LKL keturių ratų sistema: metas ieškoti naujo formato?
apklausa (73)Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe–LKL“) reguliarusis sezonas praktiškai baigėsi – lieka sužaisti vos vienerias rungtynes, bet jos yra visiškas formalumas.
Kai kurios komandos formalumą vykdo pastarąsias kelias savaites, kai paaiškėjo, jog Klaipėdos „Neptūnas“ užsitikrino trečiąją vietą, Panevėžio „Lietkabelis“ – ketvirtąją, o „Šiauliai“ – penktąją. Natūralu, kad ilgame, 36-erių rungtynių, reguliariajame sezone retai pasitaiko atvejai, kai intriga daugumoje turnyrinės lentelės vietų išsilaiko iki paskutinių turų.
36-erios rungtynės reguliariajame sezone – didžiausias skaičius iš visų pajėgiausių Europos vietinių lygų. Štai ispanai ir vokiečiai žaidžia 34-erias, italai ir turkai – po 30, o graikai – vos 26-erias,. Dėl tokio mačų skaičiaus ir atrankos „lango“ LKL šį sezoną pradėjo anksčiausiai Europoje, o dėl Kauno „Žalgirio“ patekimo į finalinį ketvertą reguliarusis sezonas gerokai užsitęsė ir kai kurios ekipos ketvirtfinalio starto priverstos laukti 10 dienų. Tuo tarpu Prienų–Birštono „Vytautas“ savaitę laukia paskutinio susitikimo, kuriame žais be visų legionierių ir visiškai nieko nelems, todėl žaidėjai mieliau būtų pradėję atostogas.
Visoms komandoms galiojanti keturių ratų sistema įsigaliojo nuo 2014–2015 metų sezono. Kadangi tuomet lygoje dalyvavo 11 klubų, komandos sužaidė net po 40 mačų. Tuomet LKL paliko 10 dalyvių ir taip jau trečią sezoną komandos privalo rungtyniauti po 36-erias rungtynes.
Keturių ratų sistemą pasirinko pačios ekipos, kadangi visus sprendimus balsavime priima dalyvės. Toks noras atsirado dėl to, kad 2014 m. daugelis Lietuvos komandų jautė rungtynių stygių, nes tarptautiniuose turnyruose dalyvavo vos trys klubai, o būriui ekipų beliko varžytis Baltijos krepšinio lygoje (BBL).
Nuo to laiko situacija Europos krepšinyje pasikeitė gerokai – Eurolyga padidino mačų skaičių, atsirado FIBA Čempionų lygos turnyras, praktiškai visi norintys gali varžysis FIBA Europos taurėje. Dėl to šiame sezone BBL žaidė tik trys Lietuvos komandos, bet „Vytautas“ greitai paliko turnyrą.
Žalgiris
Štai 2014–2015 m. sezone „Žalgiris“ Eurolygoje su „Top 16“ etapu sužaidė 24 susitikimus, dar 50 susitikimų reikėjo tam, jog kauniečiai laimėtų LKL titulą. Iš viso 74-erios rungtynės. Šiame sezone Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai Eurolygoje sužais 36 mačus, dar pridėkime tiek pat susitikimų LKL reguliariajame sezone ir turime 72-ejas rungtynes dar neįskaičius atkrintamųjų, kur laukia dar mažiausiai 10 susitikimų. Su sąlyga, jeigu visos serijos bus „sausos“.
Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad tuometinė ir dabartinė Eurolyga skyrėsi kaip diena ir naktis. Dabar galima sakyti, kad „Žalgiris“ jau nuo sezono pradžios žaidžia „Top 16“ etape, kur nėra Sasario „Banco di Sardegna“, Zagrebo „Cedevita“ ar Žemutinio Naugardo „Nižnij Novgorod“ komandų.
Būtent dėl Eurolygos pajėgumo Tel Avivo „Maccabi“ komanda kitą sezoną ketina burti dvi sudėtis: vieną Eurolygai, o kitą – vietiniam čempionatui. Nors Izraelio pirmenybių reguliariajame sezone tereikia sužaisti 22 mačus. Pridėkime ir tai, kad nuo 2019–2020 m. sezono Eurolygoje komandų skaičius išaugs iki 18, o tai reiškia, jog reguliariajame sezone laukia 4 susitikimais daugiau nei dabar. Tai reiškia, jog bus daugiau „dvigubų savaičių“ ir dar mažiau jėgų ir noro kautis vietinėse lygose.
FIBA pateiktuose reikalavimuose Eurolygai norima, kad vietiniame čempionate komandų skaičius neviršytų 16-os, o reguliariajame sezone būtų sužaista ne daugiau 30 susitikimų. Pasiūlymas logiškas ir suprantamas, kuris iš esmės būtų naudingas ir pačiai Eurolygai, nes jos komandos mažiau išvargintos ir išretintos traumų, todėl galėtų rodyti geriausią krepšinį būtent šiame turnyre.
