Kur veda jaunimo debiutas „Žalgiryje“?: Išaugęs būrys žinomų žaidėjų ir kontroversiška dabartinė tendencija
(5)
Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) Kauno „Žalgirio“ gretose šį sezoną matome kelis jaunus veidus – 17-metį Igną Štombergą, 19-metį Aleksą Bieliauską, 18-metį Dovydą Buiką ir bendraamžį Mantą Laurenčiką.
Tokių sezonų, kuomet „Žalgirio“ gretose debiutuotų tiek daug jaunų žaidėjų, pasitaiko nedažnai. Krepsinis.net pasidairė į maždaug pastarojo dešimtmečio „Žalgirio“ sudėtis ir šios sistemos mokyklą perėjusius debiutantus.
Kontekstui buvo įtraukti buvo ir 2013–2014 metai, nors jie ir yra už dešimtmečio ribos, kadangi tuo metu „Žalgiryje“ debiutavo keli puikiai žinomi žaidėjai, o metais po to „Žalgirio“ mokyklos auklėtinių LKL neišvysta.
Dauguma kadaise „Žalgiryje“ prisistačiusių jaunuolių iki šiol yra geri žinomi veidai Lietuvos krepšinyje, tad pažiūrėkime, kur ir kaip pakrypo tokių debiutantų karjeros.
Beje, galima pastebėti naują tendenciją – pastarųjų metų jaunimas vis labiau krypsta į NCAA. Ką jau pasirinko ir A.Bieliauskas.
2023–2024 m. sezonas
Pradėkime nuo netolimo laiko – praėjusių metų. LKL pirmuosius žingsnius dėjo trys dublerių sistemos žaidėjai: Nedas Montvila, Dovydas Butka ir Matas Vokietaitis.
Tiesa, pastarasis sužaidė vienintelį savo mačą prieš Pasvalio „Pieno žvaigždes“, kur pelnė 5 taškus, o vėliau pasuko Nacionalinės koledžų atletų asociacijos (NCAA) kryptimi. Debiutavęs už Atlanto centras per 18 minučių rinko 10,2 taško ir 5,4 atkovoto kamuolio vidurkį Floridos universitete. Neseniai marijampolietis nusprendė pakeisti mokslo įstaigą ir kitąmet žais Teksaso universitete.
D.Butka LKL sužaidė 12 mačų, kur per 5 minutes turėjo 0,9 taško ir 0,8 atkovoto kamuolio vidurkius, o geriausiai jis pasirodė kai tame pačiame mače prieš minėtą Pasvalio klubą surinko 5 taškus. 21-erių puolėjas taip pat pasuko NCAA kryptimi ir Pepperdine’o universiteto „Waves“ ekipoje metė po 9,6 taško bei atkovojo 6,1 kamuolio.
N.Montvila praeitame LKL sezone gavo daugiausiai šansų kaip jaunasis žaidėjas – 13 rungtynių. Per 10 minučių jo skaičiai siekė 2,2 taško, o iš minėto trejeto jis vienintelis neišvyko iš Lietuvos – 22-ejų gynėjas atstovauja Kėdainių „Nevėžiui-Optibet“. Tiesa, didelio vaidmens jis neturi ir dviženklį rezultatyvumą fiksavo tik dukart sezone.
Krivas, Flaggas
2022–2023 m. sezonas
Dar trys jaunuoliai – ir šįkart visi jie vėliau pasuko į NCAA. Prieš dvejus metus Kajus Kublickas debiutavo „Žalgiryje“ dvejomis rungtynėmis ir vėliau išvyko į JAV, kur su Floridos universiteto „Gators“ komanda tapo NCAA čempionu. Jis – pirmasis tokį trofėjų turintis lietuvis. Tiesa, ant parketo praktiškai nepasirodęs gynėjas universitetą žada keisti.
Centras Motiejus Krivas buvo bene geriausiai savo šansu LKL pasinaudojęs jaunuolis. Keliuose mačuose jis vedė komandą į pergales LKL, pavyzdžiui, 15 taškų įmetęs „Nevėžiui-Optibet“ ar dvigubą dublį rinkęs prieš „Pieno žvaigždes“ (16 tšk., 11 atk. kam., 30 n.b.). Jis pasirinko ne likti Europoje, o vykti į Arizonos universitetą, kur anksčiau mokėsi broliai Tubeliai. Antrajame savo NCAA sezone šiaulietis per 16 minučių metė po 7,9 taško ir atkovojo 4,5 kamuolio.
