Kaip ir kada Kanada tapo didžiausia NBA žaidėjų eksportuotoja pasaulyje?
(13)
Vasario viduryje Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) pirmą kartą „Visų žvaigždžių“ savaitgalį organizavo už Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ribų. Nuo pirmųjų NBA komandų Kanadoje įkūrimo prabėgo 21 metai, tad „Visų žvaigždžių“ savaitgalis buvo puiki proga krepšinio pasauliui atkreipti dėmesį į pastaruosius dvidešimt metų vykusį Kanados krepšinio kilimą, kurio vaisiai artimiausiais metais turėtų virsti pergalėmis.
Šį sezoną Kanada antrus metus iš eilės yra didžiausia NBA žaidėjų eksportuotoja pasaulyje, stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje turinti 12 žaidėjų. Andrew Wigginsas, Kelly Olynykas, Cory Josephas, Tristanas Thompsonas, Nikas Stauskas, Dwightas Powellas, Andrew Nicholsonas, Trey'us Lylesas, Robertas Sacre’as, Tyleris Ennisas, Anthony Bennettas ir Joelis Anthony.
Per pastaruosius penkerius metus šeši kanadiečiai buvo pašaukti pirmajame NBA naujokų biržos 13-uke – jokia kita šalis, išskyrus JAV, per tą patį laiką neturėjo daugiau nei dviejų šaukimų. Ir tai nėra trumpalaikė sėkmė – praėjusį sezoną NBA lygoje rungtyniavo 13 kanadiečių (visų laikų užsienio valstybės žaidėjų NBA rekordas), o šiais metais vyksiančioje NBA naujokų biržoje savo pavardę pirmajame dešimtuke išgirs dar vienas talentas iš šiaurės. Kentukio universitetui atstovaujančiam įžaidėjui Jamalui Murray'ui šiais metais prognozuojamas septintas šaukimas, dar kitais metais, 2017 metais savo pavardę NBA naujokų biržoje išgirs kanadietis Dillonas Brooksas. Ir t.t. ir t.t.
Kanada taip pat turi perspektyvių ar rinktinei potencialiai galinčių padėti žaidėjų už NBA ribų – 25 metų įžaidėjas Brady Heslipas Italijos čempionate vidutiniškai renka 15,5 taško, 29-erių Andy Rautinis Turkijoje pelno 14,4 taško, Domanto Sabonio komandos draugas Gonzagos universitete 23-ejų Kyle’as Wiltjer NCAA čempionate renka 21 tašką. Kanados rinktinėje tiek talento, kad šį sezoną sėkmingai profesionalo karjerą pradėjusiam, taip pat buvusiam D.Sabonio komandos draugui Kevinui Pangosui sunkiai įmanoma patekti į galutinį dvyliktuką. 23-ejų K.Pangosas Ispanijos čempionate, Europos taurėje ir Ispanijos taurėje renka 11,8 taško (43 proc. tritaškių) ir atlieka 4,5 rezultatyvaus perdavimo, tačiau teoriniame Kanados įžaidėjų reitinge yra tik ketvirtas, už C.Josepho, J.Murray ir B.Heslipo nugaros. Atsižvelgiant į dabartinę situaciją, Kanada ateityje turėtų būti vienintelė šalis, galėsianti reguliariai mesti iššūkį dominuojančiai JAV rinktinei.
Toronto „Raptors“
Aukso amžių išgyvena ir vienintelė NBA esanti komanda iš Kanados – Toronto „Raptors“ su Jonu Valančiūnu. Lyginant su 2000–2001 metų sezonu, „Raptors“ pajamos beveik padvigubėjo, nuo 87 milijonų iki 163 milijonų JAV dolerių per metus. 2014–2015 metų sezone „Raptors“ pirmą kartą pardavė visus sezoninius abonementus nuo Vince’o Carterio ir sėkmingiausio visų laikų sezono (2000–2001). Šiuo metu tvirtai antroje Rytų konferencijos vietoje esanti J.Valančiūno komanda vieną savo silpnybių gebėjo paversti stiprybe. „Raptors“ anksčiau sunkiai tapatinusi su JAV, dabar pozicionuoja save kaip visos Kanados klubą, į priekį eidama su šūkiu „mes esame šiaurė“. Skaičiuojama, žiniasklaidos dydžio/įtakos reitinge Torontas rikiuojasi ketvirtoje vietoje po Niujorko, Los Andželo ir Čikagos. Tad „Raptors“ rinka dabar – netik 2,6 milijono Toronto gyventojų, bet 36 milijonai Kanados piliečių, kurie gali tapatinti save su laiminčia NBA komanda iš šiaurės.
