„Ar žinote, kad?“: Profesionalumo ir lojalumo etalonas – J.Stocktono karjeros istorija
(11)Johnas Houstonas Stocktonas gimė 1962 metų kovo 24 dieną Spokeino miestelyje, Vašingtono valstijoje. Nuo pat mažens vaikinas neišsiskyrė fiziniais duomenimis, jis niekuomet nebuvo aukščiausias berniukas klasėje, nepasižymėjo didele fizine jėga. Tačiau griežtai tėvų auklėtas Johnas jau vaikystėje pasižymėjo polinkiu kiekvieną darbą atlikti iki galo. Vaikinas mokėdavo susikoncentruoti mėgstamai veiklai ir negailėdavo savęs, siekdamas pasiekti užsibrėžtą tikslą.
Į krepšinį Johną pastūmėjo vyresnysis brolis Steve‘as. Tėvas berniukams virš garažo vartų pritvirtino krepšio lentą ir jie dienų dienas galynėjosi, kuris geresnis. Johnas pasakoja, kad brolis už jį buvo pranašesnis tiek ūgiu, tiek fizine jėga, tiek įgūdžiais, tačiau jis visados ieškodavo būdų, kaip pasinaudoti savo vaikystės oponento silpnybėmis ir jas maksimaliai išnaudoti. Taip J.Stocktonas lavino įgūdį skaityti varžovo žaidimą.
Sėkmingai rungtyniavęs vidurinėje mokykloje paskutiniais metais Johnas sulaukė daug aukštųjų mokyklų pasiūlymų, tačiau pasirinko Gonzagos universitetą, kuriame dabar mokosi Domantas Sabonis, nes jis buvo netoli gimtojo vaikino miesto. Studijų laikais sukūręs šeima krepšininkas persikėlė į naują namą, kuris buvo kitoje gatvės pusėje jo tėvų būsto. Gonzagos universitete puikiai mokęsis Johnas demonstravo dar geresnius rezultatus krepšinio aikštelėje. Amerikietis tapo pirmuoju Gonzagos universiteto krepšininku, kuris per sezoną pelnė bent 1000 taškų ir atliko bent 500 rezultatyvių perdavimų.
1984 metų Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) naujokų biržoje J.Stocktoną šešioliktuoju šaukimu pašaukė Jutos „Jazz“. Tai tapo vienu didžiausių biržos siurprizų, nes krepšininkui buvo prognozuotas šaukimas kur kas vėliau. Klubo sprendimas nustebino „Jazz“ sirgalius, kurių daugelis apie J.Stocktoną iki tol nieko nebuvo girdėję.
Debiutas NBA J.Stocktonui buvo sudėtingas. Buvo abejojama netvirto sudėjimo vaikino galimybėmis sėkmingai įsitvirtinti didžiule fizine jėga pasižyminčių atletų lygoje. Tačiau jau pirmajame sezone vos po 18 minučių per rungtynes žaidęs Johnas spėdavo atlikti 5,1 rezultatyvaus perdavimo.
Antrajame sezone J.Stocktonui sulaukė ilgamečio bendražygio ir draugo iki mirties. „Jazz“ naujokų biržoje pašaukė Karlą Malone‘ą. Išaugo Johno minučių skaičius aikštelėje, išaugo ir jo svarba komandai. Dar dvejus metus amerikiečiui teko įrodinėti, kad jis yra vertas pagrindinio atakų organizatoriaus vaidmens. Tačiau toks ilgas procesas, reikalavęs daug kantrybės ir pasišventimo nuolatos sunkiai dirbti Johno visiškai nebaugino. Jaunas krepšininkas pasižymėjo panašaus amžiaus kolegoms NBA nebūdinga branda ir į savo vaidmenį „Jazz“ ekipoje žiūrėjo labai profesionaliai.
