Pirmas toks Lietuvoje? Šaro raktai laimėti Eurolygą
apklausa (4)
Šis vakaras gali tapti istoriniu Lietuvos krepšiniui. Šarūnas Jasikevičius su Stambulo „Fenerbahče“ finale sieks Eurolygos titulą, o sėkmės atveju jis taptų pirmuoju lietuviu treneriu istorijoje laimėjusiu stipriausią Senojo žemyno turnyrą su užsienio klubu.
Apskritai, iki šiol vienintelis laimėjęs Eurolygą lietuvis treneris – Jonas Kazlauskas, kuris su Kauno „Žalgiriu“ 1999 metais nuėjo istorinį kelią. Bet kokios realios Šaro galimybės sekmadienio vakarą visam laikui įrašyti savo vardą į istoriją?
Monako „AS Monaco“ klubas dar prieš finalo ketvertą buvo daugelio nurašytas. Ir dabar, Vassilio Spanoulio kariaunai įveikus Pirėjo „Olympiacos“, viešojoje erdvėje regimi pasvarstymai, kad tai – dar labiau priartina „Fenerbahče“ prie Eurolygos titulo. Bet kodėl?
Eurolygos finalo ketverto formate apskritai sunku išskirti favoritą, kai viskas sprendžiasi iš mažiausių detalių aukščiausios įtampos vieninteliame taške. O Monako ekipa savo standartais neatsilieka nuo čempioniškų komandų – išreikštas lyderis, topinė perimetro linija, viena universaliausių gynybų ir septyni branduolio žaidėjai, prieš dvejus metus kartu žaidę finalo ketverte.
Būtent „AS Monaco“ yra viena iš trijų komandų sezone, kuri abusyk nugalėjo „Fenerbahče“. Vieną tokią, Atėnų „Panathinaikos“, Š.Jasikevičiaus kariauna jau paguldė Abu Dabyje. O kas lems, ar tą patį pavyks padaryti ir su Monako Kunigaikštystės atstovais?
Akivaizdu, kad į galutinį rezultatą susidės labai daug mažų detalių, kurių didžiosios daugumos mes, paprasti žiūrovai, net nesuprasime, bet jos priveda prie galutinio paveikslo. Tinklalapis Krepsinis.net prieš Eurolygos finalą išskyrė tris didžiuosius aspektus, kurie turėtų būti kertiniai Šaro kelyje link titulo.
Psichologija
Melli, Jasikevičius
Šis aspektas didžiąją Š.Jasikevičiaus trenerio karjeros dalį eina šalia ir ne veltui tiek jis pats, tiek jo auklėtiniai sulaukė daug klausimų apie savęs vedimą finalo ketverto metu. Griežtumu ir reiklumu išsiskiriantis lietuvis, anot auklėtinių, atrodo ramiausia savo versija per eilę metų.
Šeštajame savo, kaip trenerio, finalo ketverte Šaras vien iš kūno kalbos atrodo gerokai ramesnis, o tai persiduoda ir į komandos žaidimą, bet tam įtakos turi ir jo surinkta sudėtis. Skirtingai nei Barselonos „Barcelona“ eroje, kai katalonai buvo laikomi favoritais, bet degdavo finalo ketvertuose, šita „Fenerbahče“ visa savo didžiausią talentą yra surinkusi perimetre.
Jei prieš porą metų kažkas būtų pasakę, kad Šaro komanda bus tarp trijų daugiausiai tritaškių metančių komandų lygoje (vid. 29,6) ir trijų mažiausiai atakuojančių iš dviejų taškų zonos (vid. 33,8), retas būtų patikėjęs. Juk buvome pripratę prie kančios, per negaliu paruoštų metimų, sisteminio krepšinio, kuris veikdavo tiek ilgame reguliariajame sezone, tiek serijose, bet subliūkšdavo finalo ketvertuose. Galbūt ta griežta sistema ir kartais atsirandanti robotika lemiamoje sezono stadijoje ir kirsdavo per psichologiją?
