Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjo mažiausias visų laikų Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) krepšininkas Tyrone‘as Boguesas. Portalas Krepsinis.net ir rubrika „Ar žinote, kad?“ kviečia prisiminti šio įstabaus mažylio kelią pajėgiausioje planetos krepšinio lygoje.
Tyrone’as Curtisas „Muggsy“ Boguesas gimė 1965-aisiais metais Baltimorės mieste, Merilendo valstijoje. Nuo pat mažens jo gyvenimas nebuvo lengvas – T.Boguesui būnant vos šešerių, jo tėtis prarado darbą, pradėjo vogti, o netrukus buvo nuteistas dvidešimčiai metų kalėjimo už ginkluotą apiplėšimą.
Kai būsimajam krepšininkui sukako devyneri, jis, žingsniuodamas namo, buvo peršautas vietinių gaujų konflikto metu. Vis dėlto T.Boguesas pavojingų sužalojimų išvengė ir per kelis mėnesius visiškai pasveiko.
160 cm ūgio „mažylis“ atstovavo Dunbaro vidurinės mokyklos komandai, kurioje kartu su juo mokėsi vėliau taip pat į NBA prasimušę krepšininkai: Davidas Wingate‘as, Reggie Williamsas bei Reggie Lewisas. „Nenugalimąja“ vadinta ekipa per dvejus metus nepatyrė nė vieno pralaimėjimo ir iškovojo 60 pergalių bei dienraščio „USA Today“ buvo išrinkta geriausia šalies komanda.
Baigęs mokyklą T.Boguesas buvo pakviestas studijuoti į prestižinį „Wake Forest“ universitetą ir netrukus tapo dominuojančiu atakų organizatoriumi Nacionalinėje koledžų atletų asociacijoje (NCAA). Per ketverius metus studentų krepšinyje mažylis pasiekė 11,3 taško, 8,4 rezultatyvaus perdavimo bei 3,1 perimto kamuolio per rungtynes vidurkį. Atletui iki šiol priklauso „Wake Forest“ universiteto rezultatyvių perdavimų rekordas.
1986-aisiais Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) į tarptautinius turnyrus vis dar siųsdavo ne iš profesionalių krepšininkų, bet iš studentų sudarytą šalies rinktinę. Į ją pateko ir trečią universiteto kursą baigęs T.Boguesas. Pasaulio čempionate Ispanijoje JAV laimėjo aukso medalius, o įžaidėjas vidutiniškai rinko po 4 taškus. Pagrindinio atakų organizatoriaus vaidmenį toje rinktinėje užėmė Steve‘as Kerras, vėliau tapęs čempioniškosios Čikagos „Bulls“ ekipos starto penketo žaidėju.
1987-ųjų NBA naujokų biržoje T.Boguesą itin aukštu 12-uoju šaukimu pakvietė tuometinė Vašingtono „Bullets“ komanda. Pirmajame savo sezone mažylis tapo tvirtu antruoju savo ekipos įžaidėju ir per beveik 21 minutę vidutiniškai pelnydavo 5 taškus, atlikdavo 5,1 rezultatyvaus perdavimo bei perimdavo 1,6 kamuolio. Vis dėlto vasarą „Bullets“ vadovai nusprendė nesieti ateities su T.Boguesu ir šis persikėlė į Šarlotės „Hornets“ klubą.
Šarlotėje mažylis tapo tikru sirgalių numylėtiniu, o ir „Hornets“ komanda buvo itin populiari visoje šalyje. Alonzo Mourningo, Larry Johnsono bei T.Bogueso trijulė buvo laikoma viena iš pajėgiausių čempionate. Jau 1989–1990 metų sezone mažylio žvaigždė suspindėjo visu ryškumu – krepšininko aikštelėje vidutiniškai praleidžiamas laikas išaugo iki 33 minučių, o per jas atletas pelnydavo 9,4 taško, atlikdavo 10,7 rezultatyvaus perdavimo bei perimdavo po 2 kamuolius.
T.Boguesas Šarlotėje praleido net 10 sezonų ir iki šiol yra daugiausiai minučių sužaidęs, daugiausiai rezultatyvių perdavimų atlikęs bei daugiausiai kamuolių perėmęs krepšininkas „Hornets“ istorijoje. Iki 2007-ųjų gynėjui priklausė ir 19 rezultatyvių perdavimų vieneriose rungtynėse rekordas, tačiau jį pagerino Chrisas Paulas.
