„Ar žinote, kad?“: legendinio „Madison Square Garden“ arenos princo P.Ewingo istorija
(15)1962 metais Jamaikoje gimęs Patrickas Aloysius Ewingas vaikystę praleido be tėvų. Kai būsimajai Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žvaigždei sukako septyneri, jo tėvai išvyko laimės ieškoti į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV).
Tik vienuolikos metų Patrickas atvyko gyventi su tėvais. Jau mokyklos laikais vaikinas išsiskyrė fizinėmis savybėmis – jam puikiai sekėsi žaisti kriketą bei amerikietiškąjį futbolą. Tačiau išstypęs vaikinas savo vietą rado krepšinio aikštelėje.
Tapęs vidurinės mokyklos žvaigžde P.Ewingas mokslus tęsė Džordžtauno universitete. Nacionalinėje koledžų atletų asociacijoje (NCAA) jis netruko sužavėti NBA skautų išskirtiniu talentu. Jau antrajame sezone atletas vidutiniškai rinko 17,7 taško ir atkovojo 10,2 kamuolio, o jo universitetas tris metus žaidė NCAA finale, kol galiausiai, 1984 m. tapo stipriausia studentų krepšinio komanda.
„Jis bus kitas Billas Russellas, tik kur kas geresnis puolime“, – tada prognozavo P.Ewingo treneris vidurinėje mokykloje Mike‘as Jarvisas.
Niekam nekilo abejonių, jog P.Ewingas 1985 m. NBA naujokų biržoje bus pasirinktas pirmuoju šaukimu. Tuo metu buvo tik vienas nežinomasis – kas gaus pirmąjį biržos šaukimą pirmą kartą NBA istorijoje surengtoje loterijoje. Iki šių dienų 1985 m. NBA naujokų birža yra laikoma viena kontroversiškiausių istorijoje. Sąmokslo teorijų šalininkai tvirtai įsitikinę – NBA su Davidu Sternu priešakyje lemtingąjį burtų traukimo vakarą padarė viską, kad didžiulę rinką turinti „Knicks“ įgytų pirmąjį šaukimą ir taip verstų naują puslapį klubo istorijoje.
Pirmuoju šaukimu „Knicks“ komandoje atsidūręs P.Ewingas jau debiutiniame sezone pajėgiausioje planetos krepšinio lygoje tapo ryškiu savo ekipos lyderiu. Jis vidutiniškai pelnydavo po 20 taškų ir atkovodavo po 9 kamuolius. Vidurio puolėjas buvo išrinktas geriausiu NBA metų naujoku, už nugaros palikęs Jutos „Jazz“ žvaigždę Karlą Malone‘ą.
1992–1993 m. sezone „Knicks“ reguliariajame sezone iškovojo 60 pergalių ir patyrė 22 pralaimėjus. Ji tapo geriausia Rytų konferencijos komanda, vėliau nužygiavusia iki konferencijos finalo. Ten P.Ewingo kariaunai teko priimti neeilinį iššūkį – Michaelo Jordano vedamą Čikagos „Bulls“. „Knicks“ būsimiems čempionams nusileido serijos rezultatu 2:4.
M.Jordanui pasitraukus iš NBA, P.Ewingas pareiškė: atėjo laikas „Knicks“ nutraukti 21 metus trukusią titulų sausrą. Niujorko krepšininkai 1994 m. NBA finale susidūrė su Hakeemo Olajuwono vedama Hjustono „Rockets“. Itin atkaklioje ir grubiu krepšiniu pasižymėjusioje serijoje P.Ewingas nusileido savo tiesioginiam oponentui, o „Knicks“ krito septynių rungtynių serijoje.
