„Žalgirio“ varžovas – skambus vardas, bet pažeidžiamas ir su krūva problemų
(7)Ketvirtadienį Kauno „Žalgirio“ komanda žais penkioliktojo Eurolygos turo dvikovą Madride su „Real“ ekipa.
Susitiks šiuo metu tryliktoje ir devintoje vietoje esančios komandos, atitinkamai turinčios 6 ir 8 pergales. Jeigu kauniečiai būtų už „Real“ aukščiau po 4–5 ar 6 sužaistų turų, tai būtų galima nurašyti sezono pradžiai, bet kai tokia padėtis yra sužaidus beveik visą pirmąjį ratą, akivaizdu, jog 2023 metų Eurolygos čempionai ir šių metų vicečempionai turi rimtų problemų.
Pirma Chuso Mateo auklėtinių problema – žaidimas svečiuose arenose – per 7 mačus tik kartą laimėta ir tai padaryta „El Clasico“ derbyje po pratęsimo nugalėjus Barselonos „Barcelona“. Tuo tarpu išvykose pralaimėta ir Vilerbano ASVEL, ir buksuojančiam Tel Avivo „Maccabi“ ar Vitorijos „Baskonia“ ekipai.
Namuose „Real“ kol kas laimėjo 5 iš 7 susitikimų, bet praėjusią savaitę neturėjo šansą prieš Šarūno Jasikevičiaus treniruojamą Stambulo „Fenerbahče“ ekipą. Tai, kad madridiečiai geriau rungtyniauja namuose nei svečiuose, atsispindi ir statistikoje tiek pagal renkamus taškus, tiek pagal naudingumo balus ar atkovotus kamuolius. Jeigu rungtynės vyktų Kaune, „Žalgirį“ net būtų galima laikyti nedideliu favoritu, bet Ispanijoje „Real“ žaidžia geriau ir jau yra išbarstęs tiek taškų, kad tiesiog privalo savoje arenoje susirinkti pergales, jeigu nori tiesiai žengti į atkrintamąsias, užimant bent jau 6-ąją poziciją.
Suprastėjęs „Real“ pirmiausia siejamas su prastais vasaros darbais – karjeras baigė Sergio Rodriguezas, Rudy Fernandezas, o į Nacionalinę krepšinio asociaciją (NBA) grįžo Guerschonas Yabusele. Pastarojo niekas pakeisti taip ir neatvyko, todėl klubas dabar ieško ir sunkaus krašto, ir gynėjo, tik tos paieškos trunka labai ilgai. Lonnie Walkeris buvo kviečiamas į „Real“, bet klubas nesutiko įtraukti punkto, kad gynėjas gali bet kada grįžti į NBA, tad amerikietis tapo „Žalgirio“ nariu.
Įsigyti naujokai nerodo nieko – Andresas Felizas, spindėjęs Europos taurėje Badalonos „Joventut“ gretose, per 8,5 minutės renka 1,6 taško ir 0 naudingumo balų, Usmanas Garuba dėl nugaros problemų sužaidė vos 3 mačus (10 min., 1,3 tšk.), Xavieras Rathanas-Mayesas per 14 minučių įmeta po 7 taškus ir fiksuoja 6,5 naudingumo balo vidurkius, o Serge‘as Ibaka per 13,5 minučių fiksuoja 7,6 taško ir 8,2 naudingumo balų statistiką.
-
„Real“ (265 balsai)
-
„Žalgiris“ (450 balsų)
Jeigu pagrindiniai žaidėjai yra aukščiausio kalibro ir dėl jų galimybių abejoti nereikia, tai nuo suolo kylančių krepšininkų pasirodymas lemia smunkantį žaidimą ir varžovai naudojasi tuo. Čia kokybės stinga ne tik naujokų klausimu, bet ir senbuvių, kur minutės pakilo tiek Alberto Abaldei, tiek 20-mečiui Eli Ndiaye. 37-erių Sergio Llullas irgi rungtyniauja po 17 minučių ir kartais yra priverstas būti ant parketo gerokai daugiau nei jam priklausytų, nes tiesiog nėra kito pasirinkimo. Ispanas šiame sezone pataiko vos 27 proc. tritaškių, o gynyboje yra nuolat atakuojamas varžovų. „Real“ laikosi ant keturių žmonių pečių – Mario Hezonjos (13,7 tšk.), Facundo Campazzo (13,2 tšk.), Džanano Musos (11,5 tšk.) ir Walterio Tavareso (11,1 tšk.). Argentinietis atlieka po beveik 8 rezultatyvius perdavimus ir renka 21,8 naudingumo balo, o W.Tavaresas sugriebia 8,3 kamuolio bei fiksuoja 18,4 naudingumo balų vidurkį. Atskirose rungtynėse sužiba Gabrielis Deckas (9,5 tšk., 9,9 naud. bal.) ir jau minėtas S.Ibaka, bet didesnės pagalbos komandai stinga.
Minėti keturi pagrindiniai žaidėjai rungtyniauja 23–29 minutes, kas „Real“ rotacijose nėra įprasta. Ch.Mateo pasižymėdavo tuo, kad rotuodavo žaidėjus pagal iš anksto sudarytą planą ir tai leisdavo išlaikyti intensyvumą. Dabar tokios prabangos strategas neturi ir pagrindiniai krepšininkai turi rungtyniauti daugiau nei tai buvo pastaruosiuose sezonuose.
