Išbandymas „Žalgiriui“ – prognozes neigianti ir kitokia nei visos „Paris“ komanda
(16)Eurolygos dvigubos savaitės kovas Kauno „Žalgirio“ komanda pradeda trečiadienį Paryžiuje, kur susitinka su „Paris“ ekipa.
Jeigu žiūrėtume tik į išankstines prognozes, tai būtų rungtynės, kurios žalgiriečiai privalėtų laimėti, kadangi dvikova lauktų su autsaideriais, bet „Paris“ ekipa turi vos vienu laimėjimu mažiau nei kauniečiai bei namuose žaidžia labai užtikrintai.
„Paris“ dar prieš kelis sezonus Europos taurės ketvirtfinalyje neturėjo namų pranašumo, bet laimėjo prieš Panevėžio „7bet-Lietkabelį“. Amerikietiškas žaidimo stilius ir komandos modelis nepadėjo tuomet laimėti trofėjaus, kol pernai „Paris“ nepasikvietė Tuomaso Iisalo. Iš FIBA Čempionų lygoje triumfavusios ekipos pusę žaidėjų atsivedęs suomis savotiškai subūrė „Mažąją Boną“ ir tai leido triumfuoti Europos taurėje.
Vasarą laukė intriguojantis T.Iisalo debiutas su „Paris“ Eurolygoje, bet specialistas pasirinko šansą Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) – tapo Memfio „Grizzlies“ klubo asistentu ir jau spėjo pats debiutuoti vyr. trenerio poste, kai pavadavo pagrindinį trenerį. Kalbama, kad T.Iisalo tokį sprendimą priėmė ne šiaip sau – jam žadama pagrindinio stratego vieta artimiausiais sezonais.
Paryžiaus klubui reikėjo naujo trenerio ir pagrindinis kandidatas buvo Londono „Lions“ strategas Petaras Božičius, kurio auklėtiniai irgi žaisdavo laisvą ir puolimu paremtą krepšinį, bet serbas liko „Lions“ gretose. „Paris“ nutarė pasirinkti Tiago Splitterį, kuris neturėjo vyr. trenerio patirties ir NBA bei Brazilijos rinktinėje dirbo tik asistentu.
Brazilas atsivežė į Paryžių gerą emociją ir pozityvą, kuris tokio stiliaus komandoje kartais padaro daugiau nei meistriškumas. T.Splitteris leidžia savo žaidėjams jaustis laisvai, atakuoti iš pirmų progų, nebaudžia už kiekvieną klaidą, o kaip tik skatina toliau žaisti, taip pat nekuria sudėtingų schemų, kurios užkimštų galvas ir priverstų žaidėjus pernelyg daug galvoti. Toks T.Splitterio darbas – pirmasis „Paris“ išskirtinumas iš kitų Eurolygos ekipų, kur daugumoje viskas yra priešingai.
T.Splitterį kol kas galima girti už tai, kad jis sugebėjo rasti bendrą ryšį su savo žaidėjais bei įpūtė jiems didžiulį pasitikėjimą savo jėgomis. Vien ko verta minutės pertraukėlė Berlyne, kur „Paris“ atsiliko nuo ALBA, bet brazilas žaidėjams aiškino, kad toliau meskite, toliau darykite viską teisingai, nes tokio kalibro krepšininkai tiek laiko pro šalį nešaudys. Kuo viskas virto? 52 atliktais metimais iš perimetro ir nauju Eurolygos rekordu.
Būtent „Paris“ ir praėjusią savaitę „Žalgirį“ nugalėjusi Miuncheno „Bayern“ šiame sezone meta daugiausiai tritaškių – atitinkamai 30,4 ir 30,3. Žalgiriečiai pagal šį rodiklį yra netoli – 5 pozicija – 28,1.
