Mėsmalė Vakarų konferencijoje gali priversti NBA atsisakyti dabartinio lygos modelio?
(3)Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) pastarąjį dešimtmetį yra jaučiamas ryškus disbalansas tarp konferencijų. Ryškus Vakarų konferencijos dominavimas yra jaučiamas jau seniai, o tai nesunkiai galima pagrįsti ir statistiškai.
Pajėgumų skirtumai
Kasmet Rytų ir Vakarų konferencijų komandos tarpusavyje susitinka 450 kartų. Praėjusį sezoną 54 procentus dvikovų laimėjo Vakarų konferencijos komandos, o dar prieš trejus metus šis procentas siekė net 62. Rytų konferencija pastarąjį kartą pagal šį rodiklį pirmavo labai seniai – 2008–2009 metų sezone.
Solidesnes Vakaruose sukauptas pajėgas demonstruoja komandų, bet ir žaidėjų ten demonstruojamas meistriškumas. Rytų konferencijoje artėjantį sezoną savo talentus demonstruos 19 NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse dalyvavusių krepšininkų. Vakaruose tokių žaidėjų yra net 38. Vien šią vasarą link Ramiojo vandenyno pakrantės patraukė Jimmy Butleris, Paulas George‘as, Brookas Lopezas ir Paulas Millsapas, o Rytai mainais už tai gavo tik Gordoną Haywardą. Į Vakarus vis dar gali persikelti ir su Oklahomos „Thunder“ bei Hjustono „Rockets“ siejamas Carmelo Anthony, išpirktas gali būti ir Dwyane‘o Wade‘o kontraktas.
Haywardas
Dar didesnis kontrastas yra pajėgių žaidėjų distribucijoje. Devynios Rytų konferencijos komandos gali pasigirti savo sudėtyje turinčios žaidimą „Visų žvaigždžių“ rungtynėse patyrusių žaidėjų. Tuo tarpu Vakaruose bent po vieną tokį žaidėją turi absoliučiai visos komandos. Daugelis – net ir po keletą (tik vieną tokį žaidėją turi Fynikso „Suns“ (Tysonas Chandleris), Memfio „Grizzlies“ (Marcas Gasolis), Portlando „Trail Blazers“ (Damianas Lillardas) ir Jutos „Jazz“ (Joe Johnsonas)).
Ateinantį sezoną skirtumas tarp dviejų NBA bastionų gali būti didesnis nei bet kada anksčiau. Neabejotinais favoritais Vakaruose ir vėl bus Oklando „Golden State Warriors“ bei San Antonio „Spurs“, dėl trečiosios vietos grumsis Hjustono „Rockets“ ir Oklahomos „Thunder“, beveik niekad atkrintamųjų nepraleidžia Memfio „Grizzlies“ ir Portlando „Trail Blazers“, vasarą nukraujavo, bet galingomis išliko Los Andželo „Clippers“ ir Jutos „Jazz“, naujos jėgos bunda Minesotoje, Denveryje ir Naujajame Orleane, o Los Andželo „Lakers“ gerbėjai tiki Lonzo Ballo stebuklu.
Rytuose situacija yra gerokai nykesnė. Tikrai solidžiai atrodo tik Bostono „Celtics“ ir Klivlando „Cavaliers“ komandos, o ir pastaroji gali susilpnėti po Kyrie Irvingo mainų. Neprastos yra, tačiau nuo praėjusio sezono nė kiek nepatobulėjo Toronto „Raptors“, Majamio „Heat“ ir Vašingtono „Wizards“ komandos, iššauti pagaliau gali Filadelfijos „76ers“. Ir tai yra viskas. Praėjusį sezoną į atkrintamąsias pateko, tačiau vasarą visiškai subyrėjo Čikagos „Bulls“, Indianos „Pacers“ ir Atlantos „Hawks“. Žingsnį į priekį žengė nebent juoduoju arkliuku galinti tapti Šarlotės „Hornets“.
Dabartinės sistemos ydos
Pagal įprastą modelį NBA atkrintamosiose artėjantį sezoną ir vėl žais po 8 abiejų konferencijų ekipas. Žiūrint į realų komandų pajėgumą, tai neatrodo dėsninga. Tarp šešiolikos stipriausių lygos komandų veikiausiai patektų 10–12 Vakarų konferencijų ekipų ir vos vienas kitas klubas iš Rytų. Tai sudaro kiek iškreiptą kelio link čempionų titulo vaizdą abiejų pusių ekipoms. Pavyzdžiui, už Vakarų konferencijos atkrintamųjų borto likusios Denverio „Nuggets“ turbūt būtų laukęs kitoks likimas Rytuose.
