D.Motiejūno situacija – tiesiai šviesiai: NBA komandas atbaidė nerimas dėl lietuvio sveikatos
(33)Donatas Motiejūnas vis dar nežino, kur kitą sezoną tęs savo karjerą. Kvietimo padėti Lietuvos vyrų rinktinei varžytis Rio de Žaneiro olimpiadoje atsisakęs krepšininkas vis dar laukia, kaip išsispręs jo sudėtinga situacija Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) laisvųjų agentų rinkoje.
Vienas Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) krepšinio apžvalgininkas nusprendė sudėlioti visus taškus ant „i“ – paaiškinti, kodėl D.Motiejūnas liko vieninteliu apribotuoju laisvuoju agentu lygoje, kodėl jam būtų geriau palikti Hjustoną ir kodėl lietuvio situacija būtų buvusi visiškai kitokia, jei laisvuoju agentu jis būtų tapęs po 2014–2015 m. sezono.
Laisvųjų agentų laisvės persikelti į kitą komandą apribojimas yra vienas efektyviausių būdų komandoms išlaikyti savo žaidėjus po to, kai jų kontraktų trukmė baigiasi. Teisė išlaikyti krepšininką savo gretose, pasiūlius jam identišką atlyginimą, reiškia, kad kiti klubai yra priversti permokėti, kad persiviliotų žaidėją į savo gretas. Kartais net ir to negana, kaip parodė Tylerio Johnsono ir Alleno Crabbe'o pavyzdžiai.
Tai iš dalies paaiškina, kodėl Donatas Motiejūnas vis dar neturi kontrakto. Suprantama, kad komandos laikosi nuošaliau, nes jos žino, kad „Rockets“ neatsisakys galimybės išlaikyti lietuvį, jei jam bus pasiūlyta adekvati sutartis. Tačiau atsižvelgiant į faktą, kad liko tiek nedaug pakankamai pajėgių laisvųjų agentų, o kai kurios komandos vis dar turi nemažai pinigų „algų kepurėje“, keista, kodėl iki šiol nei viena ekipa nenuspaudė gaiduko. Taip jau susiklostė, kad D.Motiejūnas liko vieninteliu apribotuoju laisvuoju agentu lygoje.
Prieš metus tai atrodė neįmanoma. Nors D.Motiejūnui buvo dar toli iki žvaigždės lygio žaidėjo, 2014–2015 m. sezone jis fiksavo 12 taškų, 6 atkovotų kamuolių ir 2 rezultatyvių perdavimų vidurkius, dvitaškius mesdamas 50 proc. tikslumu, o iš toli atakuodamas 36 proc. Tai buvo įspūdingi skaičiai žaidėjui, kuris aikštelėje praleisdavo po 29 minutes tiek sunkiojo krašto, tiek „centro“ pozicijose. Jis pasižymėdavo tiek „ant ūselio“, tiek priėmęs kamuolį prie tritaškio linijos, gerai gynėsi ir padėjo „Rockets“ išgyventi Dwighto Howardo traumos padarinius.
Toks krepšininkas būtų pratęsęs sutartį su „Rockets“ arba nuviliotas į kitą komandą dar pirmąją laisvųjų agentų rinkos savaitę. Tačiau trauma, kuri privertė D.Motiejūną praleisti 20 pirmųjų praėjusio sezono rungtynių, padarė įtaką. Į rikiuotę jis sugrįžo praradęs sportinę formą, kas neturėtų stebinti atsižvelgiant į tai, kiek laiko šis žaidėjas praleido be krepšinio. Kai D.Motiejūnas sugrįžo, „Rockets“ išgyveno sudėtingas permainas – Kevinas McHale'as jau buvo palikęs ekipą. Lietuvis buvo išsiųstas į Plėtojimosi lygą tam, kad skirtų dėmesį reabilitacijai po nugaros traumos. Tada, mainų laikotarpio pabaigoje, jis buvo išmainytas į Detroito „Pistons“.
Tai atrodė ideali vieta D.Motiejūnui. Jis turėjo iškeisti toksišką atmosferą rūbinėje į komandą, sudarytą iš jaunų ir ambicingų krepšininkų bei siekiančią žengti žingsnį į priekį. D.Motiejūnas turėjo tapti idealiu trečiuoju aukštaūgiu Detroito komandai – žmogumi, kuris galėjo žaisti tiek kartu su Andre Drummondu, tiek suteikti jam poilsio minučių. Vietoje to, lietuvis nepraėjo medicininio patikrinimo ir Stanas Van Gundy, paties D.Motiejūno žodžiais, išsigando. Jis liko Hjustone, kur pasveiko ir padėjo „Rockets“ atkrintamosiose varžybose. Tačiau nežaidė taip, kaip iki traumos.
