Eurolygos trenerių reitingas: išsiskyrusios nuomonės dėl E.Messinos ir aiškus autsaiderių tandemas
I dalis (19)Naujasis Eurolygos sezonas startuoja jau spalio 3 dieną – prie starto linijos, kaip jau įprasta, stovi aštuoniolika stipriausių Europos komandų.
Tarp startuojančių komandų – vos vienas pokytis. Vietoje Valensijos „Valencia“ ekipos šį sezoną matysime besivaržantį Paryžiaus „Paris“ klubą.
Trenerių korpuse daug pokyčių taip pat nėra – be modernios Eurolygos patirties yra lygoje debiutuosiančios Paryžiaus komandos strategas Tiago Splitteris bei Miuncheno „Bayern“ ekipos vairą perimantis Gordonas Herbertas.
Portalas Krepsinis.net sudarė visų 18 lygos trenerių reitingą. Balsavime dalyvavo ne tik portalo žurnalistai, bet ir anksčiau „Ilgosios pertraukos“ podkaste kalbėję Rolandas Jarutis, Algimantas Bružas bei Nedas Pacevičius.
Kiekvienas balsuotojas surikiavo trenerius nuo pirmosios iki aštuonioliktos vietos, tad už pirmąją vietą buvo skiriama 18 taškų, o už paskutinę aštuonioliktą vietą atitinkamai – 1.
Splitteris
18 vieta Tiago Splitteris (Paryžiaus „Paris“, 10 taškų)
Pasitikėjimo avansu legendinis brazilų krepšininkas negavo. Kol kas T.Splitteris yra puikiai atsimenamas kaip puikus aukštaūgis, kuris savo vertę įrodė ne tik Eurolygoje, bet ir NBA.
Didžioji dalis jo kaip žaidėjo karjeros prabėgo legendinėje Vitorijos „Tau Ceramica“ komandoje, o persikėlus už Atlanto – San Antonijaus „Spurs“ organizacijoje.
Krepšininko karjerą T.Splitteris baigė prieš septynerius metus ir jau 2019 darbavosi Bruklino „Nets“ organizacijoje, kurioje iš pradžių užėmė skauto poziciją, o vėliau dirbo ir kaip žaidėjų ugdymo specialistas. Praėjusiame sezone buvęs krepšininkas jau dirbo Hjustono „Rockets“ trenerių štabe.
Realios vyriausiojo trenerio patirties neturintis brazilas šiose pareigose pakeitė Tuomą Iisalo, kuris patraukė į NBA ir ten prisijungė prie Memfio „Grizzlies“ organizacijos. Reikia pripažinti, kad suomio figūra ir jo žaidimo modelis Eurolygoje intrigavo šiek tiek daugiau nei T.Splitteris, apie kurio galimybes spręsti kol kas labai sudėtinga.
Praktiškai visi balsavusieji T.Splitteriui, kuris bus ir jauniausias lygos treneris, skyrė po 1 tašką ir tik V.Stalgaitis brazilui davė vienu balu daugiau – 2.
Poupet
17 vieta Pierricas Poupet (Vilerbano ASVEL, 17 taškų)
Viena vieta aukščiau randame kitos Prancūzijos komandos vyriausiąjį trenerį P.Poupet. Pastarasis ASVEL komandos vairą perėmė praėjusio sezono eigoje, kai iš savųjų pareigų buvo atleistas Gianmarco Pozzecco.
Po charizmatiškojo italo viesulo Vilerbano klube prancūzas sugebėjo vėl įnešti kažkiek ramybės, o ir jo užfiksuotas rezultatas nebuvo prastas. ASVEL per penkiolika turų prie P.Poupet iškovojo 6 pergales ir patyrė 9 pralaimėjimus.
Akcentuodamas tai, kad apie komandos trenerį puikiai atsiliepė ir visi ekipos žaidėjai, Tony Parkeris šiam prancūzui įteikė naują dvejų metų kontraktą.
40 metų specialistas tik 2020 metais baigė profesionalaus krepšininko karjerą, tačiau dar žaisdamas jau darbavosi ir su talentingiausiais Prancūzijos aštuoniolikmečiais.
Eilę sezonų Vilerbano klubas rodė didelį pasitikėjimą T.J.Parkerio asmenybe, tačiau per praėjusius metus vyriausiąjį trenerį keitė net du kartus. Kokį pasitikėjimo kreditą turi jaunasis P.Poupet kol kas spręsti sunku, tačiau faktas, kad jo likimą spręs ne tik pasirodymas Eurolygoje, bet ir tai, kaip Vilerbano ekipa atrodys nacionaliniame čempionate.
