Geriausių Lietuvos krepšininkų penkiasdešimtukas (36–40 vietos)
(8)Krepsinis.net penktus metus paeiliui pristato Lietuvos krepšininkų reitingą. Portalo žurnalistai bei šalies žaidėjai ir treneriai surikiavo savo nuomone pajėgiausius krepšininkus, o bendras rezultatas pateikiamas jūsų teismui.
Žaidėjai buvo vertinami pagal šį sezoną pademonstruotą meistriškumo lygį, mažiau dėmesio skiriant jų praeities pasiekimams ar ateities perspektyvoms. Taip pat daugiau svorio suteikta individualiems pasirodymams, komandinius rezultatus paliekant nuošalyje.
Krepšininkai reitinge pateikiami su pernykšte pozicija skliaustuose, statistika esminiuose turnyruose bei trumpa sezono apžvalga.
40. (46) Vaidas Kariniauskas (Vilniaus „Wolves Twinsbet“)
Statistika LKL: 17 minučių, 6,7 taško (40 proc. trit.), 2,2 atk. kam., 3,7 rez. perd., 6,9 naud. bal.
Statistika Europos taurėje: 18 minučių, 8,1 taško (26 proc. trit.), 1,3 atk. kam., 3,5 rez. perd., 7,2 naud. bal.
Tenka pripažinti, kad 30-metis įžaidėjas sužaidė ne patį sėkmingiausią, o prie pakilimo reitinge labiau prisidėjo giliai į atmintį įsirėžęs pasirodymas Pasaulio taurėje. Ten jo vidurkiai buvo kuklesni (4 taškai ir 3,1 rezultatyvaus perdavimo), tačiau didelį įspūdį paliko 15 taškų į Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) krepšį bei 10 rezultatyvių perdavimų prieš Slovėniją, per visą turnyrą suklystant vos 7 kartus. Atakų organizatorius pritapo aukštame lygyje, nors prieš čempionatą buvo daug klausimų dėl jo vietos dvyliktuke.
Klubinio sezono pradžioje lietuvio apsukas sulėtino trauma ir skubotas komandos pakeitimas, iš Mažeikių persikeliant į Vilnių. Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“) jis startavo 22 taškų pasirodymu prieš „Šiaulius“, tačiau tai ir liko rezultatyviausiomis jo sezono rungtynėmis. Tuo tarpu du iš penkių pusfinalio mačų prieš Vilniaus „Rytą“ jis baigė su neigiamu naudingumu, kituose susitikimuose rinko po 6 naudingumo balus. V.Kariniauskas išlieka gerai perdavimus skirstančiu aukštu įžaidėju, kuris gali žaisti aukštame lygyje, nors šį sezoną savo akcijų ir nepakėlė.
39. (22) Paulius Valinskas (Panevėžio „7bet-Lietkabelis“)
Statistika LKL: 21 minutės, 10,4 taško (34 proc. trit.), 1,7 atk. kam., 3,4 rez. perd., 9,9 naud. bal.
Statistika Europos taurėje: 26 minutės, 13,1 taško (48 proc. trit.), 1,6 atk. kam., 3,7 rez. perd., 12,4 naud. bal.
Praėjusį sezoną P.Valinskas klestėjo lietuviams neįprastoje aplinkoje, versdamas 14,6 taško, 4,9 rezultatyvius perdavimus ir 15 naudingumo balų Adrijos lygoje. Vis dėlto dėl traumos paskutinį savo mačą Serbijoje jis sužaidė dar 2023-ųjų sausį, o puikia sveikata ir stabilumu negalėjo pasigirti ir grįžęs Panevėžį. Šis sezonas jam taip pat nebuvo rožėmis klotas, „Betsafe-LKL“ sužaidus 22 mačus, o Europos taurėje – vos 7. Galiausiai Panevėžį jis paliko dar nesibaigus sezonui ir atkrintamąsias jau stebi iš šalies.
𝟮𝟰 𝗣𝗧𝗦 𝗜 𝟭𝟬 𝗔𝗦𝗧 𝗜 𝟯𝟭 𝗣𝗜𝗥
— BKT EuroCup (@EuroCup) December 19, 2023
What a night for Paulius Valinskas against Ulm💥#RoadToGreatness pic.twitter.com/7EkO9PJi33
28-erių gynėjas išlieka vienu labiausiai individualiais įgūdžiais išsiskiriančių lietuvių, galinčių tiek susikurti sau metimą, tiek drąskyti varžovų gynybą prasiveržimais ir užtikrintu driblingu. Nusileidus Mindaugo Girdžiūno karjeros kreivei, jis tapo labiausiai „streetballerį“ primenančiu gynėju iš Lietuvos, tačiau neryškiomis raudonomis vėliavomis jo žaidime išlieka gana dažnos traumos, stabilumo stoka ir sudėtingos savo vietos paieškos. Bandydamas prasimušti į Vakarų Europos rinkas jis jau išbandė Prancūziją, Belgiją ir Serbiją, tačiau solidaus kontrakto neuždirbo net ir dviženklis rezultatyvumas Europos taurėje. Norisi tikėtis, kad kitą sezoną matysime jį aukštame lygyje.
38. (35) Donatas Tarolis (Oradijos CSM)
Statistika Rumunijoje: 23 minutės, 12,8 taško (32 proc. trit.), 4,1 atk. kam., 1,3 rez. perd., 14,8 naud. bal.