Galiausiai, 1987–1988 metais J.Stocktonas sulaukė atpildo. Jis tapo pagrindiniu „Jazz“ įžaidėju ir tuometinio komandos stratego Franko Laydeno nenuvylė. Vidutiniškai atlikęs net po 13,8 rezultatyvaus perdavimo Johnas svariai prisidėjo prie puikaus Jutos komandos pasirodymo – 47 pergalių reguliariajame sezone bei triumfo atkrintamųjų varžybų pirmajame etape prieš Portlendo „Trail Blazers“. Vakarų konferencijos pusfinalyje J.Stocktono ir „Jazz“ vyrukų laukė čempionų titulą gynę Los Andželo „Lakers“ krepšininkai su Magicu Johnsonu priešakyje. Penktosiose serijos rungtynėse J.Stocktonas atliko 24 rezultatyvius perdavimus, taip pakartodamas Magico pasiektą rekordą. Tiesa, to buvo negana pasiekti pergalei. „Jazz“ pralaimėjo ir seriją.
Nors J.Stocktonas ėmė gerinti vieną NBA rezultatyvių perdavimų rekordą po kito, „Jazz“ komandai nuversti kalnų atkrintamosiose varžybose nesisekė. Dvejus metus atsimušę į sieną pirmajame etape, galiausiai, 1992 m. jie nužygiavo į Vakarų konferencijos finalą. Tai buvo tik pradžia ilgo kelio į NBA superfinalą. Nusileidę „Trail Blazers“ „Jazz“ dar ketverius metus nesugebėjo peržengti užkeikto Vakarų konferencijos barjero.
Galiausiai, 1996–1997 m. sezone „Jazz“ auksinė XX a. paskutinio dešimtmečio karta pasiekė savo karjeros Zenitą. J.Sloano kariauna jau buvo gerokai apsišlifavusi ir įgijusi kovotojų charakteriu bei nesavanaudiškumu pasižyminčius krepšininkus. 64 pergales reguliariajame 1996–1997 m. sezone iškovoję „Jazz“ krepšininkai pasiekė aukščiausią klubo istorijoje rezultatą – NBA superfinalą. Ten jų laukė Michaelas Jordanas ir legendinė Čikagos „Bulls“. Pirmąsias dvejas rungtynes Čikagoje pralaimėję Jutos krepšininkai savų sirgalių akivaizdoje parklupdė „Bulls“ žvaigždyną trečiajame ir ketvirtajame serijos susitikimuose. Lemiamas penktasis serijos mačas J.Stocktonui susiklostė nesėkmingai, o sergantis M.Jordanas sukūrė vieną įsimintiniausių visų laiko krepšinio spektaklių – pelnė 38 taškus, atkovojo 7 kamuolius, atliko 5 rezultatyvius perdavimus bei pataikė nugalėtoją nulėmusį tritaškį, likus žaisti 25 sekundes. Ne mažiau dramatiška buvo ir šeštųjų rungtynių pabaiga. Likus žaisti 28 sekundėms, susitikimo arbitrai padarė klaidą – neįskaitė „Jazz“ ekipai taškų po to, kai Scottie Pippenas, kovodamas dėl kamuolio, rankomis trinktelėjo lanką. Rezultatui esant lygiam, Jutos ekipa tikėjosi, kad lemiamą metimą atliks M.Jordanas, tačiau jis perdavė kamuolį neprižiūrėtam Steve‘ui Kerrui, o šis tritaškiu laidojo „Jazz“ viltis išplėšti septintąjį serijos mačą.
Į NBA superfinalą laimėti išsvajotąjį žiedą J.Stocktonas su kompanija sugrįžo jau kitą sezoną. Iškovoję 62 pergales reguliariajame sezone „Jazz“ krepšininkai vėliau eliminavo Hjustono „Rockets“, San Antonijaus „Spurs“ bei „Lakers“. Svarbiausioje sezono serijoje jų ir vėl laukė numylėtieji „Bulls“ vyrukai. Mūšis prasidėjo dramatiška „Jazz“ pergale ir 24 J.Stocktono taškais, antrajame susitikime „Bulls“ reabilitavosi, o trečiąjį laimėjo netikėtai sutriuškindami Jutos krepšininkus – 96:54. 13 J.Stocktono rezultatyvių perdavimų buvo per maža, kad „Jazz“ laimėtų labai svarbias ketvirtąsias serijos rungtynes. „Bulls“ tuo metu trūko pergalės iki šeštojo čempionų titulo. Tačiau taip lengvai išleisti paskutinio šanso pasidabinti žiedais „Jazz“ krepšininkai buvo nenusiteikę. 39 taškus pelniusio K.Malone‘o vedami J.Sloano auklėtiniai laimėjo penktąsias serijos rungtynes – 83:81. Šeštasis serijos mačas tapo dar vienu nepamirštamu krepšinio spektakliu. J.Stocktono tritaškis, likus 42 sekundėms, leido „Jazz“ įgyti 3 taškų persvarą. Tačiau netrukus M.Jordanas atsakė taikliu metimu iš po krepšio, o lemiama K.Malone‘o klaida kainavo labai brangiai. M.Jordanas sukūrė bene įspūdingiausią visų laikų NBA superfinalų epizodą, kuomet vienas prieš vieną įspūdingu stiliumi parklupdė savo tiesioginį oponentą Bryoną Russellą ir smeigė pergalingą dvitaškį. J.Stocktono rankose dar buvo galimybė išplėšti pergalę „Jazz“ komandai, tačiau jo tritaškis skriejo pro šalį.
