Vis taisomas, bet nepataisomas LKL tvarkaraštis: kada nebeliks nuolaidų Lietuvos grandams?
(56)Savaitinėje Krepsinis.net rubrikoje šį kartą Erildas Budraitis nagrinėja Lietuvos krepšinio lygos (LKL) tvarkaraščio problemą, kuri išlieka viena opiausių ir kol kas nepataisoma stipriausiame šalies čempionate. LKL teoriniai planai tapti savaitgalio lyga niekaip netampa realybe, o tuo metu rungtynės, kaip labiau įprasta Nacionalinei krepšinio asociacijai (NBA) nei Europos sporto lygoms, vyksta įvairiausiomis savaitės dienomis.
Sezono pradžioje vykusioje spaudos konferencijoje LKL generalinis direktorius Romualdas Brazauskas kalbėjo, kad sunkumus formuojant tvarkaraštį kelią arenų užimtumas – be Kauno „Žalgirio“, visos likusios LKL komandos nuomoja arenas. „Ateityje negalėsime išvengti problemų dėl arenų. Jos, išskyrus Kauno „Žalgirį“, nepriklauso klubams. Deja, bet rungtynės vyks ne tik savaitgaliais“, – rugsėjį kalbėjo R. Brazauskas. Tačiau šį sezoną labiausiai tvarkaraštį iškraipo ne arenas nuomojantys klubai, tačiau savo namus turintis „Žalgiris“.
Iki šiandien Lietuvos čempionai 2014–2015 metų sezone daugiau nei pusę LKL reguliariojo sezono rungtynių žaidė ne savaitgalį (penktadienį, šeštadienį ar sekmadienį), bet paprastomis darbo dienomis. Jei tiksliau, iš 31-erių rungtynių net 17-a (!) ne savaitgaliais sužaidęs „Žalgiris“ (dėl Eurolygos rungtynių prioritetizavimo) LKL čempionatą pavertė pirmadienio lyga. Lyginant su kitomis Eurolygos komandomis iš stipriausių Europos nacionalinių lygų – Italijos, Vokietijos, Turkijos, Ispanijos, Lenkijos, Izraelio, Prancūzijos ir Graikios – pagal bendrą rungtynių ne savaitgaliais kiekį (17) ir tokių mačų procentą (55) „Žalgiris“ Europoje neturi lygių. Vis dėlto „Žalgirio“ atvejis Europoje nėra unikalus – tokiu pat keliu taip pat žengė kelios kitos Eurolygos komandos.
Pasikeitus Eurolygos tvarkaraščiui ir rungtynių dienas iš trečiadienio ir ketvirtadienio perkėlus į ketvirtadienį ir penktadienį, nacionalinių turnyrų rungtynes į pirmadienį perkėlė Tel Avivo „Maccabi“, Stambulo „Anadolu Efes“ ir abu stipriausi Graikijos klubai, Pirėjo „Olympiakos“ ir Atėnų „Pathinaikos“. Pavyzdžiui, pastarieji du šį sezoną kartu iš viso pirmadieniais sužaidė 20 Graikijos čempionato rungtynių, likusiomis šešiomis savaitės dienomis – 24.
Žinoma, skirtumas tarp išvardintų klubų ir „Žalgirio“ yra tas, kad „Maccabi“, „Olympiakos“ ir „Panathinaikos“ kovoja dėl Eurolygos čempionų titulų, „Anadolu Efes“ nuo 1999 metų penkiskart peržengė antrojo Eurolygos etapo ribą. „Žalgiris“ per 16 metų to nepadarė nei karto, tačiau nepaisant vidutinių rezultatų (pastovus patekimas į Top 16 etapą), Lietuvos krepšinio lyga vis vien prisitaiko prie čempionų pageidavimų.
Šie atvejai, kaip ir „Žalgirio“ – ne išimtys, bet jau taisyklės. Išimtis galima vadinti Berlyno ALBA ketverias ne savaitgalį vykusias rungtynes Vokietijoje ar Zgoželeco „PGE Turow“ ekipos perkeltus šešis mačus Lenkijoje.
Iš savaitgalio į kitas dienas perkeltos rungtynės
Vis dėlto didžioji dalis Eurolygos komandų neiškraipo nacionalinių čempionatų tvarkaraščio. Pavyzdžiui, penkios Eurolygoje žaidusios ekipos kartu šį sezoną Ispanijos čempionate ne savaitgalį sužaidė tik šešerias rungtynes. „FC Barcelona“ buvo vienintelė iš penkių komandų, kuri dalyvavo dvejose rungtynėse, vykusiose ne penktadienį, šeštadienį ar sekmadienį.
Tokia pat situacija Italijoje su Milano „Emporio Armani“ ir Sasario „Dinamo“, kurios kartu perkėlė tik dvi rungtynes. Prancūzijoje Limožo CSP, nepaisant dalyvavimo Europos turnyruose, visad šį sezoną rungtyniavo šeštadieniais, išskyrus kelis išskirtinius atvejus.
Žinoma, yra vienas svarbus skirtumas tarp Lietuvos ir likusių Eurolygos komandų. Tiek „Žalgiris“, tiek šį sezoną Eurolygoje debiutavęs Klaipėdos „Neptūnas“, kuris tarp Eurolygos komandų pagal ne savaitgalį sužaistų nacionalinės lygos rungtynių kiekį užėmė antrą vietą, gimtoje šalyje sužaidžia daugiau rungtynių nei jų varžovai. „Žalgiris“ ir „Neptūnas“ yra vienintelės Eurolygos komandos, šiuo metu jau pasiekusios 30 sužaistų nacionalinės lygos rungtynių ribą ir tai buvo galima padaryti tik perkeliant dalį rungtynių į gerbėjams mažiau patrauklias ir patogias savaitės dienas.
Pavyzdžiui, Graikijos komandos reguliariajame sezone už „Žalgirį“ ir „Neptūną“ sužais net 14-a rungtynių mažiau (26), Italijoje – dešimčia (30). Tačiau Ispanijos komandos, kurioms nuolaidų Ispanijos „Liga Endesa“ čempionato rengėjai nedaro, reguliariajame sezone už Lietuvos klubus sužais tik šešeriomis rungtynėmis mažiau (34). Rungtynių kiekio skirtumas – tik šeši mačai, tačiau procentiškai iš savaitgalio į paprastas dienas perkeltų mačų procentų skirtumas tarp Eurolygos komandų – milžiniškas. Lietuvos 49 procentai prieš Ispanijos 5 proc.
LKL tvarkaraštis – vis dar neišsprendžiama problema, išimčių – vis dar daugiau nei aiškių taisyklių. Nors tai – ne unikalus atvejis Europoje ir su panašiomis problemomis susiduria Graikija ir Izraelis, tačiau norint judėti į priekį, dovanų kiekis Lietuvos grandams turės mažėti. Gera pradžia būtų dalies atsakomybės nuėmimas nuo nuosavos arenos neturinčių LKL klubų, ir dėmesio atkreipimas į visus svertus savo rankose turintį, bet LKL čempionatą pirmadienio lyga verčiantį „Žalgirį“.
Krepšinio analitiką Erildą Budraitį galite sekti „Facebook“.
Norėdami komentuoti prisijunkite.