Kol kas P.Poupet akcijos nebuvo įvertintos aukštai ir didžioji dauguma balsavusiųjų jam skyrė vos po 2 balsus, tad prancūzas ir aplenkė tik T.Splitterį.
Mijatovičius
16 vieta Tomislavas Mijatovičius (Stambulo „Anadolu Efes“, 32 taškai)
Dar vienas treneris, apie kurį plačioji krepšinio visuomenės dalis sužinojo tik praėjusiame sezone. Kuomet iš vyriausiojo trenerio pareigų buvo atleistas Erdemas Canas, jo poziciją užėmė iki tol asistentu dirbęs Tomislavas Mijatovičius.
Pastarajam strategui įpūsti gyvybės į Stambulo komandos žaidimą pavyko, tačiau pagrindinis tikslas liko nepasiektas – „Anadolu Efes“ nors ir prasibrovė į įkrintamąsias kovas, tačiau ten krito nuo Bolonijos „Virtus“ klubo.
Turkijos čempionato pergalingai T.Mijatovičiaus auklėtiniams užbaigti taip pat nepavyko – finale 1:3 buvo nusileista Šarūno Jasikevičiaus treniruojamai Stambulo „Fenerbahče“ komandai.
Nors buvo gandų, kad prie „Anadolu Efes“ vairo gali stoti Xavi Pascualis, tačiau galiausiai T.Mijatovičiui buvo įteikta nauja dvejų metų sutartis.
Tokio šanso šis kroatas sulaukė po 14 darbo asistentu Stambulo komandoje metų. Šiuo metu šiam strategui yra 48 metai ir jis tik dabar pradėjo savo kaip vyriausiojo trenerio kelią.
Klausimų ties T.Mijatovičiaus ateitimi vyriausiojo trenerio poste Stambulo klube yra tikrai daug. Juolab, kad „Anadolu Efes“ yra komanda, taikanti į aukštas pozicijas, ir nesėkmingas sezono startas kroatui kėdę gali kainuoti labai greitai.
Balsavime T.Mijatovičiui daugiausiai balų skyrė R.Jarutis (5 taškai), tačiau didžioji dauguma balsavusiųjų jam davė po 3–4 balus ir kroatas, aplenkęs du specialistus, liko šešioliktoje vietoje.
Gonzalezas
15 vieta Israelis Gonzalezas (Berlyno ALBA, 35 taškai)
Tris strategus šiame balsavime aplenkė Berlyno ALBA ekipos vairininkas Israelis Gonzalezas, kuris liko penkioliktoje pozicijoje.
49 metų strategas yra Aito Garcia Reneseso mokinys ir Berlyno komandos vairą iš šio specialisto perėmė dar 2021 metais. Prieš tai ketverius metus I.Gonzalezas klube darbavosi kaip asistentas.
Nors Eurolygoje jo auklėtiniams per pastaruosius sezonus patriukšmauti nepavyko, tačiau I.Gonzalezo vadovaujama Berlyno komanda du kartus tapo Vokietijos čempione. Būtent geri pasirodymai nacionaliniame čempionate greičiausiai ir išlaikė vyriausiojo trenerio postą šiam ispanui.
ALBA iš kitų komandų išsiskiria nestandartiniu žaidimu. Tai komanda, orientuota į greitą žaidimą ir dažnai taikanti nestandartines gynybines taktikas. Jeigu Berlyno klubas įvelia varžovus į sau palankų krepšinį, tuomet problemų su jais turi ir aukštesnės lentynos komandos.
Šios idėjos daugiausiai imponavo vėlgi R.Jaručiui, kuris šiam strategui skyrė daugiausiai – 6 balus. Visų kitų vertinime ispanas buvo vertinamas 3–4 balais.
Penarroya
14 vieta Joanas Penarroya (Barselonos „Barcelona“, 45 taškai)
Jeigu šis reitingas būtų sudarinėjamas prieš praėjusį sezoną, tuomet Barselonos „Barcelona“ ekipai vadovavęs Rogeris Grimau, greičiausiai būtų dar žemiau.
Naujasis katalonų vairininkas vis tik jau yra sukaupęs gerokai daugiau patirties. Ispanijos aukščiausioje lygoje J.Penarroya kaip vyriausiasis treneris debiutavo dar 2010 metais, kuomet stojo prie Andoros „MoraBanc“ ekipos vairo. Šiame klube ispanas išdirbo net 8 sezonus.