Shortsas
Taigi, pagrindinis „Paris“ variklis yra Čempionų lygos ir Europos taurės lemiamų kovų MVP T.J.Shortsas. Amerikietis kol kas Eurolygoje spinti 16,5 taško, 2,9 atkovoto kamuolio, 7,5 rezultatyvaus perdavimo bei 19,6 naudingumo balo vidurkiais. Visa statistika fiksuojama ir nepaisant fakto, kad mažylis nė kiek nepataiko iš toli – vos 2 tritaškiai iš 15 (13,3 proc.) pasiekė tikslą. Panaši situacija, kaip „Žalgiryje“ su Mattu Mitchellu. Nors varžovai atiduoda T.J.Shortsui metimą, šis vis tiek sugeba savo greičiu įsiveržti į baudos aikštelę arba atlikti vidutinį metimą, kas jam daug patogiau nei šūviai iš perimetro. Tiesa, gera žinia „Žalgiriui“ ta, kad per pastaruosius kelis mačus komandos randa būdų stabdyti šį 175 cm ūgio įžaidėją ir jis pataikė vos 8 dvitaškius iš 29 bandymų.
Nuo suolo kylantis Nadiras Hifi yra didžiausią taškų vidurkį per mažiausiai minučių turintis Eurolygos žaidėjas – 13,8 per beveik 18. Tikras uraganas, kurio žaidimo stilius yra savotiškas „Paris“ veidas – metu į krepšį vos gavęs šansą. 22-ejų jaunuolis per 18 minučių spėja atlikti po beveik 12 metimų. Įspūdingas rodiklis ir nuo šito žaidėjo atsitraukti negalima nė akimirkai, kadangi jis tikrai mes į krepšį vos gavęs kamuolį. Beje, „Paris“ dažnai žaidžia T.J.Shortso ir N.Hifi tandemu, kurie atitinkamai yra 175 ir 185 cm ūgio.
Antras pagal naudingumo balus, bet ketvirtas pagal rezultatyvumą yra pagrindinis sunkusis kraštas Mikaelis Jantunenas – 9,8 taško ir 14,5 naudingumo balo. Suomis turi dvi užduotis – įmesti laisvas iš toli ir atkovoti kamuolius. M.Jantunenas kol kas sumetė 16 iš 34 tritaškių ir sugriebia po 6 kamuolius. Kol kas jis užsirekomendavo labai gerai, bet pažiūrėsime, ar niekas nesikeis, kai pasveiks Daultonas Hommesas, kuris šiame sezone dar nežaidė ir lieka neaišku, kada grįš ant parketo. Eurolygos patirties jau turintis amerikietis turėtų labai tikti Paryžiaus žaidimui, kadangi geba puikiai realizuoti tolimus metimus ir bėgti į greitas atakas.
Pagrindinis lengvasis kraštas yra Tysonas Wardas. Amerikietis per 27 minutes fiksuoja 11,9 taško, 4,2 atkovoto kamuolio ir 9,9 naudingumo balo vidurkius. T.Wardas kaip ir nuo suolo kylantis kitas puolėjas Collinas Malcolmas (9,2 tšk., 8,1 naud. bal. per 19 minučių) yra labai panašaus profilio žaidėjai – ieško įkirtimų baudos aikštelėje ir meta tritaškius iš kampų.
Didelis nusivylimas yra Maodo Lo – Eurolygos patirties daugiausiai iš visų „Paris“ žaidėjų turintis vokietis renka tik 6,8 taško ir 2,8 naudingumo balo per 15 minučių. Prancūzai gerokai daugiau tikėjosi iš M.Lo, bet daug netikslių metimų ir pernelyg didelis vėlavimas su sprendimais neleidžia šiam krepšininkui užsitarnauti didesnio trenerio pasitikėjimo.
Geriausiai iš visų „Paris“ žaidėjų lietuviams yra pažįstamas Kevarriusas Hayesas. Vasarą su „Žalgiriu“ po sumokėtos kompensacijos atsisveikinęs centras pasuko į Paryžių ir ten surado savo vietą. Statistika amerikiečio labai panaši kaip ir „Žalgiryje“ – „Paris“ gretose jis per 21 minutę įmeta 6,1 taško, sugriebia 4,8 kamuolio ir renka 9,1 naudingumo balo. Vėlgi išnaudojimas yra labai panašus kaip ir buvo praėjusiame sezone – K.Hayesas visiškai neagresyvus puolime – turi 4 metimų vidurkį ir prie baudų metimo linijos šiame sezone per 8 mačus stojo vos 14 sykių (pataikė 13). K.Hayesas turi užduotį susirinkti taškus iš po krepšio ir kartais įmeta vieną–kitą vidutinį metimą. „Paris“ ir „Žalgiris“ tuo panašios komandos, kad tiek K.Hayesas, tiek Bryantas Dunstonas yra riboti puolime ir neturintys ten konkrečių variantų rinkti taškus.