Dabar matome komandą, kuri yra vos 15-ta pagal rezultatyvius perdavimus (vid. 17,3), bet kuri nevengia improvizuoti ir mėgautis krepšiniu. Kuri atėjusi į pusfinalį ramiu veidu prieš buvusius čempionus švysteli 34 tritaškius. Mes matome žymiai laisvesnį Š.Jasikevičiaus treniruojamos komandos veidą nei buvome įpratę matyti. O pats Šaras prieš finalo ketvertą pripažino, kad kiekvienais metais tokiu metu vis labiau stengiasi nuimti spaudimą nuo žaidėjų.
O ir tie susirinkti lietuvio žaidėjai yra išskirtinių charakterių – Errickas McCollumas ir Devonas Hallas savo šaltakraujiškumą parodė pusfinalyje, Wade'as Baldwinas viduje galvoja, kad yra geriausias žaidėjas pasaulyje, o apie Nigelo Hayeso-Daviso požiūrį į krepšinį ir darbą su psichologija net nereikia išsiplėsti – rezultatas matomas aikštėje.
Ir visgi šiemet „Fenerbahče“, kaip ir pernai, turi savybę prastai pradėti rungtynes, kad ir kokios to priežastys bebūtų. Bendrai 7 puolimo reitingą turintis Turkijos klubas pirmuose kėliniuose fiksuoja 16 reitingą. Ir ne kartą šį sezoną buvo, kai „Fenerbahče“ jau pirmoje rungtynių pusėje lipa iš dviženklio deficito. Bėda, kad finale tokia viena atkarpa, net ir rungtynių starte, gali kainuoti titulą. Čia atsilikinėjant kiekvieną minutę spaudimas auga po kelis kartus.
Būtent prasto starto Š.Jasikevičius bijojo pusfinalyje. Bet jo nebuvo, o tai lėmė, kad nuo pradžių gerai pasijutę „Fenerbahče“ žaidėjai daugiau ar mažiau kontroliavo mačo eigą visas 40 minučių, psichologiškai susitvarkę ir sunkiausiais momentais trečiame ir ketvirtame kėliniuose.
Psichologija ir žaidėjų savęs paruošimas geram startui nuo pirmos minutės bus vienas kertinių faktorių. Nes ką jau ką, bet kontroliuoti mačą, įgijus pranašumą, Šaras moka.
Lyderio atrakinimas
Hayesas-Davisas
Po pusfinalio didžiausias „Fenerbahče“ rezervas – N.Hayesas-Davisas. Bet jį atrakinti nebus paprasta.
„AS Monaco“ puolėjų grandyje turi du nuostabius vyrukus – Jaroną Blossomgame'ą ir Alphą Diallo. Visi matėme, ką penktadienį jie padarė iš neoficialaus Eurolygos MVP, naudingiausio lygos žaidėjo Saša Vezenkovo. Panašiai nelengvas darbas sekmadienį laukia ir N.Hayeso-Daviso – laimėti fizinės jėgos akistatą ir išlikti šviežiu abejose aikštės pusėse – užduotis ne iš lengviausių.
Bet trečiame finalo ketverte žaidžiantis ir į pirmą savo Eurolygos finalą patakęs N.Hayesas-Davisas turės savų ambicijų.
Karjeros sezoną žaidžiantis 30-metis buvęs žalgirietis pusfinalyje daugiau buvo priklausomas nuo komandos draugų, kurie jam suteikė tą galimybę kovoti dėl titulo – prieš PAO N.Hayesas-Davisas surinko 7 taškus ir 12 naudingumo balų. Skaičiai neblogi, bet tai – ne lyderio skaičiai – iki to mačo amerikietis septynis sykius iš eilės pelnė bent 14 taškų ir rinko 15 naudingumo balų.