Nuo 1998 iki 2003 m. J.Stocktonas atmetė pelningesnius kitų komandų pasiūlymus ir liko lojalus „Jazz“ klubui. Galiausiai, 2003 m. gegužės 2-ąją krepšininkas paskelbė paliekantis didįjį sportą.
Per savo įspūdingą 19 metų karjerą J.Stocktonas 10 kartų žaidė „Visų žvaigždžių“ rungtynėse, dukart buvo išrinktas į simbolinį lygos pirmąjį penketuką, 9 sezonus pirmavo NBA pagal rezultatyvius perdavimus, du sezonus – pagal perimtus kamuolius, jo 12 numeriu pažymėti marškinėliai 2004 m. buvo iškelti į „Jazz“ namų arenos palubes, o 2009 m. fenomenalus atakų organizatorius buvo įtrauktas į krepšinio šlovės muziejų.
Ar žinote, kad?:
– J.Stocktonas yra daugiausiai rezultatyvių perdavimų atlikęs (15806) ir daugiausiai kamuolių perėmęs (3265) NBA krepšininkas istorijoje.
– Su J.Stocktonu „Jazz“ komanda nė karto nepraleido atkrintamųjų varžybų.
– J.Stocktono rezultatyvių perdavimų rekordas – 28. NBA rekordas priklauso 30 rezultatyvių perdavimų atlikusiam Scottui Skilesui.
– J.Stocktonas išsiskyrė iš NBA krepšininkų savo požiūriu į madą ir pinigus. Krepšininkas niekados nemėgo išsiskirti aprangos stiliumi, laikėsi neiššaukiančio formalaus apsirengimo stiliaus. Taip pat pasakojama, kad atletas pinigus taupydavo arba investuodavo į įvairius verslus, pats pasilikdamas sau tik tiek, kiek reikia norint patogiai pragyventi.
– Įžengęs į NBA J.Stocktonas debiutiniame sezone dvejojo dėl savo ateities. Krepšininkas taupė pinigus tam, kad atleistas iš „Jazz“ komandos, galėtų kurį laiką sudurti galą su galu. Pirmąjį didesnį pirkinį už savo naujoko atlyginimą Johnas įsigijo tik po keturių mėnesių. Tai buvo televizorius jo vieno kambario bute Jutoje.
– NBA įsivyravus ilgų šortų madai, J.Stocktonas išliko ištikimas trumpiems, aptemptiems šortukams.
– Atletas svėrė vos 79 kilogramus. Tačiau tai jam nesutrukdė 5 kartus patekti į antrąjį geriausiai besiginančių lygos krepšininkų simbolinį penketuką.
– 1997 m. „Sports Illustrated“ atliktoje apklausoje lygos krepšininkai J.Stocktoną išrinko antru nešvariausiu žaidėju po Denniso Rodmano.
– Pirmasis atleto treneris NBA F.Laydenas debiutiniame sezone patarė Johnui niekuomet nesikeisti ir išlikti savimi. Šią mintį J.Stocktonas prisiminė savo pagerbimo 2003 m. ceremonijos metu. Atletas pripažino, kad per 19 sezonų NBA stengėsi išlikti toks, koks įžengė į lygą – kuklus, darbštus ir kantrus.
Norėdami komentuoti prisijunkite.