Statistika FIBA Europos taurėje: 29 minutės, 17,4 taško (28 proc. trit.), 5,6 atk. kam., 1,6 rez. perd., 18,6 naud. bal.
Puolėjas atrado savo nišą tiek klubiniame krepšinyje, tiek šiame reitinge, penktus metus paeiliui stumdydamasis už 35-osios pozicijos ir tik kartą likdamas už 50-tuko ribų. Lietuvis žaidžia ne pačiame aukščiausiame lygyje, tačiau tai atlieka itin solidžiai, siausdamas ketvirtajame pagal pajėgumą tarptautiniame Europos turnyre bei nuvesdamas savo komandą iki finalo Rumunijoje. Šioje šalyje gargždiškis sužaidė jau keturis sezonus ir sunku sugalvoti priežasčių, kodėl turėtų tai keisti.
Kovo pabaigoje 30-metį atšventęs puolėjas išlieka atletišku aukštaūgiu, galinčiu praplėsti aikštelę, nors stabilaus metimo iš toli taip ir neišvystė. Menkai prisimenamas faktas – jis yra pasižymėjęs taškais ir Eurolygoje, kai dar 2014–2015 metų sezone atstovavo Kauno „Žalgiriui“ kaip sistemos auklėtinis. Į šį lygį jis jau nesugrįš, tačiau išlieka neįperkamas vidutinio pajėgumo „Betsafe-LKL“ komandoms, tad jo pasirodymus ir toliau veikiausiai teks sekti užsienyje.
37. (24) Vytenis Lipkevičius (Panevėžio „7bet-Lietkabelis“)
Statistika LKL: 26 minutės, 7,4 taško (43 proc. trit.), 4,8 atk. kam., 2,5 rez. perd., 12 naud. bal.
Statistika Europos taurėje: 28 minutės, 8,7 taško (36 proc. trit.), 4,9 atk. kam., 2,7 rez. perd., 13,6 naud. bal.
V.Lipkevičius reitinge gerokai smuktelėjo ne atsitiktinai – 35-erių puolėjas šį sezoną išlaikė panašią statistiką, tačiau aikštėje jau atrodė lėtesnis ir ne toks užtikrintas gynyboje kaip anksčiau, nors savo vaidmens komandoje ir neprarado. Veteranas išliko už Atlanto itin mėgstamo „3 and D“ prototipo lietuvišku atitikmeniu, sugebėdamas suderinti varžovų vedimą iš kantrybės gynyboje su gera kova dėl kamuolių ir dažnais tritaškiais. Pavyzdžiui, „Betsafe-LKL“ pusfinalyje jis išmetė aštuonis tritaškius ir vos vieną dvitaškį.
Net ir matydamas tokį disbalansą, Kauno „Žalgirio“ strategas Andrea Trinchieri pavadino V.Lipkevičių krepšinio genijumi. Puolėjas išties tapo vienu pagrindiniu faktorių, kodėl toje serijoje demonstruotas toks kietas krepšinis. Jis dažnai primena mažiau talentingą, tačiau ne mažiau kovingą Jono Mačiulio versiją. Kiek apmaudu, kad Vilkijos krepšinio legenda didžiąją dalį karjeros piko praleido su kukliu vaidmeniu Kauno „Žalgiryje“ ir tik kartą išbandė save užsienyje, trumpam išvykdamas į Vokietiją. Šiuo metu Panevėžys jam atrodo ideali aplinka, kurioje su džiaugsmu liktų ir šeštajam sezonui paeiliui.
36. (32) Marekas Blaževičius (Santjago de Kompostelos „Obradoiro CAB“)
Statistika Ispanijoje: 15 minučių, 7,5 taško, 3,9 atk. kam., 0,6 rez. perd., 8,8 naud. bal.
Antrąjį sezoną Ispanijoje praleidęs aukštaūgis milžiniško progreso nepademonstravo – jis išlaikė panašią statistiką net ir kiek susitraukus minutėms. Ryškų progresą galima įžvelgti nebent geresnėje dvitaškių realizacijoje (taiklumas pakilo nuo 53 iki 66 procentų) ir bandymu išplėsti savo puolimą. Anksčiau iš toli visiškai neatakuodavęs aukštaūgis šį sezoną jau pabandė savo laimę aštuonis kartus, nors tiklą pasiekė tik vienas iš tokių metimų. Didelio įspūdžio jis nepaliko ir Europos čempionato atrankoje, į kurią atvyko be žaidybinio ritmo bei prieš Lenkiją ir Estiją sukrapštė po 2 taškus.
22-ejų vidurio puolėjui pavyko kiek skambiau uždaryti nuviliantį sezoną, per aštuonis paskutiniuosius mačus renkant 11,4 taško ir 6,5 atkovoto kamuolio. Vis dėlto komandai sėkmės tai neatnešė, „Obradoiro CAB“ iškrito į antrąjį divizioną Ispanijoje, o jo kontraktas su klubu baigiasi. Dar vieną šansą parodyti save jis turės rezervinėje rinktinėje, nors konkurencija tarp aukštaūgių ir vargiai leidžia tikėtis kvietimo į pagrindinę rinktinę. Bus įdomu stebėti, kur pakryps šio jaunuolio karjera – pastarųjų metų patirtis parodė, kad svarbu ne tik būti pajėgiame čempionate, bet ir turėti solidų vaidmenį komandoje.
Norėdami komentuoti prisijunkite.