Be darbo likęs I.Sfairopoulos: Eurolygos treneris, kuris privalo būti „Žalgirio“ sąrašuose
apklausa (65)Tel Avivo „Maccabi“ komanda antradienį nusprendė iš vyriausiojo trenerio pareigų atleisti Ioannį Sfairopoulą, kurio paskutiniu maču tapo pralaimėtas Izraelio taurės pusfinalis.
Susitikimas pralaimėtas ne bet kam, o principiniam varžovui – to paties miesto „Hapoel“ klubui, kuriam šiame sezone Izraelio lygoje jau buvo pralaimėta dukart minimaliais skirtumais. Tokia dvikovos baigtis įsiutino sirgalius, kurie veržėsi į rūbinę ir trenerių kambarį, todėl graikui prireikė net apsaugos tam, kad sveikas paliktų areną.
Krepsinis.net šaltiniai pasakojo, kad „Maccabi“ vadovai greičiausiai būtų suteikę dar šansą 54-erių specialistui pabaigti sezoną, bet sirgalių spaudimas tapo tuo faktoriumi, kuris privertė imtis permainų. Apie sprendimo skubotumą byloja ir faktas, kad „Maccabi“ net nesidairo į užsienio rinką ir derasi su Odedu Kattashu, kuriam siūlo dirbti iki sezono pabaigos, kai šis pageidauja 1,5 metų kontrakto. Taip, O.Kattashas turi neblogą reputaciją Izraelyje, bet praėjusiame sezone Eurolygoje atrodė blankiai ir vargu, ar yra tinkamo lygio specialistas.
Trenerių rinkoje situacija dabar nėra dėkinga ir „Maccabi“ vadovai tai suprato dar prieš kelis mėnesius, kai po aštuonių pralaimėjimų iš eilės Eurolygoje vis tiek išreiškė pasitikėjimą specialistu, kadangi puikiai suprato, jog suprasti tokio kalibro trenerį yra itin sudėtinga net ir tokiam gerą vardą turinčiam klubui.
I.Sfairopoului ir visai „Maccabi“ ekipai itin pravertė pertrauka dėl COVID-19, kadangi tada grįžusi ekipa laimėjo ketverias iš pastarųjų penkerių rungtynių Eurolygoje ir sugrįžo į kovą dėl vietos aštuonete.
Izraelio sirgaliai yra itin reiklūs ir griežti savo mylimai komandai – jie brangiausiai Eurolygoje moka už bilietus į rungtynes, bet mainais už tai nori rezultato ir gero žaidimo. Kai „Maccabi“ nepaliko vilčių Barselonos ekipai, arenos stogas kilnojosi ir visi šventė tarsi laimėję ketvirtfinalio seriją. Po mėnesio tie patys aistruoliai švilpė tiek strategui, tiek Ozui Blayzeriui, kai „Maccabi“ namie 74:85 nusileido Kazanės „Unics“ ekipai.
„Kai tavo vaikui kažkas nepasiseka, ar tu jį muši? Kai įveikėme „Barcelona“, visi buvo laimingi, bet komandai gerbėjų net labiau reikia, kai reikalai yra blogi. Jų elgesys skaudina komandą. Ar jie nori ir toliau tai tęsti? Jų reikalas. Aš ir toliau stengsiuosi iš visų jėgų“, – tada sakė treneris.
Ketverius metus besitęsusi I.Sfairopoulo epopėja Tel Avive baigėsi nieko rimto nenuveikus tarptautiniame fronte, kadangi Izraelio pirmenybės laimėtos triskart, o pernai į viršų iškelta ir šalies taurė.
Eurolygoje pirmajame sezone „Maccabi“ laimėjo 14 kartų ir patyrė 16 pralaimėjimų, todėl nepateko į atkrintamąsias. Po metų „geltonieji“ Eurolygoje žygiavo itin sėkmingai (19/9) ir buvo penktoje pozicijoje, bet sezoną nutraukė pandemija. Praėjusiame sezone (14/20) daug pralaimėjimų paskutinėmis sekundėmis ir galutinis rezultatas yra vėl nuviliantis, kadangi nepatekta į atkrintamąsias varžybas.
Žvelgiant į realius šansus šiame sezone, „Maccabi“ turi tik 1 pergalės deficitą nuo 8-oje pozicijoje esančios ekipos, bet yra sužaidusi vienu susitikimu daugiau. Turint omenyje pastarąją formą, galimybių kabintis į atkrintamąsias tikrai yra, bet jeigu ne ta aštuonių pralaimėjimų serija Eurolygoje, galbūt sirgaliai kitaip būtų reagavę į savo mylimos ekipos pralaimėjimą Izraelio taurės pusfinalyje.
I.Sfairopoulos savo karjeroje turėjo ir gerokai šlovingesnių akimirkų nei pastarasis etapas Tel Avive – prieš tai ketveri metai Pirėjo „Olympiacos“ organizacijoje buvo geri.