Liutauras Lelevičius yra visiškai Kauno krepšinio produktas, kuris pretendavo šanso LKL sulaukti jau 2021–2022 m., tačiau debiutavo tik po metų. 10 rungtynių sužaidęs „Žalgiryje“ jis buvo paskolintas Panevėžio „7bet-Lietkabeliui“, kuriame žaidė po 13 minučių ir didesnio vaidmens taip ir negavo. Pastaruosius metus 21-erių gynėjas atstovavo Oregono „Beavers“ komandai, o neseniai persikėlė į Teksavo krikščioniškąjį universitetą. NCAA jis fiksavo 8,7 taško ir 4 atkovotų kamuolių statistiką per 27 minutes.
2021–2022 m. sezonas
Šiais metais iš dublerių šanso sulaukė vienintelis žalgirietis – Titas Sargiūnas. 22-ejų gynėjas ant parketo pasirodė 7 mačuose, vėliau siekė įsitvirtinti LKL, kuomet pakeitė du klubus – gynė Prienų „Labas GAS“ ir „Nevėžio-Optibet“ garbę 2022–2023 m. Nė viename savo vietos Titas taip ir nerado ir nesunkiai galima pasakyti, kur pakrypo jo karjera. Taip – vėl NCAA. High Pointo universiteto „Panthers“ komandoje jis sužaidė antrą savo sezoną, kuriame minutes tik krito – per 7 jis pelnė po 1,5 taško ir ieško naujos mokslo įstaigos.
2020–2021 m. sezonas
Tuo metu 16-metis Paulius Murauskas tapo vienu jauniausių visų laikų „Žalgirio“ debiutantų. Kaunietis po solidaus sezono dublerių gretose sulaukė Martino Schillerio šanso trijuose mačuose, dviejuose jų puolėjas pelnė po du taškus. Perspektyvų žaidėją vasarą buvo nuspręsta paskolinti Kėdainių komandai, kur jis gavo po 21 minutę žaidimo ir per šį laiką pelnė 8,6 taško, o 2022-aisiais P.Murauskas buvo paskolintas Panevėžio „7bet-Lietkabeliui“. Vis tik NCAA virusas neapleido ir jo – P.Murauskas pastaruosius metus žaidė tandeme su Augustu Marčiulioniu ir Saint Mary‘s universitete fiksavo 12,1 taško ir 7,7 atkovoto kamuolio vidurkius.
Manto Rubštavičiaus čia nėra, kadangi jis prieš tai jau 2018–2019 m. buvo sužaidęs Panevėžyje ir debiutantu nebebuvo. Panevėžyje jis rungtyniauja iki šiol.
Uleckas
2018–2019 m. sezonas
Šioje retrospektyvoje praleidžiame 2019–2020 m. sezoną, kadangi jame debiutų nesulaukta, tuo tarpu metais anksčiau su „Žalgirio“ apranga pasirodė du iki šiol sėkmingai LKL žaidžiantys vaikinai – Erikas Venskus ir Lukas Uleckas.
18-metis E.Venskus du sezonus migravo tarp dublerių ir pagrindinės ekipos, kadangi NKL čempionate buvo vienas iš ryškiausių žaidėjų. Debiutiniais LKL metais jis sulaukė progos sužaisti ir atkrintamųjų seriją prieš Vilniaus „Rytą“, o kitą sezoną ant LKL parketo išbėgo keturis sykius. Jo geriausias pasirodymas – 12 taškų į Utenos komandos krepšį. 2020 m. E.Venskui žaidybinės praktikos nuspręsta suteikti Panevėžyje, kur didelio vaidmens jis negavo. Vėliau puolėjas kėlėsi į Prienus ir išvyko į Nyderlandus bei Belgiją. Užsienį išbandęs lietuvis pernai grįžo į LKL, kur papildė Jonavos ekipą ir šiuo metu joje per 25 minutes renka 10,7 taško.
