„Mirtininkų“ grupė olimpiadoje: graikų sugrįžimas, autsaideriai ispanai ir australų legendų atsisveikinimas
(10)Jau liepos 27 dieną Prancūzijoje startuoja olimpinės žaidynės, kurioje dėl vis dar didžiausią prestižą turinčių apdovanojimų susikaus 12 stipriausių rinktinių.
Komandos yra suskirstytos į tris grupes po keturias rinktines, o į kitą etapą žengs pirmąsias dvi vietas užėmusios komandos bei dvi geriausios trečiosios visų pogrupių nacionalinės ekipos.
Savo pajėgumu iš kitų grupių akivaizdžiai išsiskiria A grupė, kurią galima drąsiai vadinti „mirtininkų“.
Gilgeousas-Alexanderis
Naują ginklą arsenale paruošę kanadiečiai
Kanados rinktinė jau praėjusiame pasaulio čempionate sugebėjo parodyti, kad tai nebėra tik daug potencialo turinti komanda. Ji pagaliau parodė, kad gali būti konkurencinga, žaisti kokybišką krepšinį ir netgi iškovoti medalius.
Shai’us Gilgeousas-Alexanderis įtvirtino, kad yra vienas geriausių perimetro krepšininkų Pasaulyje, o stabdyti jį situacijose „1 prieš 1“ užduotis yra beprotiškai sudėtinga. Kanados varikliukas ketvirtfinalyje ir mače dėl trečiosios vietos rinko po 31 tašką. Jį šiek tiek apriboti įstengė tik serbai, į kurių krepšį pusfinalyje gynėjas įmetė 15 taškų.
Kanados rinktinės branduolys išliko per daug nepakitęs nuo praėjusių metų, tačiau yra vienas itin ryškus papildymas. Šįkart nacionalinės komandos marškinėliais vilkės ir Jamalas Murray’us.
27 metų 193 cm ūgio gynėjas NBA renkantis po 21,1 taško greičiausiai bus vienas ryškiausių rinktinių turnyrų debiutantų, o jo tandemas su Sh.Gilgeousu-Alexanderiu perimetre atrodo galbūt netgi grėsmingiausiai iš visų rinktinių.
Silpniausia Kanados grandis akivaizdžiai yra priekinė linija, kuri buvo pažeidžiama ir prieš metus Filipinuose. Aikštę galintis plėsti aukštaūgis Kelly Olynikas nėra kontaktą laikantis žaidėjas ir arčiau krepšio susiduria su problemomis. Prie komandos prisijungęs Khemas Birchas yra tiesiog žemesnio lygio aukštaūgis, kuris turės epizodinį vaidmenį.
Kontrolinėse rungtynėse kanadiečiai kol kas išbandė jėgas su JAV komanda ir pralaimėjo tą mačą 72:86. Jų dar laukia susitikimas su Prancūzijos krepšininkais, o olimpinių žaidynių starte – rungtynės su Graikija.
Į olimpines žaidynes po 24 metų sugrįžtanti Kanados rinktinė čia tikrai nebus turistė ir net mirtininkų grupėje turėtų nesunkiai patekti į kitą etapą.
Antetokounmpo
Graikų sugrįžimas
Trejas olimpines žaidynes praleidusi Graikijos rinktinė sugrįžta į elitą. Net sunku patikėti, kad tokias gilias krepšinio tradicijas turinti šalis tiek ilgai gyveno be olimpinio krepšinio, o tarp keturių stipriausių olimpiados komandų taip niekada ir nepateko.
Atėjo nauja karta, kurios ryškiausias veidas yra vienas geriausių krepšininkų pasaulyje Giannis Antetokounmpo.
2019 metų pasaulio čempionato metu G.Antetokounmpo ir Graikijos rinktinė degė. Tuomet prasidėjo kalbos apie tai, kad FIBA krepšinis šiam nerealių fizinių savybių žaidėjui nėra parankus.
Visos tos kalbos prarado pagrindą 2022 metų Europos čempionate, kuriame G.Antetokounmpo jau rinko po 29 taškus. Vis tik to komandiniam pasiekimui neužteko – graikai, žaidę nuostabų krepšinį, ketvirtfinalyje atsimušė į vokišką sieną.