Nėra sudėtinga suprasti, kas verčia kitas NBA komandas abejoti. Nugaros traumos yra košmaras. D.Motiejūnas buvo praradęs metimą, o jo fizinė būklė vertė baksnoti pirštu į galimai prastą darbo etiką. D.Motiejūnas turėjo tik vieną gerą sezoną ir nė karto nesužaidė daugiau nei 71 rungtynių. Iškilo labai rimti klausimai. Vis dėlto net ir didesnės rizikos žaidėjai sudarė naujus kontraktus. Atrodo, kad kai kurioms komandoms D.Motiejūno įsigijimas būtų protingas žingsnis.
Jutos „Jazz“ „algų kepurėje“ turi apie 10 mln. JAV dolerių ir gali tą sumą padidinti iki 12 mln. JAV dolerių, atleidusi ketvirtąjį įžaidėją Shelviną Macką. Jie turi tris aukštaūgius ir Trey'ų Lylesą, tad sunkiojo krašto trūkumo problemos nejaučia. Tačiau viena trauma gali jų situaciją gerokai apsunkinti. Ar tų pinigų, kuriais „Jazz“ gali disponuoti, pakaktų įsigyti D.Motiejūnui? Niekas nežino, tačiau pabandyti tikrai verta ypač dėl to, kad 25-erių metų amžiaus lietuvis atitinka komandos viziją. Be to, Borisas Diaw, ko gero, komandoje rungtyniaus ne ilgiau nei vieną sezoną. Jo kontraktas kitam sezonui – tik dalinai garantuotas.
Dar geresne D.Motiejūno karjeros stotele galėtų būti Bruklino „Nets“. Jeigu lygoje reikėtų išskirti komandą, kuri linkusi rizikuoti, kad prisiviliotų įdomaus talento, tai būtų „Nets“. Ši ekipa sunkiojo krašto pozicijoje turi Luisą Scolą ir Trevorą Bookerį, tačiau neturi jokio patikimo dublerio Brookui Lopezui. 16 mln. JAV dolerių, kuriuos „Nets“ turi „algų kepurėje“, turėtų būti pakankama suma prisivilioti lietuviui. Tiesa, komandos vadovu neseniai tapęs Seanas Marksas nori tų pinigų neišleisti, kad galėtų pastiprinti komandą sezono eigoje. Tai yra šansas prisivilioti potencialų starto penketo žaidėją. „Nets“ turėtų atkreipti dėmesį į D.Motiejūną.
Tačiau realybė tokia, kad nė viena komanda nėra susidomėjusi D.Motiejūnu. Galbūt jas atbaido dalykai už aikštelės ribų – labiausiai tikėtina, susirūpinimas dėl lietuvio sveikatos būklės. Tai, kad D.Motiejūnas yra apribotas laisvasis agentas, taip pat nepadeda. Tai galėjo atbaidyti kai kurias komandas, kurios savo „algų kepurę“ investavo į kitus žaidėjus.
Šiuo metu realiausia, kad D.Motiejūnas liks Hjustone arba priėmęs kvalifikacinį pasiūlymą, arba sudaręs komandai naudingą naują sutartį, nes geresnių variantų nėra. Tai nėra tragedija, nes „Rockets“ savo sudėtyje neturi daug aukšto lygio priekinės linijos žaidėjų, tad D.Motiejūnas turės šansą vėl įrodyti, kad yra vertas dėmesio.
Tačiau tam, kad lietuvis pilnai atskleistų savo potencialą, geriausia jam būtų pokyčiai. Vis dėlto atrodo, kad pokyčių nebus. D.Motiejūnui dar kartą reikės įrodyti, kad NBA komandos gali juo pasitikėti ilgalaikei perspektyvai. Jeigu jis neturi problemų su sveikata, jis galės tai įrodyti.
Ši situacija mums tik dar kartą leidžia įsitikinti, koks svarbus yra laikas NBA laisvųjų agentų rinkoje. Jeigu D.Motiejūno kontraktas būtų pasibaigęs po 2014–2015 m. sezono, dabar jis būtų kur kas turtingesnis žmogus.
Norėdami komentuoti prisijunkite.