2014 m. šis graikas perėmė OLY vairą ir jau pirmajame sezone su ekipa nukeliavo į Eurolygos finalą, kur 59:78 nusileido Madrido „Real“. To sezono Pirėjo ekipa nebuvo kupina žvaigždžių – ten pirmais smuikais griežė Vassilis Spanoulis ir Georgios Printezis. Jiems geriausiai talkino Mattas Lojeski, Othello Hunteris ir Bryantas Dunstonas, o sudėtyje tada buvo ir buvę žalgiriečiai Oliveris Lafayette‘as bei Tremmellas Dardenas.
2015–2016 m. sezone „Olympiacos“ iškrito „Top 16“ Etape, o 2016–2017 m. vėl buvo ekipa, kuri pasiekė Eurolygos finalą, tačiau ten 64:80 krito prieš Željko Obradovičiaus treniruojamą Stambulo „Fenerbahče“. Ir OLY tuomet važiavo tuo pačiu bagažu, kuris buvo prieš kelis metus – V.Spanoulis, G.Printezis ir M.Lojeski buvo rezultatyviausi. Kostas Papanikolaou jau buvo grįžęs iš Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA), o 9,9 taško vidurkį turėjo Erickas Greenas. Beje, tuomet ekipoje buvo ir Nikola Milutinovas, bet jis dar buvo epizodinis žaidėjas (13 min. ir 4,4 tšk.).
Geriausiai visi sirgaliai, be abejo, žino I.Sfairopoulos treniruojamos „Olympiacos“ pasitraukimą Eurolygos ketvirtfinalyje, kur 2018 m. pavasarį 1:3 buvo nusileista Kauno „Žalgiriui“. Po šio sezono strategas paliko savo postą, nors kaltinti dėl nesėkmės prieš Šarūno Jasikevičiaus treniruotą ekipą tikrai negalima, kadangi OLY kentėjo ir dėl traumų, ir dėl klubo vadovų sprendimų pasilikti ekipoje V.Spanoulį, kuris jau būdavo visiška skylė gynyboje ir „Žalgiris“ per šią vietą skaudžiai bausdavo oponentus. Sutapimas ar ne, bet būtent pasitraukus šiam gynėjui „Olympiacos“ pakilo iš antros turnyrinės lentelės pusės ir dabar yra viena koja Eurolygos atkrintamosiose, kur nežaidė nuo tada, kai pralaimėjo seriją žalgiriečiams.
Ieškant I.Sfairopoulo nesėkmių Tel Avive priežasčių, galima pateikti labai tikslią Š.Jasikevičiaus citatą: „Ne visi žaidėjai buvo tokie atsidavę komandai, koks buvo treneris.“ Būtent sprendimai vasaros žaidėjų turguje iš dalies ir nulėmė itin banguotą sezoną Eurolygoje, nors lūkesčiai buvo dideli.
Kameronas Tayloras buvo pasirinktas užrakinti varžovus gynyboje, bet buvo toks prastas puolime, kad galiausiai iškeliavo į FIBA Čempionų lygoje žaidžiančią Strasbūro IG. Jamesas Nunnally rodė gerą žaidimą, bet vienu metu susipyko su treneriu ir net buvo nušalintas nuo treniruočių bei paliktas namuose, kai ekipa iškeliavo žaisti rungtynes svečiuose. Derrickas Williamsas yra dar vienas žaidėjas, kurio žaidimo kreivė nuo sėkmingo pasirodymo Miuncheno „Bayern“ tik smunka žemyn ir kiekvieną sezoną iš „na gal dabar“ virsta į dar vieną nusivylimą. Abu minėti žaidėjai po pralaimėjimo Izraelio taurės pusfinalyje pastebėti besilinksminantys naktiniame klube, o jie draugiją palaikė ne kas kitas kaip Jalenas Reynoldsas. Turbūt nieko nenustebino, kad būtent ši trijulė prisivirė košės.
Dalis kaltės dėl tokios komplektacijos krenta ir ant „Maccabi“ vadovo Nikola Vujčičiaus sprendimų, ir ant I.Sfairopoulo, kadangi jis patvirtino tokius pirkinius. Jeigu Martinas Schilleris kaltinamas dėl „Žalgirio“ komplektacijos klaidų, tą patį graiką galima kaltinti taip pat. Juolab, kad I.Sfairopoulos turėjo pakankamai laiko pasidaryti pertvarkymą ir keturi sezonai yra pakankamas laiko tarpas tam, kad susidėliotų komandą pagal savo viziją.
Nepaisant atleidimo, I.Sfairopoulos yra aukščiausios lentynos Eurolygos treneris, kuris vasarą tikrai gaus darbą viename iš turnyro komandų. Be abejo, kad graiko pavardė bus arba jau yra „Žalgirio“ kandidatų sąraše, nes šansų, jog darbą tęs Jure Zdovcas, yra labai mažai.