Kokios priežastys lėmė Kanados krepšinio kilimą?
1. Priežastis numeris vienas – dviejų NBA komandų atsiradimas Kanadoje, 1995 metais „Raptors“ įkūrimas Toronte ir „Grizzlies“ atsiradimas Vankuveryje. Prieš „Raptors“ ir „Grizzlies“ susikūrimą Kanadoje nebuvo aukšto lygio profesionalaus ar studentų krepšinio. Kanadoje kelis dešimtmečius gyvenantis mano skaitytojas Pranas taikliai apibūdino atsiradusias galimybes gyvai stebėti aukščiausio lygio krepšinį: „Stebėti žaidimą televizijos ekrane ir turėti galimybę stebėti žaidimą gyvai yra du skirtingi dalykai. Tai panašu į roko koncerto stebėjimą per televiziją ir gyvo klausymo stadione. Tas gyvumas tarsi skatina tave patį jame dalyvauti. Į tokį renginį mieste 40 kartų per sezoną ateina apie 15–20 tūkst. žmonių, dauguma žiūrovų – tėvai su vaikais. Vėliau vaikai nori būti tais herojais, žvaigždėmis. Perka marškinėlius, nešioja gatvėse, mokyklose. Psichologinė įtaka – didžiulė“. „Raptors“ rado Vince’ą Carterį ir prigijo Kanadoje. Vankuverio „Grizzlies“ nerado nieko ir 2001 metais dėl prastos finansinės situacijos turėjo persikelti į Memfį.
2. Antroji priežastis – asmenybės. Vince’as Carteris kanadiečiams buvo krepšinio tėvas, krepšinio sūnus ir krepšinio šventoji dvasia. Visi norėjo būti kaip V.Carteris – tai pabrėžia ir nauja jauna Kanados krepšininkų karta, kuri vaikystėje lankydavosi NBA rungtynėse Kanadoje. Aštuoni iš devynių pirmo rato šaukimų–kanadiečių per pastaruosius penkerius metus užaugo Toronte ir buvo „Raptors“ ir V.Carterio fanai (panašus Kauno „Žalgirio“ ir Arvydo Sabonio fenomenas). Kai V.Carterio žvaigždė Toronte ėmė blėsti ir gynėjas 2004 metais paliko „Raptors“, Steve’as Nashas, neabejotinai geriausias visų laikų Kanados krepšininkas 2005 ir 2006 metais buvo pripažintas geriausiu NBA sezono žaidėju (MVP). Būtent V.Carterio ir S.Nasho duetas buvo pagrindiniai įkvėpimo šaltiniai jauniesiems kanadiečiams.
Nashas
3. Taip pat svarbu paminėti, kad krepšinio vystymuisi didelę įtaką padarė ir prieš beveik 40 metų priimti Kanados imigracijos įstatymai, palengvinę sąlygas užsieniečiams atvykti ir adaptuotis Kanadoje. Buvusio NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynių dalyvio Jamaalo Magloure’o šaknys – Trinidade, A.Bennetto mama atvyko iš Jamaikos, T.Thompsono tėvai taip pat yra iš Jamaikos, A.Wigginso šaknys – Barbadose, Melvino Ejimo šeima – iš Nigerijos, N.Stauskas turi giminių Lietuvoje. Kanados jaunimo rinktinėse pilna žaidėjų, turinčių šaknų Etiopijoje, Serbijoje, Lietuvoje (anksčiau rašiau apie Igną Brazdeikį), Karibuose, Afrikoje ir kituose žemynuose. Atvykusiems tradicinė Kanados sporto šaka ledo ritulys nepasirodydavo įdomi, tad imigrantų atžalos rinkosi vasaros sportus, įskaitant krepšinį.