1997–1998 m. sezone, rungtynėse su Milvokio „Bucks“, P.Ewingas mėgino atlikti dėjimą, tačiau jį grubiai sustabdė Andrew Langas. Niujorko krepšinio flagmanas patyrė pirmąją rimtą traumą. Medikai tada prognozavo: suremontuoti kojos P.Ewingui nepavyks. Jo karjerai – galas. Aukštaūgis paneigė prognozes ir sugrįžo į rikiuotę Rytų konferencijos finale. Deja, jis nebebuvo toks, koks buvo iki traumos. „Knicks“ palūžo prieš Indianos „Pacers“ krepšininkus.
Karjerą Niujorko krepšinio legenda baigė 2000–2002 metais vilkėdamas Sietlo „Super Sonics“, o vėliau – Orlando „Magic“ marškinėlius. 2003 m. vasario 28 dieną iškilmingoje ceremonijoje „Madison Square Garden“ arenoje buvo iškelti 33-iuoju numeriu pažymėti P.Ewingo marškinėliai.
Ar žinote, kad:
2001 m. P.Ewingas įsivėlė į rimtą skandalą. Tuo metu vieno Atlantos naktinių klubų savininkas Thomasas Sicignano buvo kaltinamas verbavęs striptizo šokėjas siūlydamas joms galimybę permiegoti su profesionaliais atletais. P.Ewingas prisipažino, kad lankėsi tame klube ir du kartus buvo pamalonintas oraliniu seksu. Tačiau krepšininkui nebuvo pateikti jokie kaltinimai.
Su JAV rinktine P.Ewingas dusyk tapo olimpiniu čempionu – 1984-aisiais bei 1992-aisiais metais.
P.Ewingas yra vienas iš piešimo knygutės vaikams autorių.
Kai Alonzo Mourningui buvo reikalingas naujas inkstas, P.Ewingas pasiūlė savąjį. Vis dėlto A.Mourningo sesers organas buvo tinkamesnis.
P.Ewingas buvo tikra dvidešimtojo dešimtmečio Niujorko siela. Žmonės tiesiog veržėsi į „Madison Square Garden“ areną išvysti savo dievaitį. „Kai atvyksti į Niujorką, iškart pagalvoji apie Ewingą. Jis šiam miestui sugrąžino krepšinį“, – pasakojo M.Jordanas.
P.Ewingas patiko ne visiems sirgaliams. Krepšininkas pasižymėjo uždaru būdu, itin slėpė savo privatų gyvenimą. Jis dažnai su komandos sirgaliais bendraudavo labai lakoniškai ir kartais net nemandagiai.
P.Ewingas vaidino net keturiuose Holivudo filmuose, tarp jų – ir „Kosminiame krepšinyje“.
Universitete P.Ewingas buvo laikomas nepavojingu žaidėju puolime. Daugelį taškų jis susirinkdavo kartodamas netaiklius komandos draugų metimus. Varžovų ekipų treneriai liepdavo savo auklėtiniams palikti P.Ewingą toliau nuo krepšio laisvą. Paradoksas, bet NBA jis tapo vienu geriausių visų laikų iš vidutinio nuotolio atakuojančių vidurio puolėjų.
Buvęs Indianos „Pacers“ žaidėjas Jalenas Rose‘as pasakoja, kad prieš vienerias „Pacers“ ir „Knicks“ komandų rungtynes, jis oro uoste nugvelbė P.Ewingo bagažą, kuriame buvo naujutėlaitis televizorius. Iki šių dienų vardinis P.Ewingo televizorius puikuojasi J.Rose‘o namuose.
P.Ewingui palikus „Knicks“ komandą vienas žurnalistas sukūrė „Ewingo teoriją“, kuria galima apibūdinti komandas, niekaip nesugebančias prisivilioti Fortūnos. Principas paprastas: klube yra žvaigždė, kuri pritraukia milžinišką sirgalių ir žiniasklaidos dėmesį, tačiau kartu su ja komanda nesugeba nieko gero nuveikti. Tuomet ta pati žvaigždė palieka ekipą ir tiek žiniasklaida, tiek sirgaliai tą patį sezoną visiškai nurašo komandą.
Norėdami komentuoti prisijunkite.