L.Uleckas, skirtingai nei anksčiau minėtas jo kolega, iki šiol nėra pažaidęs užsienyje ir visus šiuos metus liko Lietuvoje. 2018–2019 m. „Žalgiryje“ jis sužaidė 22 rungtynes, vėliau jis paskolintas Prienų ekipai, kadangi tuo metu kauniečiai bendradarbiavo su šia komanda. 2020 m. Vilniaus „Rytas“ pranešė, kad pasirašė ilgalaikę sutartį su L.Ulecku ir kartu su šia komanda marijampolietis dukart tapo LKL čempionu. Keturis sezonus gana epizodinį vaidmenį sostinėje užėmęs L.Uleckas šiemet gina Šiaulių komandos garbę ir žaidžia geriausius karjeros metus – per 27 minutes pelnydamas 12,1 taško ir atkovodamas 6,2 kamuolio.
2017–2018 m. sezonas
Šį sezoną debiutavusio dueto karjeros susiklostė skirtingai. 17-metis Martynas Arlauskas sužaidė 10 rungtynių pagrindinėje „Žalgirio“ ekipoje, bet vėliau nusprendė rinktis NCAA. Tik tie metai jaunuoliui buvo sunkūs tiek, kad jis praktiškai prarado tikėjimą, kad gali tęsti krepšininko karjerą. 2022 m. M.Arlauskas grįžo į Lietuvą – Pasvalį, bet tuo metu taip pat gavo vos po 8 minutes aikštėje. Pasitikėjimą savimi jam grąžino tik gerai jį pažinojęs nuo vaikystės Aurimas Jasilionis, šalia kurio pernai M.Arlauskas sužaidė proveržio metus LKL, pelnydamas po 10 taškų. Dabar jis gina Jonavos ekipos garbę, bet užima epizodinį vaidmenį.
Tais metais debiutavo ir Rokas Jokubaitis, kuris nuo 2017-ųjų padarė didžiulius žingsnius į priekį savo karjeroje. Pirmajame savo sezone „Žalgiryje“ jis ant parketo pasirodė tris mačus gegužę – jau pabaigus sezoną NKL. Kauno pagrindinėje ekipoje įžaidėjas praleido dar tris metus, kur galiausiai tapo svarbia dalimi, o vėliau išvyko pas Šarūną Jasikevičių į Barseloną. Treji metai Katalonijoje ir paskutinis sezonas – blankiausias iš jų, po ko R.Jokubaitis ėmėsi permainų ir šį sezoną žiba Tel Avivo „Maccabi“ gretose. Įspūdingas sezonas pažymėtas 12,6 taško, 4,6 atkovoto kamuolio ir 15,6 naudingumo balo vidurkiais.
Varnas
2016–2017 m. sezonas
Trys debiutantai šį sezoną. Iš jų mažiausiai progų sulaukė du mačus sužaidęs Martynas Varnas, viso pelnęs 9 taškus. „Žalgirio“ sistemą perėjęs gynėjas taip ir nesulaukė progos grįžti į klubą, kurio dubleriuose augo, ir nuo to laiko pakeitė penkias komandas LKL. Dabar 28-erių M.Varnas savo tikrą debiutinį LKL sezoną sužaidė Pasvalyje, vėliau vyko į Kėdainius, Prienus, Šiaulius, kur praleido tris metus ir žibėjo ryškiausiai. Čia 2022–2023 m. M.Varnas metė po 13,8 taško, atliko 3,6 perdavimo ir rinko 15 naudingumo balų. Nuo 2023-ųjų jis gina Panevėžio komandos garbę, kur taip pat atrodo solidžiai: LKL pelno po 11,4 taško, Europos taurėje – 11,7.
Gytis Masiulis per šį laiką taip pat tapo solidžiu LKL žaidėju. 2016–2017 m. „Žalgiryje“ jis gavo 10 progų, o per 11 minučių jis sugebėdavo pelnyti po 7,2 taško. Kauno pagrindinėje komandoje jis liko dar metams ir bandė išsikovoti savo vietą, bet galiausiai skolinamas buvo „Neptūnui“. Dveji geri metai čia, dar vieneri – Panevėžyje, kur G.Masiulis pelnė po 12,6 taško bei atkovojo 5,6 kamuolio, kol atėjo laikas išbandyti save Bilbao komandoje. Ispanijoje po 6,6 taško metęs lietuvis grįžo namo po metų, tapo vienu vedlių „7bet-Lietkabelyje“, o taip užsitikrino kontraktą ir „Ryte“, kuriame rungtyniauja trečią sezoną paeiliui.