Po trumpų etapų Manresos ir San Pablo komandose J.Penarroya jau gavo šansą iš pradžių „Valencia“, o po to ir „Baskonia“ ekipose.
Praėjusį sezoną jis būtent ir pradėjo Vitorijos klube, tačiau po prasto starto buvo atleistas ir jį pareigose pakeitė Duško Ivanovičius, kuris baskų klubą sugebėjo išvesti į Eurolygos atkrintamąsias kovas.
Per savo karjerą J.Penarroya du kartus su San Pablo klubu tapo FIBA Čempionų lygos nugalėtoju ir tai turbūt kol kas galima laikyti ryškiausiais jo pasiekimais.
Balsavime ispanas jau gana ženkliai atitrūko nuo žemiau buvusių strategų, tačiau jo atsilikimas nuo aukštesnių vietų taip pat yra didelis. Daugiausiai balų (po 6) šiam strategui skyrė Gabrielė Miknevičiūtė ir Jonas Lekšas.
Herbertas
13 vieta Gordonas Herbertas (Miuncheno „Bayern“, 70 taškų)
Sąrašą tęsiame su lygos naujoku Gordonu Herbertu, kuris yra puikiai žinomas dėl savo darbo Vokietijos nacionalinėje rinktinėje.
Rinktinių ir klubinis krepšinis skiriasi, tačiau šio kanadiečio pasiekimai per pastaruosius keletą metų buvo tiesiog įspūdingi. Viskas prasidėjo nuo 2022 metų Europos čempionato bronzos, metais vėliau – pasaulio čempionato auksas ir galiausiai šįmet vokiečiai olimpiadoje nors ir liko be medalių, tačiau pateko tarp keturių stipriausių turnyro komandų.
Akivaizdu, kad Miuncheno komandoje G.Herbertas tiek talento kiek turėjo Vokietijos rinktinėje tikrai neturės, tačiau jo krepšinio idėjų išpildytojų tikrai bus. Rinktinių turnyruose kanadietis puikiai sugebėdavo išnaudoti gerąsias žaidėjų savybes. Galima tik prisiminti, kaip prie jo atrodė Andreasas Obstas, ar kokį pasitikėjimą lemiamais momentais demonstravo Denisas Schroderis.
Nors klubiniame krepšinyje šis strategas ryškių pasiekimų neturi ir pastaroji jo vadovauta komanda buvo Saratavo „Avtodor“, tačiau į Eurolygą jis ateina jau vis tik turėdamas solidų vardą.
Daugiausiai balų (11) šiam specialistui skyrė J.Lekšas, mažiausiai (6) – T.Kubilius. Kanadietis gana ryškia persvara (25 taškais) aplenkė pozicija žemiau esantį J.Penarroyą, o iki aukštesnės vietos jam pritrūko ne tiek ir daug – 4 taškų.
Messina
12 vieta Ettore Messina (Milano „EA7 Emporio Armani“, 74 taškai)
64 metų italas yra neabejotinai tituluočiausias antrosios reitingo pusės strategas. Etorre Messinos sąskaitoje yra net keturi Eurolygos titulai ir daugiau trofėjų savo sąskaitoje apskritai turi tik vienas žmogus – Željko Obradovičius.
Vis tik pastarasis E.Messinos trofėjus buvo iškovotas seniai – 2008 metais italas tai padarė su Maskvos CSKA klubu.
Nuo 2019 metų Milano klubui vadovaujantis strategas sykį komandą į Eurolygos finalo ketvertą vis tik išvedė. Tuomet Kevino Punterio ir Zacho LeDay’aus tandemas buvo jėga, padėjusi Milano klubui vėl atsidurti elite.
Vis tik pastarieji du sezonai Milano klubui Eurolygoje buvo tiesiog katastrofiški. Nors Italijoje pavyko susigrąžinti čempionų titulą, tačiau Eurolygoje komanda abu metus liko vos dvyliktoje pozicijoje.
Turint omenyje, kokiu biudžetu disponavo Milano klubas ir kokius ėjimus atlikdavo tarpsezoniais tai buvo bene didžiausi abiejų metų fiasko.
Vis tik nemažai ir NBA aplinkos patirties sukaupęs E.Messina turi visišką klubo pasitikėjimą ir panašu, kad ekipos vyriausiojo trenerio pareigas jis eis tiek, kiek norės pats.
