LKL misija neįmanoma – „CBet“ gali susidurti su dar niekieno neišgliaudyta užduotimi
(18)Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“), kaip ir visame klubinio krepšinio pasaulyje, atėjo lemiama sezono fazė. Klubams liko sužaisti 2–3 mačus iki atkrintamųjų, kuriose bus dalinami medalių komplektai.
Situacija turnyro lentelėje yra kaip reta aiški – šiuo metu tik dvi lygos komandos dalinasi vienodu pergalių skaičiumi ir prireiktų mažų stebuklų, kad pasikeistų rikiuotė pirmajame ar paskutiniame trejetuose. Kėdainių „Nevėžis-Optibet“ dar gali įšokti į atkrintamųjų traukinį, bet tam reiktų parklupdyti Kauno „Žalgirį“ ar Panevėžio „7bet-Lietkabelį“ bei tikėtis, kad Jonavos „CBet“ išliks be pergalių.
Jonaviškiai pastaruoju metu nedemonstruoja geros formos, tris mačus paeiliui pralaimėję vidutiniu 30 taškų skirtumu. Vis dėlto sezono eigoje susirinktos pergalės leidžia jiems išsilaikyti aštuntojoje pozicijoje, Virginijui Šeškui eilinį kartą dairantis į atkrintamąsias.
Atkrintamųjų starte tai reikštų dvikovą su lyderiaujančiu Kauno „Žalgiriu“, o daug intrigos tai nežada, nes „CBet“ laikinojoje sostinėje dar neseniai krito net 57:101. Vis dėlto istorinė perspektyva byloja, kad daug adrenalino pirmosios ir aštuntosios „Betsafe-LKL“ komandų mūšiai pasiūlyti tiesiog negali, kad ir kas juose dalyvautų.
Favoritai – tiesiog nepažeidžiami
Aukščiausioji Lietuvos lyga suka jau 31-ąjį sezoną bei retai nukrypsta nuo dabartinio formato. Aštuonių komandų atkrintamosios „Betsafe-LKL“ nevyko tik du kartus – 2020-aisiais jų apskritai nebuvo dėl koronaviruso pandemijos, o 2012-aisiais išbandytos šešių komandų atkrintamosios, nors lygoje tuomet taip pat žaidė dvylika klubų.
Tai reiškia, kad pirmoji ir aštuntoji lygos ekipos ketvirtfinalyje susidūrė 28-iose serijose. Reguliariojo sezono nugalėtojai šios serijos nepralaimėjo nė karto.
Entuziazmą dar labiau numuša faktas, kad šiose serijose buvo sužaisti 63 mačai, kuriuose autsaideriai iškovojo vos dvi pergales. Viena iš jų pasiekta visiškai neseniai – Mindaugo Lukauskio ir būtent „CBet“ marškinėlius šiuo metu vilkinčio Justo Furmanavičiaus vedama Alytaus „Dzūkija“ 2022-aisiais 80:73 įkrėtė Vilniaus „Rytui“. Vis dėlto sostinės ekipa seriją laimėjo 3:1 bei vėliau nužygiavo iki čempionų titulo.
Kitos tokios staigmenos ieškoti teko labai giliai – ji užfiksuota dar 1996-aisiais, kai reguliarųjį sezoną laimėjo Sauliaus Štombergo, Ryčio Vaišvilos ir Virginijaus Praškevičiaus vedamas Kauno „Atletas“.
Atkrintamųjų startas tuomet virto anomalija – „Atletas“ gavo niuksą Šiauliuose (86:91), kai net 45 taškus suvertė Mindaugas Žukauskas. Vis dėlto vėliau jam to pakartoti nepavyko, o seriją 2:1 laimėjęs „Atletas“ finale dar ir pakuteno padus Kauno „Žalgiriui“, pirmaudamas 2:1, bet galiausiai pralaimėdamas 2:3, nors serijoje į rikiuotę grįžo ir Žydrūnas Ilgauskas.
Visi kiti 1–8 ketvirtfinaliai „Betsafe-LKL“ istorijoje baigdavosi rezultatais 2:0 arba 3:0.