Titulo troškimas ir noras reabilituotis yra papildomas variklis, bet stipriausiu gali būti mintis, jog tai – galbūt paskutinis mačas Eurolygoje. Vis plačiau kalbama apie rimtą NBA dėmesį N.Hayesui-Davisui, o atsiskleidusios geriausios savybės finale turbūt nutiestų kilimą link žaidimo gimtinėje. Būtent to N.Hayesas-Davisas trokšta, vasarą pasitreniravęs JAV rinktinėje tarp didžiųjų pasaulio žvaigždžių.
Ilgiausiai ant parketo Eurolygoje išbūnantis žaidėjas prieš Monako ekipą šiemet sužaidė du skirtingus mačus – 28 taškai ir 30 naudingumo balų ir 9 taškai bei 10 efektyvumo. Vis tik istorija rodo, kad N.Hayesui-Davisui yra sunku prieš fiziškus varžovų vyrukus – pernai per septynis tarpusavio susitikimus rodikliai siekė 11,9 taško ir 13,6 naudingumo balo, pataikant 11 tritaškių iš 38.
Ponas Mike'as Jamesas
Jamesas
Š.Jasikevičiaus gynybos sistema tiek „Žalgiryje“, tiek „Barcelona“, tiek ir „Fenerbahče“ skamba kaip košmaras varžovų perimetro linijos lyderiams. Bet tik ne Mike'ui Jamesui. Bent jau kol kas.
Bene brandžiausią krepšinį prie V.Spanoulio demonstruojantis M.Jamesas nuo praėjusio sezono Šarui perėmus Stambulo klubo vairo per devynerias rungtynes tik sykį nesurinko bent 14 naudingumo balų.
Apskritai, šiemet MJ prieš „Fenerbahče“ sužaidė rezultatyviausias sezono rungtynes (29 tšk.), o jo pastarųjų 9 rungtynių vidurkiai prieš lietuvio treniruojamą „Fenerbahče“ siekia 18 taškų ir 22,1 naudingumo balo. Stulbinami skaičiai, žiūrint į atkarpos ilgumą ir atsižvelgiant, prieš ką jie renkami.
O į šį finalo ketvertą, trečiąjį savo karjeroje, 34-erių veteranas atvyko pikinės formos. Jo slalomas su kamuoliu varė į neviltį geriausią pagalbų gynybą Europoje turinčią OLY, kas galiausiai nuvedė iki pergalės – 17 taškų, 7 atkovoti kamuoliai, 7 rezultatyvūs perdavimai ir 29 naudingumo balai.
Nesuvestų sąskaitų gynėjas turi ir tiesiogiai su „Fenerbahče“. M.Jamesas tik vienuoliktajame savo sezone pirmą kartą pasiekė Eurolygos finalą, nors tai jis galėjo padaryti jau debiutiniais metais. Tuomet 2016 m. su Vitorijos „Baskonia“ klubu amerikietis paskutinėmis minutėmis pusfinalyje išbarstė apčiuopiamą pranašumą ir į finalą užleido būtent „Fenerbahče“, o pats žaidėjas šitą pralaimėjimą prisimena kaip vieną skaudžiausių karjeroje.
M.Jameso pavojingumą didina ir prie komandos prisijungęs Danielis Theisas. Iš toli pataikantis vidurio puolėjas neleis „Fenerbahče“ aukštaūgiams eiti į gilias pagalbas prieš M.Jamesą, tad vienas įdomiausių aspektų finale – ką Šaras sugalvos prieš MJ? Vargu, ar veteranas tokioje scenoje gali būti stipriai užvaldytas emocijų, kaip pusfinalyje atsitiko su Kendricku Nunnu.
Atrodo, kad ikoninėje Š.Jasikevičiaus ir V.Spanoulio akistatoje komandų šansai laimėti – visiškai lygūs. Ir jeigu bent du iš trijų šių išskirtų didžiųjų raktų „Fenerbahče“ pavyktų atsirakinti į sau norimą pusę, tai Šaro galimybes įrašyti savo vardą didelėmis raidėmis į Lietuvos krepšinio istoriją didintų ryškiai.
-
„Fenerbahče“ (746 balsai)
-
„AS Monaco“ (154 balsai)
Norėdami komentuoti prisijunkite.