Kokią įtaką G.Antetokounmpo turi rinktinės žaidimui galėjome įsitikinti ir olimpiniame atrankos turnyre. Graikai ne tik pateko į „mirtininkų“ grupę olimpiadoje, bet išsikapstė ir iš „mirtininkų“ atrankos. Slovėnai ir Kroatai realesnių šansų pakovoti dėl kelialapio neturėjo.
Vis tik graikų rinktinė yra nestandartinė ne tik dėl G.Antetokounmpo. Sunku įsivaizduoti, jog kažkurio klubo vadovas savo perimetro liniją formuotų su Thomasu Walkupu bei Nicku Calathesu.
Iš dalies tuo rinktinių krepšinis ir yra įdomus – jame treneriai turi prisitaikyti prie turimos sudėties ir iš jos spausti maksimumą. Net jeigu logiškai toks tandemas klubiniame krepšinyje būtų sunkiai įsivaizduojamas.
Graikams labai stinga tokio žaidėjo kaip Kostas Sloukas, kuris galėtų ne tik kurti progas komandos draugams, bet ir pats atakuoti krepšį. Kroatai atrankos finale parodė elementarų būdą gintis – užsidarai baudos aikštelėje ir atiduodi laisvę perimetre.
Nepataikančius gynėjus čia kompensuoja puolėjai ir priekinės linijos žaidėjai. Vis tik jeigu Kostas Papanikolaou yra gana stabilus metikas, tai vargu, ar graikai norės, kad jų rezultatas priklausytų nuo Georgios Papagiannio tolimų metimų.
Nestandartinė Graikijos rinktinių yra viena sunkiausiai prognozuojamų turnyro komandų, tačiau net ir šioje „mirtininkų“ grupėje Vassilio Spanoulio auklėtiniai tikrai turi visas galimybes žengti į kitą etapą.
Millsas
Paskutinis australų legendos šokis
4 olimpinės žaidynės. Tiek savo karjeroje jau yra sukaupusi Australijos krepšinio legenda Patty Millsas, kuriam vis dar yra tik 35 metai.
Galima teigti, kad savo svajonę bent jau dalinai šis 183 cm ūgio gynėjas jau išpildė – iš Tokijo australai grįžo su olimpiniu bronzos medaliu, o pats P.Millsas vis dar buvo ryškiausia komandos figūra.
Jeigu NBA pastaruosius ketverius metus P.Millsas jau yra antraplanis veikėjas, tai rinktinėje jis vis dar buvo ir greičiausiai tebėra pagrindinė figūra. Praėjusioje olimpiadoje jis rinko po 21,3 taško, o bronziniame mače jis buvo tiesiog nesustabdomas – 42 pelnyti taškai ir ant menčių paguldyti slovėnai.
Kontrolinės rungtynės rodo, kad P.Millso žvaigždė niekur nesitrauks ir šioje olimpiadoje. Vis tik tai nėra vieno žaidėjo komanda ir bendras australų paveikslas atrodo išties grėsmingai.
Australų krepšinis garsėja savo fiziškumu ir ši rinktinė vis dar turėtų išlaikyti šias tendencijas. Prie to turėtų daug prisidėti dar vienas parako turintis veteranas Joe Inglesas bei Nickas Kay’us.
Jeigu N.Kay'us apie atsisveikinimą dar vargu, ar galvoja, tai P.Millsui ir J.Inglesui realu, kad tai bus paskutinės olimpinės žaidynės. Savotiška eros pabaiga.
Žaidėjų, kurie yra pasiruošę perimti rinktinės vadžias į savo rankas, australai turi išties nemažai. Perimetre ryškus turėtų būti jau ne tik Eurolygoje, bet ir NBA vertę baigiantis įrodyti Dante Exumas. Tai yra turbūt vienas geriausiai besiginančių „1 prieš 1“ olimpinių žaidynių dalyvių, o ir puolime galintis duoti visų pirma gerą žaidimą tranzicijoje.
Dar vienas žaidėjas, kuris realiai pretenduos į trigubus dublius – Joshas Giddey. Šiuo metu gynėjui vis dar yra tik 21 metai, o jau pasaulio čempionate jis turėjo 19,4 taško vidurkį. Natūralu, kad jam tai bus olimpinis debiutas, o matant visą talentą, kurį australai turi perimetre, pagrindinis klausimas yra, kaip jį išnaudoti maksimaliai gerai.