1997–1999 metais T.Boguesas atstovavo Oklendo „Golden State Warriors“ ekipai, į kurią buvo iškeistas. Krepšininko statistiniai rodikliai gerokai suprastėjo, tad San Francisko klubas su mažyliu sutarties nepratęsė. Atletas persikėlė į Torontą, tačiau vilkėdamas „Raptors“ marškinėlius ir toliau tepriminė savo šešėlį. Galiausiai, sužaidęs vos keletą 2000–2001 metų sezono rungtynių, T.Boguesas paskelbė apie karjeros pabaigą.
Per 14 metų trukusią karjerą NBA įžaidėjas sužaidė 889 mačus, kuriuose vidutiniškai rinkdavo 7,7 taško, 2,6 atkovoto ir 1,5 perimto kamuolio bei 7,6 rezultatyvaus perdavimo. Krepšininko rezultatyvumo rekordas – 24 taškai, rezultatyvių perdavimų – 19, perimtų kamuolių – 7. Visus šiuos aukščiausius karjeros rezultatus T.Boguesas pakartojo po tris kartus.
Baigęs karjerą buvęs krepšininkas pradėjo dirbti nekilnojamojo turto agentu, o 2005-aisiais metais buvo paskirtas moterų NBA (WNBA) žaidžiančios Šarlotės „Sting“ komandos vyriausiuoju treneriu. Net ir dailiosios lyties krepšinyje T.Boguesas į savo auklėtines turėjo žvelgti pakėlęs galva – žemiausia ekipos žaidėja buvo aukštesnė už trenerį 6 centimetrais.
Vėliau, 2011-aisiais, T.Boguesas tapo vienos Šarlotės mokyklų vaikinų krepšinio komandos vyriausiuoju treneriu.
Per savo karjerą, kaip įprasta daugeliui to meto NBA žvaigždžių, krepšininkas išbandė save ir Holivude. Jis atliko vaidmenį „Kosminiame krepšinyje“, taip pat keliuose serialuose bei televizijos šou.
Ar žinote, kad?
– T.Boguesas Vašingtono „Bullets“ ekipoje žaidė kartu su 231 cm ūgio Manute Bolu. Aukščiausio ir žemiausio visų laikų NBA krepšininkų tandemas buvo neįprastas, tačiau itin patrauklus sirgaliams. Galiausiai abu žaidėjai nusifotografavo leidinio „Sports Illustrated“ viršeliui.
– 1993-iaisiais T.Boguesas sugebėjo blokuoti 213 cm ūgio Niujorko „Knicks“ ekipos žvaigždės Patricko Ewingo metimą.
– Už T.Boguesą žemesnių žaidėjų nėra net WNBA – 160 cm ūgio taip pat yra krepšininkės Debbie Black ir Temeka Johnson.
– Per 14 metų karjerą T.Boguesas sugebėjo blokuoti 39 varžovų metimus.
– „Kamuolys arčiau žemės yra geriau nei ore. O ant žemės yra „Muggsylandas“ – tik palikite kamuolį gulėti ir akimis palydėsite nuskuodžiantį mažylį“, – kalbėdamas apie žaidimą būnant vos 160 cm ūgio teigė T.Boguesas.
– 1994-aisiais krepšininkas išleido autobiografinę knygą, kurią pavadino: „Gyvenimas milžinų pasaulyje: mano gyvenimas krepšinyje“.
– T.Boguesas niekada nėra įdėjęs kamuolio į krepšį, kaip teigia jis pats, dėl trumpų rankų. Vis dėlto mažylis pasižymėjo daugiau nei 110 centimetrų šuoliu į aukštį.
– Atletas augo itin pavojingame rajone, kuriame neįsitraukti į gaujų veiklą buvo beveik neįmanoma. Nuo nusikalstamo pasaulio gniaužtų T.Boguesą išgelbėjo mama, devynmetį atvedusi į bendruomenės centrą, kuriame sūnus pasinėrė į krepšinį ir pradėjo žaisti įvairiuose vaikų turnyruose.
– „Tyrone‘as užsitarnavo vietą Šlovės muziejuje tik patekęs į NBA. Būnant 160 cm ūgio būti pašauktam 12 šaukimu – neįmanoma ir neįtikėtina“, – kalbėjo T.Bogueso komandos draugas R.Williamsas.
– 1986-ųjų Pasaulio čempionate T.Boguesas atliko milžinišką vaidmenį mače su Jugoslavijos rinktine. Gynėjui buvo patikėta varžovų lyderio Draženo Petrovičiaus gynyba. Savo darbą T.Boguesas atliko puikiai – kroatas sugebėjo pelnyti vos 2 taškus.
Norėdami komentuoti prisijunkite.