Toks didelis rungtynių skaičius nėra reikalingas pačioms LKL komandoms. Štai septintąją vietą užėmusi Utenos „Juventus“ ekipa jau sužaidė 54-erias rungtynes. Dar laukia mažiausiai 3 susitikimai ketvirtfinalyje su „Lietuvos rytu“. Net ir aštuntas likęs Kėdainių „Nevėžis“ jau sužaidė 52 mačus ir laukia dar mažiausiai 3 ketvirtfinalyje prieš „Žalgirį“. Dar pridėkime, kad abiejų „langų“ metu komandos sužaidė bent jau dvejas draugiškas rungtynes.
Petrilevičius
Vienintelė Lietuvos komanda, kuri nežaidė jokiame kitame turnyre be LKL – Alytaus „Dzūkija“. 36-erios rungtynes ir komanda liko už LKL atkrintamųjų borto. Akivaizdu, kad šis skaičius pernelyg mažas, bet „Dzūkija“ turbūt nusprendė, kad geriau ruoštis LKL rungtynėms nei dalyvaujant BBL savaitės viduryje keliauti į Estiją ar Latviją. Per du sezonus „Dzūkija“ sužaidė 75-erias rungtynes.
Koks turėtų būti naujas formatas? Aišku, koks neturėtų būti – procentų. Taip buvo 2013–2014 m. sezone, kai „Žalgiris“, „Neptūnas“ ir „Lietuvos rytas“ žaidė po 20 rungtynių, o visos kitos ekipos rungtyniavo 34 mačus. Taip, tuomet buvo netikėtumų ir „Žalgiris“ užėmė ketvirtąją vietą, bet ilgame sezone lieka pernelyg didelis atsitiktinumo faktorius. Ir dabar liktų neaišku, kam suteikti išimtis – Europos taurės, FIBA Čempionų lygos komandoms ar nė vienai iš jų. Jeigu tik „Žalgiriui“ sumažinti mačų skaičių, tuomet prasmės netenka toks formatas. Jeigu mažinti rungtynių skaičių „Neptūnui“, „Lietuvos rytui“ ir „Lietkabeliui“, tuomet vėl nėra gerai.
Žaisti du ratus LKL yra pernelyg mažai – vos 18 rungtynių būtų pernelyg mažai visiems klubams. Plėsti čempionatą iki 14 komandų būtų nebloga išeitis, bet tuomet dėl kiekybės kentėtų kokybė. „Pritempti“ tą ekipų skaičių tikrai galima: įsileidžiame „Vytį“, paliekame „Vytautą“, tinkamas sales turi Palanga, Garliava, statysis – Plungė. Tik komandos–naujokės gali pasvajoti apie 400 tūkst. eurų minimalų biudžetą ir praraja tarp vidutiniokų bei autsaiderių būtų pernelyg ryški. LKL pastaraisiais metais daro viską, jog lyga eitų kokybės link, kas yra labai protinga. 13-a komandų žaidė 2009–2011 metais ir tada matėme vaizdą, kai Alytaus ekipa laimėjo vos 3 mačus per sezoną.
Sirgaliams sunkiau suprantamas, bet vienintelis įmanomas pakeitimas yra skirstyti komandas į grupes. Du ratus ekipos sužaidžia tarpusavyje (18 rungtynių), o tada padalinamos į dvi grupes po 5 ekipas: 1–5 vietos ir 6–10 pozicijos., kur dar sužaidžia po dusyk su kiekvienu varžovu. Taip prie 18 pridedame dar 8 ir turime 26 mačus – atrodo pakankamai neblogas rungtynių skaičius.
Taip pat toks formatas savotiškai priverstų „Žalgirį“ maksimaliai nusiteikti rungtynėms daug dažniau, ypatingai, kai pirmoje grupėje liks penkios pajėgiausios komandos. Taip nenukentėtų sirgaliai, nes reguliariajame sezone vis tiek pamatytų keturias „Žalgirio“ – „Lietuvos ryto“ ar „Žalgirio“ – „Neptūno“ akistatas. Turbūt niekas nenuliūstų, jeigu „Žalgiris“ reguliariajame sezone 2 kartus, o ne 4 sužaistų prieš „Nevėžį“ ar „Dzūkiją“.
Dabartinis LKL formatas kelia vis didesnes diskusijas, o dabartinės tendencijos Europos krepšinyje kužda apie permainas. LKL klubų valdyba jau šią vasarą gali pradėti ieškoti naujo formato.
-
36-erių rungtynių, koks yra dabar (401 balsas)
-
Dviejų ratų sistema su padalinimu į dvi grupes (26 mačai) (1399 balsai)
-
Sugrąžinti procentų sistemą (96 balsai)
-
Padidinti komandų skaičių iki 14-os ir žaisti du ratus (26 rungtynės) (801 balsas)
Norėdami komentuoti prisijunkite.