Balsavime E.Messinos taškai jau pasiskirstė gana didelėje amplitudėje. Daugiausiai balų (14) šiam strategui skyrė R.Jarutis, mažiausiai (5) – G.Miknevičiūtė. Dauguma vis tik šį specialistą ir matė tarp 10–12 pozicijų ir nors jo atsilikimas nuo 11 ir 10 vietų buvo minimalus, tačiau galutinėje rikiuotėje E.Messina užėmė 12 poziciją.
Kattashas
11 vieta Odedas Kattashas (Tel Avivo „Maccabi“, 75 taškai)
Netoli pirmojo dešimtuko liko Tel Avivo „Maccabi“ ekipos strategas Odedas Kattashas, kuris šį postą perėmė iš Ioanio Sfairopoulo ir sugebėjo klubą išlaikyti aukštame lygyje.
Savųjų šansų elitiniame lygyje šis 49 metų specialistas buvo sulaukęs ir anksčiau – jis komandai vadovavo dar 2007–2008 metų sezone, tačiau sugrįžimo į šį klubą teko laukti gana ilgai.
Prieš tai O.Kattashas 2021 metais trumpai vadovavo Atėnų „Panathinaikos“, kuomet pakeitė trumpai vyriausiojo trenerio pareigas ten ėjusį Georgios Vovorą. Nors žydas turėjo sutartį su Atėnų klubu ir kitam sezonui, tačiau su juo PAO nusprendė atsisveikinti.
Du pastarieji sezonai Tel Avivo klubui buvo neblogi – abu sykius klubas pateko į atkrintamąsias ir abu kartus pralaimėjo maksimaliai ilgose serijose. 2023 metais lemiamos rungtynės buvo pralaimėtos prieš Monako „AS Monaco“ ekipą, šįmet – nusileista „Panathinaikos“ komandai.
Vis tik šių metų O.Kattasho darbą galima vertinti išties puikiai – strategui pavyko susitvarkyti su itin nelengva situacija, kurioje buvo žydų klubas. ir „Maccabi“ pasirodymas tokiomis aplinkybėmis negali nežavėti.
Balsavime daugiausiai simpatijų (po 10 taškų) O.Kattashas sulaukė iš V.Stalgaičio, J.Lekšo ir R.Liolaičio, mažiausiai balų (po 6) jam skyrė A.Bružas ir N.Pacevičius. Skirtumas tarp O.Kattasho ir viena vieta žemiau bei aukščiau esančių trenerių yra vos vienas taškas.
Banchi
10 vieta Luca Banchi (Bolonijos „Virtus“, 76 taškai)
Pirmąją reitingo dalį uždaro strategas, kuris savo akcijas stipriai sugebėjo pasikelti per pastaruosius metus – Luca Banchi.
Iš pradžių 59 metų italas atsiskleidė pasaulio čempionate, kur jo vadovaujama Latvijos rinktinė kūrė vieną sensaciją po kitos ir pateko tarp 8 stipriausių planetos komandų bei galiausiai finišavo penktoje vietoje.
Tai ką nuveikė rinktinių krepšinyje L.Banchi sėkmingai perkėlė ir į Eurolygą. Didelę dalį sezono jo vadovauta „Virtus“ laikėsi tarp Eurolygos lyderių ir tik paskutiniuose turuose nukrito iki įkrintamųjų zonos.
Net ir ten „Virtus“ patriukšmavo – nugalėtas „Anadolu Efes“ klubas, tačiau lemiamame mače nusileista „Baskonia“ krepšininkams.
Nepaisant to, kad Bolonijos ekipa į atkrintamąsias taip ir nepateko, tačiau L.Banchi pasiektas rezultatas su šiuo veteranais perpildytu klubu negalėjo neįtikinti.
Specialistas ir praeityje buvo treniravęs elitinius klubus, tačiau po etapo Milano klube jis daugiau darbavosi jau antrosios lentynos komandose – Atėnų AEK, Bambergo „Brose“ ar Strasburo SIG.
Pastarasis blykstelėjimas vėl priminė apie šio specialisto lygį ir tai buvo įvertinta ir šiame reitinge. Daugiausiai taškų jam skyrė A.Bružas (13), vos tašku mažiau N.Pacevičius (12), o mažiausiai (vos 4) specialistui iš Italijos davė R.Jarutis.
Antrojoje reitingo dalyje jau pažvelgsime į Eurolygos trenerių elitą ir sužinosime, kas iš dabartinių stipriausio Europos krepšinio turnyro specialistų sulaukė aukščiausių įvertinimų.
Norėdami komentuoti prisijunkite.