Ne tik „Žalgiris“ vasarą ieškos naujo vyr. trenerio, todėl konkurencija laukia arši. Miuncheno „Bayern“ strategas Andrea Trinchieri jau minimas kaip pagrindinis kandidatas stoti prie „Maccabi“ vairo, todėl bavarams reikėtų naujo trenerio. Negalima atmesti varianto, kad Maskvos CSKA išsiskirs su Dimitriu Itoudžiu, jeigu šiam vėl nepavyks užkariauti Eurolygos. Stambublo „Fenerbahče“ ekipa turi ilgalaikę sutartį su Aleksandru Džordževičiumi, bet šis serbas buvo tiek kartų atleistas, kad nebūtų naujiena netekti darbo ir dar sykį. Dažnai komandose įvyksta tokie pokyčiai, kokių sezono antroje dalyje prognozuoti net negalima, o I.Sfairopoulos bet kuriuo atveju bus visų komandų sąrašo topinėse pozicijose.
Dar viena svarbi aplinkybė – strategas nėra toks brangus treneris kaip Š.Jasikevičius ar Xavieras Pascualis – skirtingi šaltiniai įvardija, kad Izraelyje Graikijos trenerio alga siekė apie 450 tūkst. eurų. Šalia galima pateikti faktą, kad tik šiek tiek mažiau šiame sezone išleis „Žalgiris“, kadangi moka algą dviems strategams – slovėnui ir austrui.
I.Sfairopoulos turi sąsajų su Lietuvos krepšiniu, kadangi yra dirbęs Jono Kazlausko asistentu. Jeigu reikės patarimo dėl „Žalgirio“, galima neabejoti, kad legendinis Lietuvos treneris rastų tinkamus žodžius, kurie palenktų šį specialistą į kauniečių pusę, jeigu tik vyktų derybos. Apskritai I.Sfairopoulos apibūdinamas kaip inteligentiškas ir išlaikytas treneris, kuris moka bendrauti ne tik su žiniasklaida, bet ir randa bendrą kalbą su savo žaidėjais.
I.Sfairopoulos yra gavęs nemažai pagyrų iš savo kolegų, kurie nuolat pabrėžia, kokios gerai treniruojamos ir strategiškai pasiruošusios yra šio trenerio vadovaujamos komandos. Ir tai nebūna tas atvejis, kai sakomi žodžiai tik dėl mandagumo – tai matoma ir paprastam krepšinio žiūrovui. I.Sfairopoulos labai vertinamas ir Eurolygos klubų vadovų: 2020 m. jų apklausoje būtent graikas gavo net 44,4 proc. balsų, kai Pablo Laso ir Ž.Obradovičius sulaukė tik 16,7 proc. respondentų balsų.
Dar prieš kelis mėnesius, kai I.Sfairopoulos buvo ant atleidimo iš „Maccabi“ ribos, daugelis sirgalių ir krepšinio žurnalistų vieningai teigė, kad šis treneris būtų geriausias variantas „Žalgiriui“. Tik neaišku, ar taip mano pats klubas, kuris savo akiratyje turi ir Permės „Parma“ bei Lietuvos rinktinės strategą Kazį Maksvytį, kurio sutartis baigsis po sezono.
Žinoma, kad Eurolygos finale dukart buvęs ir daug patirties šiame turnyre sukaupęs I.Sfairopoulos šiuo metu yra aukštesnės lentynos specialistas nei K.Maksvytis ar koks Zvezdanas Mitrovičius, bet tokioje trenerių rinkos situacijoje graikas turės prabangą laukti geriausio jam pasiūlymo, kuris nebūtinai bus iš „Žalgirio“ pusės. Kauniečiai galėtų pasiūlyti stabilumą, ilgalaikį kontraktą, bent jau tokias pačias finansines kontrakto sąlygas, kokios buvo Tel Avive, ir mažesnį spaudimą nei Tel Avive, nes prastesnio sezono nei šis Eurolygoje „Žalgiris“ vargu, ar gali beturėti.
LKL čempionų minusai yra riboti finansiniai ištekliai, nes „Žalgirio“ piniginė yra mažesnė nei „Olympiacos“ ar „Maccabi“, o tai gali būti svarbus faktorius, jeigu ant stalo gulės kitos Eurolygos ekipos pasiūlymas, kurios biudžetas bus didesnis ir tai kels didesnes ambicijas pačiam treneriui. Pats I.Sfairopoulos iš arti matė pavyzdį, kaip trenerio akcijas kelia iššokimas aukščiau bambos su žemo biudžeto komanda, ką padarė Šaras. Galėtų būti neblogas tandemas, kai tiek klubui, tiek pačiam treneriui reikia kilti aukštyn.
Naujojo „Žalgirio“ stratego medžioklės sezonas prasideda labai anksti, tik nereikia iškelti lūkesčių labai aukštai, nes gali tekti labai nusivilti.
Norėdami komentuoti prisijunkite.