Draugiškose rungtynėse australai sugebėjo pasipriešinti JAV krepšininkams, kurie pergalę šventė vos 6 taškais – 98:92. Šiame mače australų rinktinėje blizgėjo dar vienas geras pažįstamas Jockas Landale’as.
Nors stabilumo J.Landale’ui vis dar trūksta, tačiau savo stiprybes jis sugebėjo atskleisti aukščiausiame lygyje. 20 taškų ir 29 naudingumo balai prieš JAV nėra atsitiktinumas – aukštaūgis šiuo metu jau turi vaidmenį NBA aplinkoje ir Hjustono „Rockets“ ekipoje renka po 5 taškus.
Galima teigti, kad australų stiprybė yra lygiausia sudėtis. Jeigu Kanada ir Graikija turi aiškiai išreikštus lyderius, tai Australijos rinktinės lyderiai nėra vienareikšmiški. Nepaminėti liko tokie žaidėjai kaip Duopas Reathas, Joshas Greenas, Dysonas Danielsas ar Matthew Dellavedova, kurie taip pat gali iššauti ir traukti komandą.
Sunku būtų patikėti, kad australai liktų be ketvirtfinalio. Realu, kad šioje grupėje visos kovos vyks itin atkakliai ir didelių skirtumų nebus, tad tai teoriškai turėtų praverti kelią į kitą etapą ir trečiajai šios grupės komandai. Jeigu iš šios grupės į kitą etapą pateks trys rinktinės nuo to olimpinis krepšinis tikrai laimės.
Brownas
Autsaideriai ispanai?
Kokiame pasaulyje mes gyvename, kad ispanai dar pirmajame etape teoriškai atrodo kaip autsaideriai?
Europos čempionai vis tik vėl surinko konkurencingą sudėtį, kurioje vis tik vėl labai daug priklausys nuo natūralizuoto amerikiečio Lorenzo Browno.
Eilę metų pasaulio krepšinio žemėlapyje visišku buvusi Ispanijos rinktinė yra priklausoma nuo užsieniečio. Situacija, kuri turėtų versti sunerimti Ispanijos krepšinio galvas.
Nors jaunimo čempionatuose ispanų rezultatai yra labai solidūs, tačiau kol kas rinktinėje vis dar matome Rudy Fernandezą, Sergio Llullą, kurių geriausi laikai net ir rinktinių krepšinyje jau praeityje.
Šalia jų nemažai žaidėjų, kurie yra vienu laipteliu žemiau nei elitas. Sunku tikėtis, kad tokio pajėgumo olimpinėse žaidynėse Ispanijos rinktinei ženkliai galės padėti Jaime Pradilla, Dario Brizuela, Alberto Diazas ar Xabi Lopezas-Artostegui.
Olimpiniame atrankos turnyre traumą patyrė ir viena didžiausių Ispanijos krepšinio vilčių Juanas Nunezas, kurį pakeitė Alejandro Abrinesas. Keitimas nėra pozicija į pozicija ir tai tik dar kartą patvirtina faktą, kad ispanai bus maksimaliai priklausomi nuo L.Browno.
Kam kurti šis gynėjas vis tik turės. Atėnų „Panathinaikos“ klube kitą sezoną žaisiantis L.Brownas geba kurtis metimus ne tik sau, bet ir įtraukti komandos draugus. Dėl to Willy Hernangomezas vėl gali turėti solidų čempionatą.
„Ant popieriaus“ ispanai šioje grupėje tikrai atrodo silpniausiai, tačiau prieš dvejus metus labai panašiai atrodžiusi rinktinė taip pat nebuvo laikoma vienais iš favoritų. Kuo viskas baigėsi, mes puikiai prisimename.
Ispanų patekimas į kitą etapą nebūtų kažkokia didelė staigmena. Juolab, kad tam teoriškai gali pakakti bent vienos pergalės. Ją pasiekti Sergio Scariolos auklėtiniai tikrai yra pajėgūs.
Būtent dėl to visi A grupės mačai bus „gyvenk mirk“ ir laiko klaidoms rinktinės neturės, o olimpinis krepšinis nuo pat pirmosios dienos prie televizijos ekranų turėtų prikaustyti visus šio sporto mėgėjus.
Norėdami komentuoti prisijunkite.