Šansas sugrįžti į elitą: lietuvių kelyje – „muštukai“ iš Graikijos
(30)Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė Maniloje pirmajame etape iškovojo tris pergales ir užtikrintai žengė į kitą varžybų etapą.
Daugiausiai nerimo kėlusiame mače Kazio Maksvyčio auklėtiniai 91:71 nugalėjo Juodkalnijos krepšininkus ir taip įsirašė įskaitinį tašką antrajam etapui.
Pergalė net 20 taškų skirtumu yra didelis lietuvių laimėjimas prieš antrojo etapo kovas – net ir nesėkmės prieš graikus atveju būtų galima laukti paslaugos iš Juodkalnijos krepšininkų jų pačių tarpusavio rungtynėse su graikais.
Vis tik šiuo metu nepanašu, kad lietuviai turėtų tikėtis kažkokių paslaugų ir yra patys savo likimo šeimininkai. Pergalė prieš graikus atvertų kelią lietuviams į ketvirtfinalio etapą.
Jokubaitis
Netikėtas Lietuvos rinktinės veidas ir augantis pasitikėjimas R.Jokubaičiu
Lietuvos rinktinė šiame čempionate kol kas pelno po 93,3 taško ir nors buvo galima tikėtis, kad šį komanda ir bus apie puolimą, tačiau jo kokybė yra staigmena.
Į akis krenta atsarginių žaidėjų indėlis. Būtent nuo suolo kilę krepšininkai padėjo susikrauti persvarą rungtynėse su Juodkalnija. Jeigu rungtynių su Egiptu ir Meksika dar negalima laikyti kažkokiu atskaitos tašku, tai mačo su Juodkalnija skaičiai jau yra verti dėmesio.
Tomas Dimša, Mindaugas Kuzminskas, Donatas Motiejūnas buvo tie krepšininkai, kurie pradėjo susitikimą ant atsarginių žaidėjų suolelio ir įėję į aikštę darė skirtumą. Juodkalnijos antrasis penketas savo meistriškumu gerokai nusileido lietuviams ir būtent čia buvo didžiausias mūsų pranašumas tame pergalingame susitikime.
Turint omenyje, kad Lietuvos rinktinė į čempionatą atvyko be visos eilės svarbių žaidėjų, faktas, jog tokias komandas kaip Juodkalnija pranokstame sudėties gyliu, džiugina. Tai tik dar kartą parodo, kad žaidėjų, galinčių varžytis rinktinių lygmenyje, Lietuvoje turime tikrai daugiau nei 12.
Rinktinės veidą keičia ir įžaidėjo branda. 22 metų Rokas Jokubaitis turnyrą pradėjo prastu pasirodymu prieš Egiptą, tačiau savo pranašumus jau puikiai išnaudojo rungtynėse su Meksika, o su Juodkalnija R.Jokubaitis sužaidė bene geriausias rungtynes Lietuvos rinktinėje.
Trūkčiojantis driblingas, puikus situacijų skaitymas, užtikrintas užsibaigimas iš vidutinio nuotolio ir solidi rungtynių kontrolė – tokį R.Jokubaitį išvydome itin svarbiame susitikime prieš Juodkalniją.
Nors džiūgauti dar tikrai kiek ankstoka, tačiau tokia gera čempionato pradžia jaunam žaidėjui yra labai svarbu. Pats krepšininkas kalbėjo, kad psichologiškai jam reikėjo tokio atsitiesimo po sunkių pirmųjų Pasaulio taurės rungtynių.
Valančiūnas
Dar neišnaudotas J.Valančiūno faktorius ir būsimos grumtynės
Nors prieš rungtynes su Juodkalnija itin stipriai buvo akcentuojama Jono Valančiūno ir Nikola Vučevičiaus akistata, tačiau ji daug įtakos galutiniam rungtynių rezultatui neturėjo.
Lietuvos rinktinė gynyboje prieš varžovų žvaigždę naudojo Tadą Sedekerskį, kuris su savo užduotimis perimetre susitvarkė užtikrintai, o arčiau krepšio Lietuvos rinktinės puolėjas sulaukdavo pagalbos.
Lietuviams išnaudoti J.Valančiūno baudos aikštelėje taip pat nepavyko. Žaidimas „1 prieš 1“ klostėsi sunkiai, kadangi pačiam lietuviui nepavyko išnaudoti savųjų progų, o ir Juodkalnijos komandos stiprybė vis tik yra būtent priekinėje linijoje.
Vis tik penktadienis jau kita istorija. „Mes turime vieną centrą, ko mes galime tikėtis“, – paklaustas apie būsimas rungtynes prieš lietuvius penktadienį šypsojosi žurnalistas iš Graikijos. Georgios Papagiannis yra vienintelis tikras varžovų vidurio puolėjas ir čia Lietuva tiesiog privalo išnaudoti savąsias persvaras.
Jeigu rungtynėse su Juodkalnija trenerių štabui teko gerokai pasukti galvą, kaip stabdyti varžovų priekinės linijos žaidėjus toliau nuo krepšio bei itin „2 prieš 2“ situacijos itin pavojingą Kendricką Perry, tai šįkart bent popieriuje viskas atrodo paprasčiau.
Būtent tai yra rungtynės, kur J.Valančiūno faktorius pagaliau turi duoti realios naudos. Varžovai prieš Pasaulio taurės startą neteko Konstantino Mitoglou, o vienintelis likęs aukštaūgis G.Papagiannis taip pat yra per minkštas, kad atlaikytų Lietuvos rinktinės centro žaidimą baudos aikštelėje.
