garbę, o Arnoldas Kulboka – galbūt gaus šansą pagrindinėje Bambergo „Brose Bamberg“ sudėtyje.
Kšištofas Lavrinovičius
Ką reikėtų daryti D.Adomaičiui?
Rinktinės strategui neliktų nieko kito, kaip atsigręžti į tuos žaidėjus, kurie įprastai net nepatektų į išplėstinį kandidatų sąrašą arba jau į rinktinę nekviečiami dėl savo amžiaus.
Štai „Lietkabelio“ aukštaūgis Kšištofas Lavrinovičius negalvoja baigti karjeros ir rudenį galėtų sulaukti kvietimo į rinktinę. Pats brolis interviu 24sek.lt sakė, jog sutiktų padėti savo šaliai, jeigu tik to prireiktų. Galima neabejoti, kad ir daugiau veteranų sutiktų padėti savo šaliai, jeigu tik pakviestų ir jų nekankintų sveikatos problemos.
Iš LKL klubuose ir užsienyje žaidžiančių krepšininkų suburta rinktinė tikrai pajėgi įveikti ir vengrus, ir lenkus, ir papildomos atrankos ekipą, kuri jeigu ir turės vieną žvaigždę, tai ji negalės rungtyniauti dėl minėtų priežasčių.
Pirmąjį etapą įveikti užduotis nėra sunki, bet antrajame varžovai jau bus grėsmingesni, kadangi dvi grupės bus sujungtos į vieną, taip sudarant 6 rinktinių pogrupį. Visos iškovotos pergalės bus išsaugotos, o susitikimai laukia tik su trimis komandomis, su kuriomis dar nebuvo žaista. Į pagrindinį turnyrą keliaus po 3 pajėgiausias kiekvienos grupės ekipas, todėl į antrąjį etapą atvykus, tarkime, be nuostolių, su 6 pergalėmis, antrajame užtektų dukart laimėti ir bilietas būtų kišenėje.
Antrajame etape mūsiškių lauktų susitikimas su trimis iš keturių D grupės rinktinių: Italija, Kroatija, Rumunija, 7 krepšelio komanda.
Lietuvos rinktinės sirgalė
Ar žiūrovams bus įdomu?
Didelis klaustukas yra ties susidomėjimu. Rinktinės draugiškas rungtynes Lietuvoje stebi sausakimšos salės, bet nereikia pamiršti, kad tada ant parketo matome J.Valančiūną, M.Kuzminską ar M.Kalneitį.
Atrankos metu tokių žvaigždžių nebus ir kai kuriuos mažiau krepšiniu besidominčius žaidėjus pritraukti į areną bus sudėtingiau. Juolab, kad jau vyks sezonas ir kai kurie bus numatę tam tikrą pinigų sumą išleisti mylimo klubo rungtynėms. Vasarą krepšinio nėra, todėl rugpjūtį parduoti bilietus yra kur kas lengviau nei lapkritį ar vasarį, kai jau kai kas krepšinio būna atsikandęs sočiai.
Lietuvai pasisekė su tvarkaraščiu, kadangi pirmas mačas vyks išvykoje, o tada trys susitikimai iš eilės bus žaidžiami namuose. Kadangi situacija iki galo nebus aiški, tai padės sukurti didesnę intrigą ir taip automatiškai pritraukti daugiau žiūrovų.
FIBA žengė futbolo keliu, bet skirtingai nei šiame sporte, krepšinyje ne ši organizacija yra viską sprendžianti – NBA ir Eurolyga turi savo svarų žodį. Stipriausia pasaulio lyga net nesileido kalbas apie jokius „langus“, o Eurolygos vadovai dabar suka galvas, kaip išspręsti šią problemą. Ar pasiteisins šis FIBA užmojis ir kaip atrodys Lietuvos bei kitų šalių rinktinės, pamatysime jau besibaigiant šių metų rudeniui.
Norėdami komentuoti prisijunkite.