Prieš beveik dešimtmetį Paulius Valinskas „Žalgiryje“ buvo daugiausiai progų gaudavęs jaunuolis – sužaidė net 34 mačus pagrindinėje komandoje ir po dublerius nebeklajojo. 13 minučių ir 3,8 taško – toks buvo jo pirmasis sezonas LKL, po kurio P.Valinskas liko čia dar metams. Pats gynėjas norėjo daugiau laiko žaisti – taip jis tris metus praleido Panevėžyje su trumpa nenusisekusia pertrauka Prancūzijoje. Panevėžys vis yra vieta, į kurią 29-erių P.Valinsko karjera sugrįždavo, nors pastaraisiais metais jis vis daugiau matomas užsienyje, ypač Adrijos lygoje, kur vilkėjo Belgrado FMP, o dabar – Čačako „Borac“ aprangą. Adrijos lygoje jis per 27 minutes pelno 14,6 taško bei atlieka 4,9 perdavimo.
2015–2016 m. sezonas
Martynas Sajus tais metais buvo vienintelis toks žaidėjas. 26 rungtynes pagrindinėje sudėtyje sužaidęs centas ne viename mače sulaukė daugiau nei 20 minučių ir turėjo kelis geresnius pasirodymus, vėliau jis gavo praktikos Lenkijoje – Gdanske, kas įtikino „Žalgirį“ jį susigrąžinti. Vis tik didesnio vaidmens jis čia taip ir negavo, vėl vyko į Lenkiją, metus praleido Panevėžyje ir nuo 2022-ųjų jo karjera susieta su užsieniu. Ispanija, Vokietija, Turkija – šias šalis jau apkeliavo centras.
Magro, Kariniauskas
2013–2014 m. sezonas
Kadangi 2014–2015 m. sezone debiutantų nerasta, galima trumpai pažvelgti į dar ankstesnius metus, kuriuose daug gerai žinomų vardų.
Artūras Gudaitis nebuvo ilgametis „Žalgirio“ mokyklos auklėtinis, bet prieš tai žaidė dubleriuose ir per du metus įrodė savo vertę Kaune, kur antrąjį sezoną rinko po 9,4 taško per 17 min. Vėliau jis vyko į „Rytą“, kur yra ir dabar, bet turėjo ilgametę gerą karjerą Eurolygoje.
Ko gero, visi neblogai pamena, kaip į ugnį įmesti buvo du jauni įžaidėjai – Vaidas Kariniauskas ir Lukas Lekavičius. Tiesa, pirmasis vieną debiutinį LKL mačą buvo sužaidęs dar 2009 m. Kauno „Aisčiuose“. Abu jie Kaune turėjo savo vaidmenį 2014–2015 m. sezone, bet vėliau Vaidas suko užsienio link, tada 2018-aisiais grįžo į Panevėžį ir išvyko vėl. Šiuo metu 31-erių V.Kariniauskas yra vienas „vilkų“, nors visą sezoną buvo menkai pastebimas. L.Lekavičiaus karjeros apibūdinti ilgai nereikia – be tų poros metų Atėnuose jis yra ilgametis žalgirietis iki šiol. Nors gali būti, jog tai jam – atsisveikinimo su „Žalgiriu“ sezonas.
Tomas Dimša tuo metu taip pat sulaukė progos debiutuoti ir praleido „Žalgiryje“ dar metus. Tarp užsienio ir LKL klubų blaškęsis gynėjas galiausiai sužaidė puikius metus „7bet-Lietkabelyje“, tad 2020 m. „Žalgiris“ jam davė dar vieną šansą. Šansas virto tuo, kad T.Dimša buvo skolinamas Gran Kanarijos ir Trevizo klubams, 2022–2024 m. turėjo savo vietą Kauno komandoje, bet dėl traumos praleido didelę sezono dalį ir šiuo metu atstovauja Saragosos ekipai.
Vieną mačą prieš daugiau nei dešimtmetį „Žalgiryje“ sužaidė ir Donatas Tarolis. Kaip ir prieš tai minėti jaunuoliai, jis pravertė ekipai 2014–2015 m. sezone, bet vėliau į Kauną nebegrįžo. Trejus metus D.Tarolis atidavė Panevėžiui, išbandė ir kitas šalis, iš kurių didžiausią laiką praleido Rumunijoje. Oradijos CSM klube jis įsitvirtinęs bei pelno 13 taškų ir atkovoja 4,8 kamuolio.
Norėdami komentuoti prisijunkite.