4. Paskutinė esminė priežastis – kontraversiškos, laisvos sistemos susiformavimas. Šalia įprastai dirbančių klubų, kurie treniruoja vaikus nuo mažens, atsirado komandos, kurios geriausius ūgtelėjusius žaidėjus kviečiasi pas save ir dažnai keliauja rungtyniauti į JAV. Pavyzdžiui, pusė Kanados U16 rinktinės priklauso CIA Bounce komandai (kurią remia „Nike“ kompanija), visur figūruoja CIA Bounce vardas, nors šie žaidėjai savo krepšinio kelią pradėjo kitur ir prieš CIA Bounce prisijungė ką tik. Tuo nepatenkinti tradiciniai sporto klubai, kurie anksti praranda nuo mažens ugdytus žaidėjus, tačiau tai naudinga žaidėjams, kurie gali treniruotis ir varžytis su stipriausiais. Oficialios Kanados krepšinio struktūros kaltino naująsias talentus medžiojančias komandas kenkimu Kanados krepšiniui, kaltino žaidėjų išnaudojimu savo naudai, tačiau šios iš geriausių Kanados žaidėjų suburtos ir finansiškai pajėgesnės komandos padėjo daugiau kanadiečių pasiekti aukščiausią lygį. Dabartinė Kanados krepšinio sistema yra priešinga Lietuvai – mažiau treniruočių, daugiau rungtynių, mažiau lavinami sisteminio žaidimo įgūdžiai, akcentuojamas individualus meistriškumas. Taip pat žaidėjai dažnai keičia komandas ir trenerius – gali sužinoti daug naujo ir turi adaptuotis naujose situacijose, bet kartu nutrūksta žaidėjo sisteminis mokymas.
Kanados vyrų rinktinė praėjusią vasarą patyrė fiasko FIBA Amerikos čempionate, kur pusfinalyje vienu tašku nusileido Venesuelai ir neiškovojo tiesioginio kelialapio į olimpines žaidynes. Tiesa, Kanados rinktinėje rungtyniavo vos vienas vyresnis nei 26 metų žaidėjas (29-erių Aaronas Doornekampas, kuris rinko 3,3 taško), panaši jauna sudėtis turėtų varžytis ir olimpinės atrankos turnyre.
Didžiausios Kanados viltys – medalis 2020 metų olimpinėse žaidynėse. Dabartinis jaunas Kanados rinktinės branduolys tuomet turėtų pasiekti karjeros piką. Anksčiau į savo rinktinę sunkiai vieną ar du NBA žaidėjus prisikviesti galėjusi komanda turės rinktis, kurių NBA žaidėjų atsisakyti. „Gali būti pakankamai geras žaisti NBA, bet būsi per prastas atstovauti Kanadai“, – apie būsimą situaciją kalbėjo dabartinis vyriausiasis treneris Jay Triano. Rinktis Kanados treneriui bus tikrai iš ko.
Dažniausiai valstybes krepšinio kilimui įkvepia pergalės. Įdomu tai, kad „Raptors“ klubas kol kas per savo gyvavimo laiką yra laimėjęs tik vieną atkrintamųjų varžybų seriją. Nacionalinė vyrų Kanados komanda nėra laimėjusi medalio olimpinėse žaidynėse ar pasaulio čempionate nuo 1936 metų. NBA komisaras Adamas Silveris anksčiau sakė, kad pusė 12–17 metų vaikų Kanadoje žaidžia krepšinį – ir visas šis kilimas, Kanados krepšinio bumas atsirado nepasiekus jokių pergalių. Kanada kol kas nelaimėjo nieko.
Ar galite įsivaizduoti, kaip viskas toliau klostysis šiaurėje, jei visas talentas ir įdėtas darbas pradės virsti pergalėmis, medaliais ar čempionų titulais?
Sekite krepšinio analitiką Erildą Budraitį socialiniame tinkle „Facebook“. Susisiekti su autoriumi galite el. paštu: [email protected].
Norėdami komentuoti prisijunkite.