Dėl to už Atlanto pasigirdo kalbų, jog atėjo laikas atsisakyti konferencijų. Kardinalus įprastos tvarkos pakeitimas niekada nebūna lengvas, tačiau labiau pasigilinus į šią idėją ji atrodo tikrai verta dėmesio.
Nuggets
Taip pat, pagal dabartinį modelį yra labai sunku atskleisti tikrąjį komandų pajėgumą. Ekipos kiekvieną sezoną sužaidžia 52 rungtynes su savo konferencijos varžovėmis ir tik 30 – su priešingos. Tai reiškia, kad Rytų konferencijos favoritų pergalių skaičius yra kiek išpūstas, o Vakarų vidutiniokų – nusmukdytas.
Atsisakyti derėtų ir smulkesnio komandų skirstymo divizionais. Šis klubų išdėstymas yra absoliučiai simbolinis bet suteikia divizionų lyderiams nepelnytą pranašumą turnyrinėje lentelėje. Pavyzdžiui, jei komandos surenka vienodą pergalių ir pralaimėjimų skaičių bei tarpusavyje pasidalino po dvi pergales, aukštesnę vietą užima savo divizione triumfavusi ekipa nei ta, kuri saviškiame liko žemesnėje vietoje.
Ne dabartinės sistemos naudai liudija ir keletas ne tokių žymių faktorių. Šiuo metu komandos tyčia maino savo žvaigždes į kitos konferencijos klubus, kad netektų su jais susidurti atkrintamosiose. Taip yra sudaromos nelygios sąlygos klubams kovoti dėl jų trokštamų žaidėjų. Taip pat turėtų būti atsisakyta konferencijų čempionų titulų, kurie yra visiškai beverčiai.
Naujojo modelio „už“ ir „prieš“
Konferencijų suliejimas į vieną bendrą rikiuotę eliminuotų vangios sezono pabaigos problemą. Klivlando „Cavaliers“ pastaraisiais metais Rytuose dominavo taip, kad net ir nelaimėję reguliariojo sezono buvo užtikrinti savo žaidimu NBA finale. Tai leido LeBrono Jameso kompanijai nuolat sumažinti apsukas paskutiniajame sezono ketvirtyje ir atkrintamąsias pasitikti gerokai pailsėjus. Suliejus konferencijas to neliktų. „Cavaliers“ praėjusį sezoną iškovojo 51 pergalę ir Rytuose to užteko antrajai vietai. Vis dėlto bendroje rikiuotėje tai reiškė vos 5–8 vietą, tad tradicinėse 16 komandų atkrintamosiose tai virstų gerokai sudėtingesniu keliu finalo link.
Pagrindinis aspektas, dėl kurio apskritai buvo sukurtos konferencijos nėra tiesiogiai susijęs su krepšiniu – tai ilgos kelionės per visas Jungtines Amerikos Valstijos. Pavyzdžiui Torontą ir Los Andželą skiria daugiau nei 3, o Portlandą ir Majamį – daugiau nei 4 tūkstančiai kilometrų. Tačiau šiais laikais kelionės yra greitesnės, lengvesnės, patogesnės ir saugesnės nei bet kada anksčiau, tad tai nebėra tokia didelė problema, kaip, pavyzdžiui, 1970-aisiais.
Paulas, Griffinas
Vienintelės galimos konferencijų panaikinimo problemos yra ilgesnės kelionės, būtinybė kurti naują tvarkaraštį ir „Visų žvaigždžių“ rungtynių sistemą bei galimas dalies žiūrovų praradimas. NBA nerimauja, kad NBA finale susidūrus dviem Vakarų konferencijos komandoms, krepšinio gerbėjai iš Rytų pakrantės gali visiškai netekti susidomėjimo finalo serija. Su tuo galima ginčytis – dabartinėmis sąlygomis „Cavaliers“ nelaimėjus Rytų konferencijos, Vakarų finalas tarp „Warriors“ ir „Spurs“ žiūrimumu turbūt pranoktų finalo seriją tarp „Warriors“ ir, pavyzdžiui, „Wizards“.
Suma sumarum, galima tvirtai teigti, kad dabartinis NBA modelis yra ydingas – atkrintamąsias kasmet pasiekia ne visos pajėgiausios lygos ekipos, o dalis svarbiausių sezono kovų įdomumu jau nebepranoksta reguliariojo sezono. Žinoma, susidomėjimo atkrintamosiomis nepadidino ir besitęsiantis „Cavaliers“ bei „Warriors“ dominavimas, tačiau lyga gali imtis ir su šiomis komandomis tik netiesiogiai susijusių pertvarkų, o ar to bus griebiamasi – pamatysime.
Norėdami komentuoti prisijunkite.