Dar reikėtų paminėti visus 8 susitikimus startiniame penketuke pradėjusį Yakubą Ouattarą. Snaiperis per 15 minučių renka vos po 4 taškus ir 1,6 balo. Kaip „gynyba ir tritaškis“ mums pažįstamas prancūzas iš Monako klubo iki praėjusios savaites mačo buvo įmetęs 1 iš 23, bet į Belgrado „Partizan“ krepšį suleido 3 iš 4 bei tai darė nė kiek negalvodamas lyg prieš tai sezone būtų pataikęs ne 1, o 10 tritaškių. Dar kartą galima priminti, kad drąsa ir pernelyg didelis negalvojimas apie tai, kas bus, yra „Paris“ varomasis motyvas.
Nepaminėti liko vaidmens žaidėjai kaip kovingas sunkusis kraštas Bandja Sy (13 min., 2,5 tšk.), prancūzas Leopoldas Cavaliere (10 min., 1,8 tšk.) ir centras Leonas Kratzeris (11,5 min., 1,4 tšk.).
-
„Paris“ (304 balsai)
-
„Žalgiris“ (909 balsai)
Jeigu kalbame apie „Paris“ tai įsivaizduojame, kad komanda pati rengia daug atakų, žaidžia greitai ir leidžia daug atakų surengti bei sumesti taškų oponentams. Panašiai ir buvo iki 7-ojo turo – būtent rungtynės su Vitorijos „Baskonia“ (67:65) bei „Partizan“ (74:71) sumažino „Paris“ puolimo ir žaidimo greičio reitingus. „Žalgiriui“ neramus faktas, kad paryžiečiai parodė, jog gali laimėti ne tik puolimo stiliaus rungtynes, bet ir gynybines. Vis dėlto 65 ir 71 praleistas taškas tikrai ne tie skaičiai, kokių tikėjosi baskai arba serbai.
„Žalgiris“ išlieka lėčiausia Eurolygos komanda (68,1), o „Paris“ dabar įsitaisė 5 vietoje (72), bet nuo antros vietos atsilieka labai nedaug – vos 0,2. Pagal puolimo reitingą „Paris“ (114,9 tšk. per 100 atakų) yra 11-a, o „Žalgiris“ – vos 17-as (109,9 tšk. per 100 atakų). Gynyboje kauniečiai toliau pirmi (105,7 tšk. per 100 atakų), bet ir „Paris“ pernelyg neatsilieka – 6 pozicija (113,1 tšk. per 100 atakų).
Paryžiuje norintis laimėti „Žalgiris“ nebegali sau leisti tokios prastos rungtynių pradžios, kokia ji buvo Miunchene. Jeigu „Paris“ žaidėjai savoje arenoje pasijaus, kad gali bėgti ir mesti, tai ir darys, o pagavę ritmą jau bus sunkiai sulaikomi. Ne viename mače matėme, kaip kamera nespėja pagauti Paryžiaus komandos žaidėjų, nes vos išsimetus kamuolį iš užribio per 3–4 sekundes jau būna atliktas metimas. Tai ir yra „Paris“ stiprybė, kurią reikia atimti.
Trečiadienį vėl matysime „Žalgirį“ mažinant tempą, kantriai dirbant gynyboje, o puolime reikia Lonnie Walkerio pastangų ir talento rinkti taškus. Varžovai jam yra tikrai palankūs sumesti nemažai taškų, tik lieka klaustukas, kaip jam pačiam seksis apsiginti prieš oponentų labai staigius ir agresyvius gynėjus.
Susitikimas Paryžiuje prasidės 21.30 val.
Norėdami komentuoti prisijunkite.