Geras kamuolio nuvedimas iki J.Valančiūno ir sutraukta graikų gynyba pirmą kartą šiame turnyre turi duoti itin realios naudos. Produktyvus čia gali būti ir D.Motiejūnas, kuris geba geriau skirstyti perdavimus komandos draugams.
Rungtynėse su Naująja Zelandija pamatėme D.Itoudžio bandymą žaisti žemu penketu, kur Thanasis Antetokounmpo užima vidurio puolėjo poziciją. Jeigu prieš zelandus gynyboje šis penketas dar kažkiek teisinosi, tai puolime graikai atrodė visiškai statiškai.
Nemaža dalis Graikijos rinktinės atakų baigdavosi tuo, kad Thomasas Walkupas galiausiai žaisdavo „1 prieš 1“ su Yaniu Wetzelliu. Retai tai susiklostydavo sėkmingai graikams, o Lietuvos rinktinės priekinės linijos žaidėjai prieš varžovų gynėją gali taikyti tą pačią „dropo“ gynybą.
Pavojų Graikijos rinktinės perimetro žaidėjų tarpe kelia Giannoulis Larentzakis. Jeigu ne šio gynėjo šou rungtynių su Naująja Zelandija ketvirtajame kėlinyje, graikai tikėtina, jog kovas tęstų žaisdami dėl 17–32 vietų. Drąsūs, kartais galbūt nepamatuoti sprendimai išjudino graikų puolimą ir padėjo perlaužti rungtynes. G.Larentzakis nėra kūrėjas, daug jo žaidimo priklauso nuo „1 prieš 1“ situacijų. Tam Lietuvos rinktinėje turime Margirį Normantą ir Tomą Dimšą. Galima net neabejoti, jog būtent jiems bus patikėta šio varžovų žaidėjo priežiūra.
Itin svarbu bus atlaikyti varžovų presingą ir fiziškumą. Puolime didelis spaudimas slėgs R.Jokubaičio ir Vaido Kariniausko, kadangi didžiausią graikų stiprybė yra kamuolio spaudimas. G.Larentzakis, Dimitris Moraitis, Michailis Lountzis yra „muštukai“, kurie gali įsikabinti į kulną ir neduoti ramybės varžovų gynėjams.
Fiziškumo ir kontakto reikės ir gynyboje, kur Kostas Papanikolaou ir Yoannis Papapetrou nemažai problemų varžovams geba pridaryti būtent jėgos krepšiniu. Įkirtimai be kamuolio, antrieji šansai tai yra dalykai, kuriuos iš jų turės atimti Mindaugas Kuzminskas, Tadas Sedekerskis ir kiti Lietuvos puolėjai.
Abu žaidėjai iš toli dažniausiai meta tik iš statinių padėčių ir stokoja stabilumo. I.Papapetrou kol kas gali pasigirti solidžiu pataikymu (46 proc.), o štai K.Papanikolaou nors išmeta po 4,3 tritaškio pataikyti kol kas sugeba tik 8 proc jų. Kitaip tariant, Pirėjo „Olympiacos“ puolėjas šiame čempionate pataikė 1 tritaškį iš 13 bandymų.
Valančiūnas
Metas istoriniam revanšui
2017 metų rugsėjo 9 dieną galima pažymėti, kaip atskaitos tašką, nuo kurio Lietuvos krepšinio rinktinės rezultatų kreivė ėmė važiuoti žemyn.
Būtent graikai tada Europos čempionato aštuntfinalyje sugebėjo sustabdyti mūsų rinktinę ir nuo to momento mes ne tik kad neiškovojome jokių medalių, bet nei viename iš didžiųjų turnyrų nepasiekėme net ketvirtfinalio etapo.
Tuomet Lietuvos rinktinė nors ir pradėjo čempionatą pralaimėjimu Sakartvelui, bet grupėje nuskynė dar 4 užtikrintas pergales ir į aštuntfinalį žengė kaip grupės nugalėtoja.
Graikai tuomet varžėsi itin pajėgioje grupėje ir iškovojo 2 pergales, patyrė tris nesėkmes, o aukščiau jų finišavo Slovėnijos, Suomijos ir Prancūzijos rinktinės. Graikai nebuvo sugebėję įveikti nei vienos iš šių rinktinių.
Vis tik tuomet aštuntfinalyje lietuviai atsimušė į kietą graikų gynybą, kurią pralaužti pavyko tik M.Kuzminskui. Puolėjas tuomet pelnė 20 taškų, J.Valančiūnas pridėjo 13 (15 atk. kam.), Mantas Kalnietis – 11 (7 rez. per.), bet kiti lietuviai buvo visiškai išjungti.
Graikijos rinktinėje iš to čempionato liko 4 žaidėjai (G.Papagiannis, Thanasis Antetokounmpo, K.Papanikolaou, I.Papapetrou). Vis tik ne jie tempė graikus į pergalę, o dvi graikų krepšinio legendos, kurių šiame čempionate jau nėra.
Nickas Calathesas tuomet lietuviams įpurtė 14 taškų ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus, o Kostas Sloukas pataikė 5 tritaškius iš 7 ir surinko 21 tašką. Simboliška, kad norint sugrįžti į krepšinio elitą Lietuvos rinktinei vėl reikia peržengti būtent graikų barjerą.
Pergalė prieš graikus atvertų duris bent jau tarp 8 stipriausių turnyro komandų ir Lietuvos krepšinio sirgaliai turėtų galimybę mėgautis mūsų rinktinės pasirodymu iki pat čempionato pabaigos.
Net pralaimėjus ketvirtfinalyje, realu, kad liktų galimybė kautis dėl olimpinio kelialapio, tad rungtynių su Graikija kaina yra viena didžiausių per pastarąjį laikotarpį.
Norėdami komentuoti prisijunkite.