Maža to, daugelis šių serijų mačų baigdavosi triuškinančiais rezultatais. Tik 11 iš 63 tokių susitikimų baigėsi vienženkliais skirtumai, o švieslentėse ne kartą buvo matomi ir nepadorūs skaičiai. Istorine išlieka 2002-ųjų serija, kai „Rytas“ net 127:77 ir 122:71 nupūtė Klaipėdos „Neptūną“. Vilniaus klube tuomet žibėjo Rimantas Kaukėnas, Ramūnas Šiškauskas, Arvydas Macijauskas ir broliai Robertas bei Artūras Javtokai. Tą seriją atsimena ir tuomet 19-metis „Neptūno“ atstovas Tomas Delininkaitis, karjerą tęsiantis iki šiol bei ką tik triumfavęs NKL.
Palyginimai su kitomis pirmenybėmis
Šiuo atžvilgiu „Betsafe-LKL“ yra viena nekonkurencingiausių aukšto lygio pirmenybių. Kituose čempionatuose tokios staigmenos taip pat nėra dažnos, tačiau jų pasitaiko.
Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) pakiliai prisimenami vos į atkrintamąsias prasibrovusių klubų žygiai. Aštuntosios komandos yra šešis kartus eliminavusios reguliariojo sezono nugalėtojus, o 2023-ųjų Majamio „Heat“ ir 1999-ųjų Niujorko „Knicks“ iš tokių pozicijų nužygiavo iki pat finalo.
Vis dėlto konkurencingumo skatinime NBA šviesmečiais lenkia Europą, galimybes sulyginant „algų kepurei“, o autsaiderius stiprinant naujokų biržos talentais. Geresnių palyginimų reiktų ieškoti senajame žemyne.
2016-aisiais pristatytame dabartiniame Eurolygos formate spėta sužaisti septynias tokias serijas. Autsaideriai čia nė karto netriumfavo, tačiau nė karto ir nekrito „sausai“. Po pandemijos reguliariojo sezono nugalėtojai visus tris kartus savo pranašumą turėjo įrodinėti penkių rungtynių serijose.
Žvelgiant į nacionalines pirmenybes, kaip etalonas dažnai pateikiama aukščiausioji Ispanijos lyga. Šioje situacija jau yra artimesnė Lietuvai – aštuntąsias vietas užėmė klubai favoritų nėra parklupdę nuo 2017-ųjų, kai Andoros „MoraBanc“ nugvelbė vieną pergalę iš Madrido „Real“.
Vis dėlto Ispanijoje yra nutikę ir tai, ko Lietuvoje dar nematėme – aštuntoji komanda 2008-aisiais išmetė favoritus, kai Malagos „Unicaja“ 2:0 eliminavo tą patį „Real“.
Vokietijoje sezono nugalėtojai taip pat yra ne kartą ieškoję trečiosios pergalės penktosiose rungtynėse, o favoritai pirmajame etape krito 2010-aisiais. Šios atkrintamosios apskritai virto fenomenu – ketvirtfinalius pralaimėjo visos keturios geriausios sezono komandos, o finale susidūrė penktąją ir septintąją vietas užėmę Bambergo bei Frankfurto klubai.
Autsaideriai aštrius dantis rodo ir Italijoje, kur XXI-ajame amžiuje serijų nulaužę nėra, tačiau pergalių pasirenka dažnai – dar 2019-aisiais Milano klubas tik penktosiose rungtynėse palaužė Avelino „Sidigas“ komandą, 2021-aisiais jau skelbusią bankrotą.
Trumpai tariant, „CBet“ atkrintamosiose gali susidurti su Lietuvoje dar neįveikta, o ir užsienyje retai išgliaudoma užduotimi. Vienu iš komandos lyderių tapęs J.Furmanavičius jau žino, ką reiškia ketvirtfinalyje įkąsti favoritams, o V.Šeškus dažniausiai iš „mažųjų“ Lietuvos klubų trenerių sugeba parversti „Žalgirį“, tačiau konkurencija „Betsafe-LKL“ nėra tokio lygio, kad galėtume įsivaizduoti pusfinalį be Kauno klubo.
Norėdami komentuoti prisijunkite.