Apie G.Yabuseles svarbą ir įtaką žaidimui buvo kalba iškart jam išvykus, o štai S.Rodriguezo indėlis įvertintas jau prasidėjus sezonui. Veteranas nebuvo labai rezultatyvus, bet jo aikštės matymas ir žaidimo kontroliavimas buvo vienas kertinių, kai ant parketo žengdavo antras penketukas ir reikėdavo atsikvėpti F.Campazzo. Dabar tokio antro įžaidėjo „Real“ neturi, kadangi A.Felizas toli gražu nėra toks kūrėjas kaip S.Rodriguezas, o ir jam tai yra pirmas išbandymas Eurolygoje, kur dar nespėjo tinkamai apšilti kojų.
Kodėl „Real“ tiesiog neįsigyja naujų žaidėjų? Čia situacija sudėtinga ir dėl finansų, ir dėl situacijos su pasais. Buvusių žaidėjų kontraktai išsipūtė, kai buvo pratęstos sutartys su W.Tavaresu bei M.Hezonja, o pats biudžetas nėra padidėjęs. Vien W.Tavareso alga siekia 2,5 mln. eurų, dar F.Campazzo susižeria 1,8 mln. eurų.
Taip pat „Real“ labai priklausoma nuo futbolo sektoriaus, kuris irgi išlaidavo Kyliano Mbappe kontraktui bei „Santiago Bernabeu“ stadiono rekonstrukcijai. Jau dabar lyginama futbolo ir krepšinio komandų situacija, kai vieną sezoną „Real“ praktiškai neįsigijo naujokų ir tiesiog išgyveno vienerius metus taupymo režimu.
„Real“ naujokų įsigijimą riboja ir amerikiečių taisyklė Ispanijos lygoje. Klubas anksčiau turėdavo 15–16 žaidėjų, bet tarp neregistruojamų atsidurdavo europietiškus pasus turėdavę švedas Jeffery Tayloras ar prancūzas Fabienas Causeur. Dabar tokių žaidėjų rinkoje tiesiog nėra. Lieka didelis klausimas, ar „Real“ vis dėlto stiprinsis ir rotuos užsieniečius Ispanijos pirmenybėse, ar bandys sezoną užbaigti esama sudėtimi ir permainas atliks tik vasarą.
Atleidimai irgi nėra „Real“ vizitinė kortelė – kad ir kaip žaidėjas rungtyniauja, seniai nebuvo atleidimų sezono metu. Buvo pranešimų, kad X.Rathanas-Mayesas gali palikti ekipą, bet jos greitai nutilo po kelių sėkmingesnių šio gynėjo pasirodymų. A.Felizo išvykimą apskritai galima atmesti, nes jis turi vietinio žaidėjo statusą. Ta pati situacija yra ir su Ch.Mateo. Nors jo komanda buksuoja ir Eurolygoje rezultatai yra nuviliantys, treneris kol kas nejudinamas. Strategas turi pasitikėjimo kreditą už laimėtą Ispanijos lygos čempionų titulą ir triumfą Kaune vykusiame Eurolygos finaliniame ketverte. Maža tikimybė, kad „Real“ darytų permainas stratego pozicijoje sezono metu, o jeigu klubas liks nepasiekęs savo tikslų, vasarą Ch.Mateo bus pakeistas ir jau kalbama apie Sergio Scariolo kandidatūrą, kuris prie „Real“ vairo stovėjo 1999–2002 metais.
Žvelgiant į statistiką, iškart matome didelį skirtumą nuo praėjusio sezono – gerokai kritęs „Real“ puolimo reitingas, kuris dabar Eurolygoje yra vos 12-as, kai „Žalgiris“ lieka 17-as. Tuo tarpu gynyboje Madrido ekipa yra ketvirta geriausia, o „Žalgiris“ smuktelėjo į 2-ąją poziciją, užleidęs lyderio poziciją Šaro treniruojamai „Fenerbahče“ ekipai. „Real“ toliau stengiasi žaisti greitai ir pagal tempą yra 8-a komanda, kai „Žalgiris“ rungtyniauja lėčiausiai Eurolygoje.
Akivaizdu, kad dabar „Real“ komanda yra itin pažeidžiama ir „Žalgiris“ turi šansų Madride. Didelis praradimas yra Dovydas Giedraitis, kuris būtų užmestas gintis prieš F.Campazzo ir neleisti jam laisvai kurti žaidimo, tad užduotis nugalėti Madrido ekipą pasunkėja.
Istorija irgi nėra palanki „Žalgiriui“ – vos 5 pergalės ir net 25 pralaimėjimai. Pastarąjį sykį Madride kauniečiai laimėjo 2019 metais, kai laimėjimas atvėrė duris į Eurolygos atkrintamąsias. Tuomet Brandonas Daviesas pelnė 27 taškus, atkovojo 10 kamuolių ir surinko 34 naudingumo balus, kai efektyviai terorizavo W.Tavaresą vidutiniais metimais. Galbūt Andrea Trinchieri bandys tą patį daryti su Alenu Smailagičiumi, kuris jau yra sužibėjęs prieš „Real“ milžiną, kai gynė Belgrado „Partizan“ garbę.
Susitikimas ketvirtadienį prasidės 21.45 val.
Norėdami komentuoti prisijunkite.